Cestování

Nebojte se s miminkem k moři!

Sbírání kytiček

Asi si umíte představit, že vyrazit s nejmenšími ratolestmi na letní dovolenou může být poměrně dost adrenalinovou záležitostí. Láká vás moře, teplo a exotika? Potlačte obavy a vezměte svého kojence nebo nezbedné batole s sebou!

Pokud si svou rodinnou dovolenou naplánujete včas a dobře si rozmyslíte, jak by měla vypadat, uvidíte, že plánování se vám vyplatí, abyste si zasloužené volno dokázala maximálně užít, neuhoněná, bez zbytečných nervů.


Zadáno pro rodiny

Všimla jste si, že čím dál víc lidí přestává spoléhat na last minute nabídky a raději si rezervují svou letní dovolenou s velkým časovým předstihem? Je to totiž ještě výhodnější. Zkuste to. Máte nejen garantovanou cenu, ale můžete si mnohem lépe vybírat lokalitu či typ ubytování, což při cestování s malými dětmi určitě oceníte. Nabídka není ještě „přebraná“, tak toho využijte. Family hotely nebo ubytovací zařízení s dětskými kluby bývají brzy vyprodané. Řada cestovních kanceláří nabízí letenku nebo i pobyt pro jedno až dvě děti zcela zdarma. Ale pozor, nabídka bývá kapacitně omezená. Chcete kvůli ratolestem přízemní nebo tzv. rodinný pokoj, k dispozici přebalovací pult, vaničku, ohřívač lahví a dětskou postýlku? Vše si zařiďte a objednejte s dostatečným časovým předstihem.


Cesta v pohodě

Chystáte se k moři po vlastní ose? Dlouhá jízda autem je úmorná a náročná i pro vás, tím spíš pro malé spolucestovatele. Jak to zvládnout v co největší pohodě? Předem si dobře nastudujte cestu, zjistěte si, kde budete muset platit poplatky a naplánujte si přestávky na odpočinek. Malým dětem přibalte CD s oblíbenými pohádkami a písničkami, hračky nebo knížky na prohlížení, případně přenosný DVD přehrávač. Pro miminka mějte připravenou termosku s čajem, vzdušnou deku, zásobu plen a hygienických potřeb, oblíbenou hračku nebo dudlík a také relaxační hudbu, při které se jim bude dobře usínat.


Kojenec a moře

K moři se dnes nemusíte bát vyrazit opravdu i s těmi nejmenšími členy rodiny. Chce to ale výborný organizační talent a také rozum v hrsti. Určitě vám nemusíme zdůrazňovat, že miminko by nemělo trávit celé odpoledne na pláži, je důležité nenarušovat mu pravidelný denní režim a zajistit, aby se cítilo pohodlně. Musíte být připravená na to, že budete muset změnit rytmus vaší dovolené, je jasné, že nebude vypadat stejně, jako když jste vyráželi s partnerem sami dva. Určitě není moc dobrým nápadem vyjet si s kočárkem se spícím kojencem v noci na rušnou promenádu nebo vysedávat zakouřené restauraci, řešit musíte také vhodnou stravu pro miminko a nezapomenout na opalovací krém speciálně určený pro nejmenší s vysokým ochranným faktorem.


Nezapomeňte první pomoc

Cestovní lékárnička je naprostou nutností. Zaskočit vás mohou teploty, různé alergie, úpal, zvracení nebo průjmy. Většinou sice nejde o nic vážného, chce to ale mít u sebe alespoň jakýsi „balíček první pomoci“. Co by nemělo chybět v lékárničce pro malé dítě? Teploměr a léky, čípky nebo sirup na snížení teploty, klasické černé uhlí nebo Smecta na zastavení průjmu, rehydratační roztok, odsávačka hlenů, léky na alergie (Zyrtec, Zodac), Fenistil gel na ošetření rány po bodnutí hmyzem, léky na kašel (Mucosolvan, Bromhexin, Sinecod), nosní a oční kapky, dezinfekce na ošetření odřenin, spálenin a drobných poranění (peroxid vodíku, Jodisol, Betadine, Septonex), Panthenol na spáleniny od slunce a samozřejmě dostatečné množství nejlépe voděodolných náplastí a obvazů.


Exotika pro malé cestovatele

Dnes není problém vypravit se za azurovým oceánem na Maledivy, za slony na Srí Lanku či za historií a krásnými plážemi do Egypta s dětmi nebo vnoučaty…Stále častěji totiž cestovní agentury nabízejí zájezdy speciálně uzpůsobené pro rodiny, a to včetně těch nejmladších členů. I malé děti mohou být plnohodnotnými účastníky zájezdů – a často jsou dokonce spolutvůrci programu, který se právě jim na míru přizpůsobuje. Jednou z cestovních kanceláří, která se začala na rodinné výlety za exotikou specializovat, je China Tours, která se zaměřuje hlavně na poznávací výpravy do Asie.

„Zájezdy pro malé cestovatele jsou koncipovány tak, aby děti bavily, aby je zvládly a nebyly unavené. Součástí programu obvykle bývá návštěva zvířecích farem či safari, nezapomíná se na koupací přestávky a větší děti mohou také navštívit různá divadelní představení či manufaktury, kde mohou zapojit svou tvořivost. Celý program je veden v pomalejším tempu a je více času na odpočinek,“ přibližuje rodinné zájezdy Radka Podpěrová, vedoucí obchodního oddělení CK China Tours.

V rámci speciální nabídky kanceláře nazvané „rodinná poznávací exotika“ se mohou dospělí s dětmi vydat například na ostrov Srí Lanka, jenž je díky své rozmanitosti právem označován za perlu Indického oceánu. Program je uspořádán tak, aby dětského cestovatele zaujal a nenásilnou formou ho seznámil s hlavními „atrakcemi“ ostrova. Pro děti je zvlášť nezapomenutelným zážitkem návštěva sloního sirotčince, který je domovem více než 60 ušatých obrů, ale také safari a prohlídka líhně mořských želv.

Připravila: Simona Procházková
Foto: iStock
21. 5. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků