Hobby

Není bota jako bota

Sbírání kytiček

Naše nohy to nemají vůbec lehké. Za život můžeme nachodit i kolem 100 000 kilometrů… A co teprve, když se chůze v přírodě stala vaším koníčkem.

Chůze má bezesporu pozitivní vliv na zdraví, a to nejen fyzické, ale i psychické. Abyste však našli v chůzi zalíbení a nevraceli se z výletu s bolavýma a odřenýma nohama, měli byste se porozhlédnout po správném obutí. Na trhu je však tolik různých značek a provedení bot, že vybrat si není vůbec jednoduché. Snad se vám pro snadnější orientaci a první krok k outdoorovým botám bude hodit několik praktických rad.
Výběr bot
Obuv vybírejte s ohledem na charakter aktivit, které chcete v botách absolvovat – procházky městem, turistika, vysokohorské výšlapy apod. Charakteru obuvi obvykle odpovídá i použitý materiál, stavba boty a s tím související prodyšnost, odolnost i váha a její další vlastnosti.
 River 
Pointed

River Pointed
 • Pro výlety do města a na lehčí turistiku lze využít boty městské. V letních měsících nebo na cesty do teplejších krajů poskytne podporu i ochranu speciální sportovní obuv sandálového typu se síťovinou, která je pohodlná, lehká a prodyšná a přitom dostatečně nohy chrání. Například River Pointed – dámská sportovní obuv do opravdu horkých dnů. Podrážka je vhodná i do vlhkého prostředí. Cena v HUDYsportu: 1 490 Kč.

 

 •  Sable Leather W

  Sable Leather W

  Do lehkého terénu, na méně náročné túry a výlety do přírody je možné volit mezi botami z pevného textilu s membránou, které nepropustí vodu dovnitř a zároveň dýchají, botami s kombinací kůže a textilu a botami s celokoženým svrškem. Ideální kombinací je potom spojení svršku z lehké kůže s membránou (GORE-TEX) uvnitř. I v největším mokru do nich nepronikne jediná kapka (pokud nenateče shora) a naopak odpařený pot je odveden z boty ven. Například Sable Leather Women, The North Face – dámská celokožená obuv určená pro pěší turistiku i pro pohyb ve městě s tlumícím systémem X-2. Cena v HUDYsportu: 2 790 Kč.

 

 •  Alaska Lady GRD

  Alaska Lady GRD

  Pro vysokohorskou turistiku a cesty v náročném horském terénu (ferrata) by měla být přizpůsobena i obuv, která musí být lehká, měkká a přitom stabilní a odolná. Podrážka bot na skalnaté cesty by měla být přilnavější než u bot do lehkého terénu. Například Alaska Lady GRD, Hanwag – velmi pohodlná a pevná celokožená turistická bota s goretexovou membránou. Boty jsou certifikovány jako pracovní obuv a používá je Horská služba ČR. Cena v HUDYsportu: 5 990?Kč.

 

 •  Olympus Mons Evo

  Olympus Mons Evo

  Na ty nejnáročnější výpravy budeme klást i na obuv ty nejnáročnější požadavky – nepromokavost, pevnost, odolnost, ale i prodyšnost a pohodlí a často i termoizolaci. Například Olympus Mons Evo, La Sportka – technická obuv určená pro pohyb v extrémních vysokohorských terénech. Cena v HUDYsportu: 16 990 Kč.

 
 
 
 
Pozor na velikost
Při výběru bot je samozřejmě kromě typu obuvi důležitá i její velikost. Bota by nás rozhodně neměla nikde tlačit. Určitě nesázejte na to, že se vytáhne, vyšlápne atp., to se u outdoorových bot rozhodně nevyplácí. Někdy pro lepší orientaci můžete praktikovat zkoušku, která se mi osvědčila při nákupu bot pro děti – posuňte chodidlo dopředu úplně až do špičky – za patou by vám měla vzniknout asi 1cm mezera. Zkoušela jsem také vyndat z boty vložku a postavit se na ni. Před špičkou i za špičkou by měla zůstat asi 5mm mezera. Menší pak určitě neberte a větší – těžko říct. Musíte přihlédnout k pocitu, který v botě máte, aby vás nic netlačilo a prsty se mohly volně hýbat.
 
Při nákupu nespěchejte!
Při výběru bot nespěchejte, nechte si poradit, vše v klidu promyslete a klidně vyzkoušejte i několik typů obuvi. Ve zkoušených botách po prodejně choďte a určitě si vyzkoušejte terénní nerovnosti, které v každé prodejně s outdoorovou obuví najdete – to jsou různé šikminy a schůdky, kde si můžete otestovat, jak bota sedí při chůzi do kopce a z kopce. Pak lépe poznáte, co noha v botě dělá – při chůzi do kopce je třeba cítit, že pata je dobře usazená a nepohybuje se do stran. Při sestupu by pak neměla tlačit špička, protože hlavní tlak by měl být soustředěný na nárt.
 
Autor: Šárka
Foto: archiv firmy HUDYsport

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků