Sport

Nebojte se lezení

Horolezectví už dnes není jen výsadou odvážných jedinců, kteří zdolávají nejvyšší vrcholy světa. Lezení si můžete vyzkoušet i vy.

Pokud rádi sportujete a objevujete něco nového, rádi překonáváte sami sebe, pak není nač čekat. Vůbec se nemusíte vydávat do vysokých hor. Dostatek adrenalinu a nových zážitků vám poskytnou lezecká centra s umělými stěnami, kde se obvykle dosytosti vyřádí začínající i špičkový lezec.

Možná vás do základů zasvětí zkušenější kamarád, ale můžete se také přihlásit do různých kurzů, kde se vám bude věnovat instruktor. Speciální výstroj a výzbroj nutnou k výcviku vám v centrech obvykle půjčí, takže potřebovat budete jen trošku odvahy a chuť bojovat. A věřte, že při lezení stoprocentně zapomenete na veškeré starosti a dokonale vyčistíte hlavu. Pocit zdolané stěny vás navíc nabije energií a přinese kupu krásných pocitů.

Co můžete vyzkoušet?

Bouldrovku – jedná se o nejjednodušší horolezeckou stěnu, kde se leze bez lana do malé výšky. Buďte bez obav, dolů pak padáte do měkkých matrací jako do peřinky. Ale je to také lezecká disciplína, která nejvíc rozvíjí sílu a techniku lezení. Velkou výhodou jsou právě matrace, protože díky nim nemusíte mít strach z pádu a soustředíte se jen na lezení.

Lezení s lanem na umělé stěně obvykle do výšky kolem 12 m. Tady už nepolezete sami, ale budete potřebovat partnera, leze se totiž ve dvojici, kdy jeden vždy jistí toho druhého. Budete tedy již navázáni na laně. Proto byste se nejdříve měli naučit nejen základy lezení na umělé stěně, ale také základy jištění, abyste věděli co dělat při pádu spolulezce.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Hudy Sport
Foto: Allan Mas Pexels


Diskuze: příspěvků