Minuta ticha

Tradičně jako každý čtvrtek přinášíme další z řady textů naší autorky Lei Raif. Opět z partnerského života a opět na základě pravdivého příběhu. 

Minuta ticha
Zobrazit fotografii v galerii

Ivana s Michalem se už nějakou dobu znali. Zpočátku šlo o ryze přátelský vztah, zahrnující občasné pozvání na kávu nebo do kina. Postupem času se však z občasných schůzek stalo pravidelné setkávání a nezávazné kamarádství přerostlo v milé partnerství. 


Ivana patřila spíše k opatrnějším ženám a díky docela nepříjemným zkušenostem z předchozích dvou vztahů se Michalovi zpočátku trochu bránila. On ale nijak nenaléhal a pozvolné „oťukávací“ tempo nakonec způsobilo, že se Ivana do Michala zamilovala se až po uši.


"Nedostupný" Michal

Michal měl náročné zaměstnání, hodně cestoval a ne vždy byl pro svou partnerku dostupný. To byla jedna z věcí, kterou Ivana nenesla úplně dobře. Pokaždé, když se jí Michal neozýval déle, než půl dne, vkrádala se do Ivaniny duše nejistota. Na povrch vyplouvaly nepříjemné vzpomínky na uplynulá léta a zklamání, která zažila. 


Často poté, kdy Michal dorazil domů, Ivana nemluvila a uraženě si hýčkala své dotčení. Michal musel následně vždy dlouze vysvětlovat, že ne vždy je schopen na její naléhání reagovat. Býval často na obchodních jednání s klienty a celkově mu jeho práce neumožňovala průběžně si s Ivanou dopisovat. Byl přesvědčený o tom, že není třeba během dne tak vydatně komunikovat, když se navečer společně sejdou a čas bude patřit jenom jim.


I trpělivost má své hranice

Situace se ovšem opakovala mnohokrát do měsíce a Michalovi postupně docházela trpělivost. Ivanu miloval, ale její sklony kontrolovat, co zrovna dělá, a potřeba být neustále ujišťována o hloubce jeho citů, se stávaly čím dál víc obtěžujícími. 


Jednoho dne vše vyvrcholilo a Ivanina úpornost překročila únosnou hranici. Po nevydařeném dopoledni v práci a konfliktu s kolegyní se Ivana opět dožadovala Michalovy pozornosti. Chtěla si postěžovat, přála si být vyslyšena. Potřebovala Michalovu podporu a ujištění, že se o něho může i v náročných chvílích opřít. Ke komunikaci využila jeden z mnoha sociálních chatů, protože tak rovnou viděla, zda Michal její zprávu četl. 


Má to cenu?

'Ahoj lásko', začala, aby obratem navázala otázkou, jak se její partner má. 


Michal byl on-line a Ivana okamžitě zaznamenala, že zprávu viděl. Seděla a čekala. Nic. Po krátké pauze znervózněla a přidala další větu: 


'Já jsem dneska nějak smutná, mám dost špatný den…'


Vyčkávala. Michal vzkaz přečetl, a přestože by jako pozorný partner měl na takovou zprávu ihned odpovědět, nestalo se. V Ivanině hlavě se rozblikala červená kontrolka. Proč nereaguje?! Vždyť je evidentně na příjmu! 


Po nekonečných pěti minutách a nekontrolovatelném přívalu trýznivých emocí Ivana nevydržela. Opět vzala do ruky telefon a pokračovala v psaní: 


'To tě ani nezajímá, proč jsem smutná? '


2 minuty… Nic. 


'Nereaguješ… S tebou je to těžké. Člověk vůbec neví, na čem je. Pokud se něco děje, chci to raději vědět hned!'


Minuta ticha. 


'Tak já nevím. Asi to už mezi námi nemá cenu. Stejně mám poslední dobou pocit, že to není jako dřív…'


Michal se na okamžik připojil a zprávu si přečetl. Viděl ji. Viděl všechny ty zprávy a … nic! Ivana se rozklepala. Už je to tu zase! Další z řady příběhů o jedné hloupé huse, co naletěla. Stále stejný scénář. Pořád dokola. Hleděla na němý telefon a jen stěží zadržovala pláč. 


'OK, chápu…'


Odpoledne mu sbalí věci. Hned v předsíni mu je předá, ať se to příliš neprotahuje. Na večer si koupí litr zmrzliny a flašku vína. 


Předsíňový incident

Dotčený Michal večer dorazil k Ivaně. Měl toho dost. V práci jeden problém za druhým, neustálé telefony od šéfa a žehlení průšvihu se zahraničním klientem. Do toho Ivanino emoční bombardování. Neměl ani čas pozorně přečíst všechny ty zprávy, co poslala. Natož na ně nějak rozumně zareagovat. 


V předsíni zakopl o připravený kufr tak nešťastně, že se rozplácl jak široký, tak dlouhý na tvrdou dlažbu. Ruku, co instinktivně chránila obličej před nebezpečným dopadem, si naštípl v zápěstí. 


Konec dobrý...

Michal se s Ivanou nakonec nerozešel, přestože jejich vztah měl namále. Ivana po předsíňovém incidentu a několika návštěvách u psychologa pochopila, že každá komunikace má jistá pravidla a omezení. Že ticho na druhé straně nemusí nutně znamenat problém a naopak – neustálá snaha o komunikaci za jakýchkoli podmínek problémem být může. 


Autorka: Lea Raif

Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

8

Moc nevěřím tomu, že se dá léčit touha po šmírování a kontrole, když tomu druhému nevěřím, myslím že je to svým způsobem druh vydírání nebo šikany. S takovým člověkem je lepší skončit hned ze začátku.

ODPOVĚDĚT

9

Ono to je složité, pokud s někým žijete spoustu let a milujete ho, snažíte se vztah udržet a toho druhého omlouváte, někomu ty růžové brýle nespadnou nikdy, a někdo zase nemá odvahu vztah ukončit...

ODPOVĚDĚT

3

Snad ji psycholog pomůže,jinak ztratí všechny,co ji budou milovat

ODPOVĚDĚT

7

To ale musí sama na sobě pracovat a hlavně chtít se změnit, není to tak snadné

ODPOVĚDĚT

4

hezké čtení

ODPOVĚDĚT

8

zajímavé čtení, jen nevíme, jak to nakonec dopadlo, jestli psycholog uspěl nebo ne, někteří lidé se nikdy nezmění

ODPOVĚDĚT

5

Tak to je pravda...zajímavé a poučné...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Autorka příběhů na nejrůznější témata, numeroložka a příležitostná kartářka Lea Raif nám dnes nechá nahlédnout...

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Vztahy jsou zapeklitá věc, zvláště ty rodinné. A jde-li o vztah matka - dcera, bývá...

Hele, to nepomůže!

Hele, to nepomůže!

Věříme, že jste si oblíbili krátké tematické příběhy, které pro vás čas od času připravuje...

Ach ty domněnky...!

Ach ty domněnky...!

Dnes naše autorka Lea Raif přináší téměř komické vyprávění o tom, co dokáží lidské, a...

Příběh: Přítel je na mně závislý a mě to dusí

Příběh čtenářky: Přítel je na mně závislý a mě to dusí

Dnes pro vás naše autorka Lea Raif připravila krátký příběh čtenářky, která se nám svěřila...

Úvaha o štěstí

Úvaha o štěstí

Příležitostné cestování MHD může být někdy docela zábava. Tedy pokud zrovna nejste účastníky nepopulární odpolední...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz