Děti

Nedejte alergii šanci

Každá žena – maminka, chce pro své miminko jen to nejlepší. V poslední době však přibývá všemožných potravinových, pylových a jiných alergií, které vyvolávají většinou konzervanty, umělé látky nebo barviva. Jak se jim ale vyhnout, když má vaše miminko atopii, tedy předpoklad ke vzniku alergie?

Potravinové alergie
Potraviny jsou u dětí nejčastější příčinou alergické reakce. Imunitní systém kojence je posilován kojením, proto platí, že čím déle jsou děti kojeny, tím menší riziko vzniku alergie v pozdějším věku mají. Je vhodné kojit alespoň 4 – 6 měsíců. Maminky, které kojit z různých důvodů nemohou, by měly pečlivě vybírat umělé mléko a volit spíše hypoalergenní variantu. Ta má více štěpenou mléčnou bílkovinu, a nezatěžuje tak vyvíjející se dětský organismus. Zažívání některých dětí si nedokáže poradit s mléčným cukrem, laktózou, proto pro takové děti existují mléka bezlaktózová (např. Nestlé AL 110, Nutrilon Low Lactose nebo Nutrilon Soya).

Na příkrmy šetrně…

  • Kojte, dokud to miminku vyhovuje (prospívá a přibírá na váze, nepláče v noci hladem).
  • Pokud se miminko probouzí hlady, zkuste na noc podávat nemléčnou rýžovou kaši s mateřským mlékem nebo hotové mlíčko s kaší. Mlíčka s kaší jsou sytivější a miminko vydrží déle spát.
  • V našich podmínkách se doporučuje začínat jednodruhovými zeleninovými příkrmy. Podejte miminku pár lžiček a zbytek dokojte. Další den postup opakujte a sledujte, zda se na kůži miminka neobjeví vyrážka jako alergická reakce.
  • Pokud se po třech dnech neobjeví žádná reakce, můžete do jídelníčku zařadit další zeleninu a celý postup opakovat.
  • Miminko je nyní zvyklé na více druhů zeleniny a můžete přidat důkladně uvařené a velmi jemně nakrájené libové maso (asi jednu lžíci na jednu porci).
  • Dále lze zařadit ovoce, přičemž postupujte stejně jako u zeleniny a začínejte tím ovocem, které je typické pro naši zem (jablka, hrušky, broskve, meruňky), kolem deseti měsíců můžete zařadit i tropické ovoce (např. banán).
  • Pokud dítě potravinu odmítá, nenuťte jej do ní, je to pro něj spousta nových chutí, na které si musí postupně zvyknout.
     

Alergenům se vyhněte!
Nejméně do jednoho roku nepodávejte dětem vejce, sůl, ryby, lepek, celer, petržel, neupravené kravské mléko a tvaroh. Až do pěti let je vhodné vyhnout se uzeninám, přeslazeným pitíčkům, koření, nadměrnému solení, majonéze, dochucovadlům, kečupům, hořčici, sladkostem, sušenkám, oříškům, jahodám, čokoládě a kakau.
 

 

 

Je dětská kosmetika hypoalergenní?

Myslíte si, že když je kosmetika označena slovem „pro děti“, je nezávadná a naprosto vhodná pro miminka? Omyl! Zkuste někdy do internetového vyhledávače vložit jednu ze spousty latinsky psaných chemikálií ve složení! Výsledek vás pravděpodobně nepotěší. Látky jako aluminium nebo alkohol jsou pro zdravé dítko neškodné, ale s atopikem dokáží udělat divy, třeba vyprovokovat alergii.

České maminky jsou však hodně vynalézavé a dokáží si poradit se vším. Zkuste si doma vytvořit čerstvé, chemicky nekonzervované vlhčené ubrousky za pár korun! Stačí vám k tomu Perlan, trocha vody a obyčejný dětský olej. Do vody přidejte pár kapek dětského oleje a při každém přebalování čerstvě namočte ubrousek 🙂

Při koupání nemusíte používat tři druhy olejíčků, dvě pěny do koupele, krémy pro jemnou pleť, mazadla a všemožné vůně. Někteří pediatři dokonce doporučují do půl roku používat pouze pár kapek dětského oleje do vody, ve které miminko koupete. To je nejlepší způsob, jak zabránit podráždění citlivé dětské pokožky atopika látkou, na kterou není připravená.

Záleží i na plenách!
Látkové pleny jsou prodyšnější, neparfemované (pozor však na prací prostředky!) a bývají k dětské pokožce citlivější než „jednorázovky“. Zároveň také více větrají, takže opruzeniny nemají žádnou šanci 🙂

A nezapomínejte, že alergie se nemusí projevit hned. Může se objevit až za několik měsíců nebo dokonce až v dospělosti. Proto pečujme o naše potomstvo tak, ať nám jednou můžou poděkovat 🙂

Komerční prezentace
Foto: www.Feedo.cz
12. 9. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků