Sport

Na běžky do Trutnova

Město Trutnov díky své poloze a členitému terénu je ideální nejen pro pěší turistiku, ale v zimě si přijdou na své i milovníci klasického lyžování. Nedaleká zimní střediska Pec pod Sněžkou (24 km) či Janské Lázně (15 km) sice jsou tradičními centry zimních sportů, ale díky spolupráci města a místních sportovních oddílů se i Trutnov a okolí může pyšnit desítkami kilometrů kvalitních běžeckých tras.

Trutnov je svojí polohou ideálním výchozím bodem, vždyť na lyže se člověk dostane z náměstí za slabých pět minut! Areál městských lesů a parků v teplých ročních obdobích láká k procházkám po chodníčcích mezi stromy a keři opatřenými štítky s českým i latinským názvem, pohyb venku lze tedy spojit s poznáváním přírody. V zimě se po upravovaných cestičkách dostaneme na Paradráhu, kde na malém stadionu začínají upravované běžecké tratě.

Paradráha
Městský lesopark a jeho okolí nabízí zhruba 12 kilometrů udržovaných tratí. Výchozím bodem je stadionek nad parkem, z nějž se můžeme vydat po značené trase na vrch Kacíř a zpět. Okruh není náročný a v podstatě kopíruje naučnou stezku „Po stopách války 1866“. Další možností je překřížit silnici vedoucí z Trutnova do Úpice a vydat se přes louky směrem k vrchu Koule. Trasa má značně členitý profil s početnými stoupáními i sjezdy.

Směr Krkonoše
Z Trutnova je možné vyrazit i na opačnou stranu údolí, z Nových Dvorů na Babí a dále na Rýchory. Tato trasa je napojena na Krkonošskou magistrálu, zdatnější běžkaři tedy mohou dojet až k česko-polské hranici na Pomezních boudách, jež je od Trutnova vzdálena 25 km. Během výletu jistě přijde vhod zastávka v některé z horských chat, například Rýchorské či Lysečinské.

Závody pro děti i dospělé
Ambicioznější běžkaři si mohou v Trutnově i zazávodit. Oddíl Olfin Car – Vella Trutnov pořádá v lednu 2012 dva závody pro veřejnost. Při „Trutnovské dvanáctce“ si přijdou na své všechny věkové kategorie, zatímco středeční kriterium, plánované na 25. ledna, je vypsáno pouze pro žákovské kategorie. Aktuální informace o akcích i o stavu a upravenosti tratí najdou zájemci na stránkách www.olfincar-vella.cz.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
27. 1. 2012


Diskuze: příspěvků