Zdraví

Menstruační bolesti: příčiny a prevence

Sbírání kytiček

Menstruace je přirozenou součástí života žen. Mnohé z nich však trápí různě intenzivní menstruační bolesti a další projevy, kvůli nimž toto období prožívají jako nepříjemný a omezující stav. Co je vlastně menstruace, jaké mohou být příčiny menstruačních bolestí, proč některé ženy trápí více, jaké metody a léky na bolest platí a kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc? To nám prozradila MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka na klinice Canadian Medical.

Co je menstruace?

Menstruace je periodicky se opakující krvácení z rodidel, které u zdravých žen probíhá v plodném období, tzn. mezi pubertou a menopauzou. Její význam spočívá v měsíční obnově děložní sliznice tak, aby byla připravena k přijetí oplodněného vajíčka. Menstruační krvácení probíhá v důsledku cyklických změn endometria (sliznice děložní dutiny), které nazýváme menstruační cyklus. Obvykle se koná pravidelně v intervalu cca 25 až 32 dní a trvá cca 3 až 5 dní – to se však u každé ženy může lišit. Ke krvácení dochází konkrétně v důsledku odlučování endometria, které se odlupuje a společně s menstruační krví odchází z děložních cévek přes děložní hrdlo a pochvu.

Proč menstruace bolí?

Menstruaci často provází bolesti v podbřišku, ovšem neměly by být pociťovány jako výrazně obtěžující, či dokonce nesnesitelné. Jsou způsobeny kontrakcemi dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Kvůli křečím by ale ženy trpět neměly. Fyziologická menstruace není provázena bolestivými nesnesitelnými křečemi ani úpornými bolestmi zad nebo hlavy.

Za menstruačními bolestmi může stát řada příčin. Často jsou to abnormálně silné děložní stahy. Ty bývají spojené s vyšší hladinou prostaglandinů, které pomáhají s odlučováním děložní sliznice a působí na hladkou svalovinu. Při vyšší koncentraci mohou ovlivňovat i svalstvo střevní stěny (důsledkem jsou průjmy) a hrají v procesu rozvoje bolestí stěžejní roli. Prostaglandiny jsou často nadměrně produkovány u žen s tzv. dysmenoreou, tj. velmi bolestivá menstruace (detailněji níže). Způsobují větší stahy dělohy, případně nedokrvení dělohy vyvolané právě děložními stahy, a tedy i silnější bolesti.

Příčinou křečí a bolestí bývá též porušení rovnováhy hormonů, které produkují vaječníky (estrogen a progesteron). Zapomíná se i na problémy (spazmy, svalová dysbalance) pánevního dna.

Obecně však platí, že pokud obtíže přetrvávají i ke konci periody, případně se přidává ještě protrahované špinění či nepravidelné krvácení, příčinou může být nějaký zdravotní problém. V této situaci je vhodné konzultovat s gynekologem.

Jaké jsou příznaky před menstruací (PMS)

Některé ženy, uvádí se asi každá desátá, pociťují předmenstruační bolesti či výkyvy nálad až 7 dní před nástupem menstruace. Mluvíme o tzv. premenstruačním syndromu (PMS), který u každé ženy probíhá odlišně. Podle některých studií může být na vině nerovnováha estrogenu a progesteronu, která kolísá již v průběhu druhé poloviny menstruačního cyklu.  V jeho závěru hladina progesteronu výrazně klesne, což způsobí převahu estrogenu. Toto kolísání pak může ovlivnit intenzitu popisovaných obtíží.

O PMS se jedná, pokud má pacientka alespoň 5 dní před menses opakovaně příznaky, které s nástupem krvácení mizí. Jde o úzkost a celkovou podrážděnost, záchvaty vzteku, výkyvy nálad, deprese, zadržování vody a pocit nafouklosti, otoky končetin, bolest prsou, bolest hlavy, bolesti kloubů.

Pokud se k tomu přidávají další symptomy, jako snížený zájem o běžné aktivity až letargie, deprese, výrazné změny v apetitu (přejídání, nechutenství) a nespavost, mluvíme o premenstruační dysforické poruše. Tady už je v terapii nutná spolupráce s psychologem či psychiatrem.

A co menstruační bolesti?

Prvotní obtíže se většinou objevují 1 až 2 dny před menstruací a příznaky pak trvají několik dalších dnů (individuálně). Menstruační bolesti bývají vnímány jako bolesti v podbřišku, někdy též vystřelující do zad či třísel. Nejsilnější obtíže se obvykle objevují v 1. a 2. dni menstruace. Bolesti v podbřišku přicházejí ve vlnách, v individuální intenzitě, a mohou je doprovázet i bolesti v oblasti beder. Kromě toho se může krátkodobě objevit nevolnost či napětí v prsou.

Další symptomy jako je zvracení, migrény, průjem či mdloby či ztráta vědomí, jsou už příznaky dysmenorey, tedy abnormálního průběhu menstruace. Potíže během menses jsou tedy velmi individuální záležitost. Kromě krvácení a bolestí v podbřišku může mít menstruace vliv na psychiku, často se dostavuje též přecitlivělost a podrážděnost.

Jak zmírnit menstruační bolesti?

Obecně na menstruační bolesti pomáhá teplo, klid a odpočinek. Tlumit menstruační bolesti mohou hřejivé obklady (praktická je nahřívací láhev Termofor), případně lehká masáž břicha a zad pro uvolnění svalstva. Také duševní pohoda má na hormonální cyklus mocný vliv. Stres a vztahové problémy mohou podstatně narušit psychickou rovnováhu a aktivovat menstruační bolesti i bez hormonálních příčin. Proto je důležité mít v době menstruace dostatek pohody a času sama pro sebe.

Dále zde platí zásady zdravé výživy – dostatečný pitný režim, příjem zeleniny, ovoce a celozrnných potravin. Vhodné jsou doplňky a strava bohatá na vápník, hořčík a vitamíny B, C a E. Naopak se doporučuje vynechat cukry, bílou mouku, živočišné tuky, kofein, alkohol, tabák a omezit solení.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: gynekoložka MUDr. Tereza Čeledová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků