Děti

Bydlení u rodičů: co k tomu mladé lidi vede

U svých rodičů žije zhruba necelá třetina mladých lidí ve věku od 20 do 30 let. Co je k tomu vede a v čem obě generace vidí plusy a mínusy společného bydlení?

Říká se, že jsme velmi tolerantní národ, což ostatně potvrzují i výsledky výzkumu, který si na téma soužití dvou generací nechala zpracovat Českomoravská stavební spořitelna. Co z nich vyplývá?

Děti a jejich partneři

Přibližně polovina dotazovaných mladých lidí má za to, že je problematické navázat a udržovat partnerský vztah s někým, kdo ještě stále bydlí u rodičů. A čtvrtina uvádí i vlastní ne zrovna záviděníhodnou situaci, kdy je v intimní chvilce vyrušili právě rodiče. Ovšem na druhé straně zase platí, že většině rodičů nevadí, když si jejich potomek (ať už dcera nebo syn) přivede domů partnera s tím, že návštěva zůstane přes noc. Rodiče jsou rovněž poměrně tolerantní k oslavám mladých lidí, které se pořádají u nich doma (jde o více než třetinu dotazovaných rodičů).

Čechy kontra Morava

Pravdou ale je, že v otázce tolerance lze vystopovat rozdíly – stačí jen porovnat Čechy s Moravou. Například u partnerských návštěv svých potomků umí více přimhouřit oči rodiče v Čechách. A přesně opačně je to v případě pozdních návratů domů a také konzumace alkoholu – v těchto situacích jsou více benevolentní rodiče z Moravy.

Důvod k odchodu

Jednu z oblastí výzkumu představovala také kariéra mladé generace. Necelá polovina mladých lidí má jasno: lepší startovací pozici v práci jim zajistí, když se osamostatní. Co mladým usnadní odchod z domova? Uznání okolí, že něco zvládli sami.

Musíme si pomáhat

V tomto směru mají obě generace jasno. Drtivá většina dotazovaných je přesvědčená, že mladí mají „přiložit ruku dílu“ i ohledně domácích prací, a stejně tak by se měli na chodu domácnosti podílet finančně. Ovšem do jaké míry toto přesvědčení mladí lidé naplňují v praxi, zůstává otázkou…

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: výzkum Českomoravské stavební spořitelny
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků