Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Vztahy jsou zapeklitá věc, zvláště ty rodinné. A jde-li o vztah matka - dcera, bývá to občas mimořádně složité. Dnes naše autorka Lea Raif sepsala vyprávění paní Milady, která se redakci svěřila se svým životním příběhem. 

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce
Další 2 fotografie v galerii

Tichá a trochu zakřiknutá Milada se zpočátku svého vyprávění zjevně necítila úplně ve své kůži. Bojovala s ostychem a jen velmi pozvolna se svěřovala se svým trápením. Vždyť komu by se ve věku těsně před padesátkou snadno přiznávalo, že je dosud v těžkém područí vlastní matky…


Matka generál

„Maminka měla v naší rodině vždycky hlavní slovo. Podléhali jí táta, bratr i já. Ať už jsme se rozhodovali o koupi nového stolu, letní dovolené nebo dárku pro kohokoli, konečné rozhodnutí leželo na ní. Jako malá holka jsem situaci brala takovou, jaká byla, aniž bych o ní jakkoli přemýšlela. Až postupem let jsem se začala cítit nekomfortně a občas si dovolila nějakou „nepředloženost“ ve formě neuposlechnutí rady, resp. příkazu. Následovala pokaždé velká scéna, provázená občasným pohlavkem či fackou, především ale výčitkami a zatracováním mé osoby. A to nešlo o žádné velké prohřešky. Průšvih znamenal třeba jen (z matčina pohledu) nevhodný model oblečení do školy, rozpuštěné vlasy nebo neořezané tužky v penálu.


O dva roky mladší bratr a matčin mazánek velice rychle pochopil, jak na ni, aby mu přeci jen dopřála jistý stupeň volnosti a dokázal ze svého postavení docela dobře těžit. 


Otcův odchod zamíchal karty

Táta, kterého jsem v době puberty považovala za slabocha, co se nedokáže postavit vlastní ženě, natož se zastat své dcery, se jednoho dne nevrátil domů. Matce zanechal jen stručný vzkaz na kuchyňském stole, který znamenal začátek nové kapitoly jak pro nás, tak i pro něho. 


Matka se změnila. Její nekonečná energie začala pokulhávat, nálada kolísala. Dny smutku a letargie se střídaly s obdobím vzteku a pocitem nespravedlnosti a ublížení. Vyžadovala stále větší pozornost a nárokovala si můj i bratrův čas. V okamžiku, kdy jsem se postavila na odpor a snažila se jí vysvětlit, že mám právo i na svůj osobní život, pokaždé onemocněla. 


Bratr se poměrně brzy osamostatnil a odstěhoval se od nás. Zůstala jsem s matkou sama, ačkoli i v době, kdy s námi bratr ještě bydlel, ležela většina starostí na mně. S odřenýma ušima jsem dokončila školu a začala pracovat jako laborantka v místní mlékárně. Můj život upadl do absolutního stereotypu, ráno do práce, odpoledne na nákup, pak úklid a příprava večeře. Tedy většinou. Máma sice stále pracovala, ale domů přicházela unavená a tak často zbytek dne odpočívala a o domácnost se moc nestarala. Občas jsem si vyšla s kamarádkami do kina nebo jen tak posedět do kavárny, ale musela jsem se vrátit v předem stanovený čas a každé zpoždění znamenalo vodopád výčitek a smršť pohlavků. 

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Mirek

Krátce po mých pětadvacátých narozeninách jsem potkala Mirka. Nastoupil k nám do mlékárny jako technik a už od počátku se mi líbil. S muži jsem měla pramalou zkušenost a celkově jsem se před nimi hodně styděla. Navíc mě trápilo nepříjemné červenání, stačilo, aby mě někdo oslovil, případně se na něco zeptal a já byla rudá až za ušima. 


Blížily se Vánoce a s nimi i celopodnikový vánoční večírek. I přes matčino naléhání, ať nechodím, jsem se ještě se dvěma kolegyněmi z laborky na akci vypravila. V průběhu večera jsem vypila i nějakou tu skleničku vína a celkově se „odvázala“. Tančila jsem a bez potíží komunikovala s ostatními, dokonce i s muži. Odvážně jsem pokukovala po Mirkovi a nakonec s ním strávila moc hezké chvilky při tanci a poměrně intimním rozhovoru u skleničky vína. Na závěr večera, vlastně už noci, mne dlouze políbil a já, jako omámená, se vydala domů. 


Matka na mě čekala v kuchyni. V okamžiku, kdy jsem tiše vstoupila do dveří, se na mne vztekle vrhla a s křikem a nadávkami mne tloukla hlava nehlava. 


Zase sama...

S Mirkem jsme se rozešli asi po půl roce. Neustál mou nepřející matku a nedokázal pochopit ani mě. Já sama jsem si často vyčítala svou slabost a neschopnost postavit se ženě, která si otevřeně a zcela sobecky nárokovala můj čas, pozornost a v podstatě celý můj život. 


Léta ubíhala a já se o matku starala a starám dodnes. Problém svého života, jímž moje máma dozajista je, jsem se pokoušela řešit různými způsoby. Navštívila jsem psychologa, několikrát absolvovala rodinné konstelace, abych pochopila, oč vlastně v mém životě běží. Byla jsem i u numerologa, který mi potvrdil rodinné zatížení, ale nikdo mi vlastně neporadil, co si s tím vším počít. 


Matčina diagnóza

Před několika roky lékaři matce diagnostikovali emočně nestabilní poruchu osobnosti, která vysvětluje její nekontrolovatelné návaly vzteku a různé emoční výbuchy, při kterých je schopná poprat se se mnou až do úplného vyčerpání. A ačkoli je jí už téměř 80 let, dokáže v sobě v tu chvíli najít spoustu nečekané síly. Mně táhne na padesátku a v podstatě se dá říct, že jsem svůj dosavadní život darovala matce. Otázkou zůstává, zda alespoň jedna z nás našla v životě štěstí…“


Za obdivuhodnou upřímnost i mimořádnou odvahu děkujeme paní Miladě a přejeme, aby se její život obrátil na světlejší stranu...


Sepsala: Lea Raif

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

3

smutný příběh, až maminka nebude, zůstane Milada sama...........

ODPOVĚDĚT

6

každý nese nějaký osud

ODPOVĚDĚT

5

Bydlela jsem s mamkou až do její smrti byla moc hodná a obětavá maminka

ODPOVĚDĚT

9

Paní Milady je mi líto.Život máme jen jeden a ona ho promarnila tí, že nenašla odvahu a sílu jít vlastní cestou. Nikdy ale není pozdě,ještě všemůže být jinak. Moc jí to přeji.

ODPOVĚDĚT

5

smutný příběh,nejhorší až odejde maminka,tak zůstane sama opuštěná

ODPOVĚDĚT

5

To je pravda, snad nebude pozdě začít ještě žít!

ODPOVĚDĚT

10

po padesátce si svou rodinu a děti už nepořídí, a maminka může přežít i paní Miladu

ODPOVĚDĚT

8

paní Milada to v životě neměla vůbec snadné, teď už je pozdě něco napravovat, když jsi mládí proklouzlo mezi prsty, nemá svou rodinu ani děti, jen maminku sobce

ODPOVĚDĚT

10

Muselo to být těžké dát své mládí a celý život matce tyrance, když táta i bratr zbaběle utekli

ODPOVĚDĚT

9

všichni měli možnost volby, Milada si také vybrala....

ODPOVĚDĚT

7

Je to tak. Mám kamarádku, která se obětuje manželovi, který si zničil zdraví alkoholem a jako takový jí i dětem hodně ublížil.
Také má možnost volby, ale stále nenachází odvahu.

ODPOVĚDĚT

8

to je sice fakt, ale myslím, že je slabá osobnost a nechala se zmanipulovat, než aby si vybírala, neměla sílu se matce postavit

ODPOVĚDĚT

7

Ano, myslím, že každý nemá v sobě tolik síly,aby se takové situaci postavil...co např. týrané ženy, jak dlouho trvá, než
se rozhodnou situaci čelit...je to těžké...

ODPOVĚDĚT

8

myslím, že je těžší postavit se matce, než manželovi, který týrá ženu, ona ta rodičovská autorita je hodně silná

ODPOVĚDĚT

9

Souhlasím, postavit se rodičům bývá někdy problém, a pokud rodič dítě zneužívá, je k tomu veden od narození, musí být těžké to pak změnit

ODPOVĚDĚT

9

táta od dětí utekl včas a chudák dcera se obětovala

ODPOVĚDĚT

7

moc smutný příběh ženy která darovala svůj život své sobecké mámě.Také jsem se starala o svou maminku 5let,byla hodně nemocná,ale byla to zlatá obětavá maminka

ODPOVĚDĚT

7

I já jsem měla maminku u sebe, ale i ona byla zlatýa dobrotivý člověk,který se rozdával do konce života...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (18 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Autorka příběhů na nejrůznější témata, numeroložka a příležitostná kartářka Lea Raif nám dnes nechá nahlédnout...

Hele, to nepomůže!

Hele, to nepomůže!

Věříme, že jste si oblíbili krátké tematické příběhy, které pro vás čas od času připravuje...

Ach ty domněnky...!

Ach ty domněnky...!

Dnes naše autorka Lea Raif přináší téměř komické vyprávění o tom, co dokáží lidské, a...

Příběh: Přítel je na mně závislý a mě to dusí

Příběh čtenářky: Přítel je na mně závislý a mě to dusí

Dnes pro vás naše autorka Lea Raif připravila krátký příběh čtenářky, která se nám svěřila...

Úvaha o štěstí

Úvaha o štěstí

Příležitostné cestování MHD může být někdy docela zábava. Tedy pokud zrovna nejste účastníky nepopulární odpolední...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz