Zdraví

Myslete na zdravou výživu dětí

Sbírání kytiček

Prosinec je pro děti měsícem plným mlsání. Začíná taškami plnými dobrot, které donese Mikuláš a pokračuje vánočními svátky. Zamyslete se nad tím, co dáváte dětem na talíř. Kvalita stravy v dětském věku je nesmírně důležitá a může ovlivnit zdraví organismu na celý život. Pokud se v dětství výživa zanedbá, může to mít celoživotní dopad na zdraví dospělého člověka.

Jak to chodí

Dnešní trh je zahlcen výrobky pro děti, které všemožnými způsoby lákají zákazníka, aby y si je koupil – pestré barvy, dětské hračky a spousta přidaných vitaminů a minerálních látek, o které by vaše dítě, alespoň podle výrobců, rozhodně nemělo být ošizeno. Věty jako „…pro zdraví dětem…, …pro zdravé a silné kosti…, …doplněno o vitamíny a minerální látky…“ a jiné získají vaši pozornost a vy tak dané výrobky v dobré vůli koupíte vašemu raráškovi. Bohužel málokdy je takto označená potravina natolik kvalitní, aby dodala malému tělíčku opravdu potřebné živiny.

Co je dobré vědět

Pokud chcete pro své dítě to nejlepší, začněte číst složení a snažte se co nejvíce omezit cukr, a to i v podobě glukozovo-fruktozového sirupu, třtinového cukru či umělých sladidel. Cukr překyseluje organismus a podněcuje u dětí hyperaktivitu a následnou nesoustředěnost.

Dále doporučujeme limitovat v potravinách obsah emulgátorů a složek, kterým nerozumíte.

A poslední věcí, na kterou je třeba si dát zvýšený pozor, je obsah tuků v potravinách. Děti sice potřebují dostatek energie, aby správně rostly, ale je špatně, pokud by měla energie plynout z příliš tučných jogurtů, sladkostí, smažených jídel či uzenin. Všechny tyto pokrmy mají jedno společné, a tím jsou špatné tuky, které ani vám ani vašemu dítěti rozhodně neprospějí.
To, že vaše dítě netrpí nadváhou či obezitou, ještě neznamená, že může jíst nezdravé a tučné věci.


Co tedy dítěti dát, aby bylo zdravé a správně rostlo?

  1. Ke každému jídlu kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny. Pokud bude třeba, snažte se pokrm ovocem či zeleninou lákavě ozdobit.
  2. Místo mléka zakysaný mléčný výrobek bez cukru a barviv, který můžete dochutit medem či ovocem. Je zbytečné dítě učit nepřirozené sladké chuti. Vhodný je jogurt do 4% tuku v sušině, kefír a acidofilní mléko.
  3. Zdravé sladkosti. Pokud bude potomek vyžadovat sladkost, nejlepší variantou je čerstvé či sušené ovoce, u větších dětí různé oříšky a semínka (nepražená, nesolená), ořechové/ amarantové/ kokosové/ ovocné tyčinky, sušenky ze špaldové a jiné celozrnné mouky slazené kokosovým cukrem či agáve/javorovým sirupem/sladem. Výbornou volbou jsou i přesnídávky, dejte ale pozor na složení, mnohdy jsou doslazované cukrem.
  4. Co na snídani? Vločky s jogurtem a ovocem nebo pečivo se sýrem a zeleninou jsou trefou do černého. Vyvarujte se sladkých cereálií.
  5. Na svačinku kousek ovoce, mléčného výrobku, zdravá tyčinka či například domácí přesnídávka s amarantovými piškoty.
  6. Oběd mají děti většinou ve škole a jeho složení je jen stěží ovlivnitelné. Školákovi ale můžete dát do batohu porci čerstvé zeleniny k doplnění obědu.
  7. Večeře – pokud nebyl teplý oběd, měla by být teplá alespoň večeře. V nápaditosti se meze nekladou. Čeho se ale vždy vyvarovat – jídel typu fast food (pizza, burger, kebab, čína a jiné), uzenin a smažených pokrmů (řízek, smažený sýr, hranolky, krokety atd.).
  8. Nejvhodnější přílohou jsou brambory a opravdu celozrnné obiloviny (např. špalda, quinoa, kamut, jáhly, bulgur).
  9. Přivykejte své děti na ryby a mořské plody, jež jsou cenným zdrojem jódu, omega-3 mastných kyselin a kvalitní bílkoviny, naopak v jejich ale i svém jídelníčku omezte konzumaci červených druhů mas, jako je vepřové a hovězí maso. Uzeniny jsou absolutně nevhodné!
  10. Minimálně 1x týdně mějte luštěniny. Skvělá a zároveň velmi rychlá je polévka z červené čočky, luštěninové kaše, karbanátky (např. falafel), saláty a pomazánky (např.hummus).
  11. Pitný režim – nevhodné jsou perlivé sladké nápoje, méně vhodné jsou pak kupované ovocné džusy, při jejichž výrobě se ztratí téměř všechny vitaminy a enzymy.
Doporučujeme naučit dítě pít vodu (s citrónem), ovocné/bylinné čaje či ředěné čerstvě vymačkané šťávy.
 
Pokud bude mít vaše dítě pestrý jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu s minimálním množstvím nezdravých sladkostí, každý den alespoň chvilku pohybu a dostatek odpočinku, nemusíte se o jeho správný vývoj obávat.
 
Text: Bc.Renata Křivohlavá, Elixír studio www.elixirstudio.cz.
Foto: iStock
19.11. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL