Bydlení

Naučte se třídit

Sbírání kytiček

Zamysleli jste se někdy nad tím, co se děje s odpadky, které nosíte do kontejneru před domem? Většina jich končí na skládkách za městy, kde se pomalu hromadí. Část se likviduje ve spalovnách, což pro životní prostředí představuje další obrovskou zátěž. Pokud nechceme žít za pár let doslova na smetišti, je třeba začít jednat. Jedním ze způsobů, jak efektivně likvidovat odpadky, je jejich třídění a další využití.

Jak na to?
Nejjednodušší je třídit odpadky hned, jak je vyprodukujeme. Nejčastěji vyhazujeme plasty a papír, takže prostor na tyto materiály by měl být doma co největší. Můžete si na ně pořídit třeba staré tašky nebo krabice. Tím, že tyto dva druhy odpadu budete odkládat zvlášť, uvolní se vám významně místo v koši na běžný směsný odpad, který pak nemusíte vynášet do kontejneru tak často.

Barevné kontejnery

Třídit se dá opravdu skoro vše. Je jen na vás, jak se rozhodnete. Obyčejný kelímek od jogurtu můžete jednoduše hodit do směsného odpadu, takže skončí ve spalovně nebo na skládce. Nebo ho uložte do kontejneru na plasty. Tím zajistíte jeho další využití, a zároveň uděláte něco pro životní prostředí. Na nejčastěji produkované odpady, jako jsou plasty, sklo a papír, slouží barevné kontejnery. Setkáváte se s nimi běžně na ulicích. Jsou označeny nálepkami, které přesně popisují, co do kterého kontejneru patří a co ne.

  • Papír

Patří do modrého kontejneru. Vhodit sem můžete například časopisy, noviny, sešity, krabice, letáky, papírové obaly nebo cokoli z lepenky. Nepatří sem celé svazky knih, uhlový, mastný nebo jakkoli znečištěný papír. Pozor, použité dětské plenky patří do kontejneru na směsný odpad!

  • Sklo

Vhazuje se do zeleného nebo bílého kontejneru. Někdy jsou k dispozici oba, takže je možné třídění skla podle barev. Čiré do bílého, barevné do zeleného. Sklo není nutné rozbíjet, o to se postará ten, kdo ho bude dál zpracovávat. Do kontejnerů na sklo nepatří keramika a porcelán, ale ani zrcadla, zlacená nebo drátovaná skla.

  • Plasty

Odkládejte do žlutého kontejneru. Nejčastěji likvidujeme v domácnostech PET lahve. Je důležité je před vyhozením sešlápnout nebo zmačkat, aby zabíraly co nejméně místa. Vyhazovat je můžeme i s víčky. Do těchto žlutých kontejnerů patří kromě plastových lahví i fólie, sáčky, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od mléčných výrobků apod. Důležité je, aby v nich nebyly zbytky obsahu. Před vyhozením je tedy nezapomeňte vypláchnout. Pozor, nepatří sem obaly od barev a jiných nebezpečných chemických látek!

Kam s tím?
Pokud se doma potřebujete zbavit objemnějších věcí, kovových předmětů nebo staré elektroniky, zavezte je do nejbližšího sběrného dvora. Sem patří i jakýkoli nebezpečný odpad, jakou jsou třeba zářivky, akumulátory, baterky, barvy, lepidla či oleje. V žádném případě nepatří ke kontejnerům, kde je lidé často prostě pohodí, protože si s nimi neví rady! Pokud nevíte, kde je sběrný dvůr, zeptejte se na obecním či městském úřadu nebo u firmy, která se stará o tříděný sběr odpadu.

Zajímá vástřídění odpadu více? Informace hledej například na stránkách www.nazeleno.cz, www.jaktridit.cz nebo www.trideniodpadu.cz.

Text: Zuzana
Foto: iStock
15. 6. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků