O přesvědčení: Nejsem dost dobrá

V duchu mého Slunce ve znamení Kozoroha, které chce stoupat k výšinám, jsem si během mých mladých gymnastických let přála vybojovat účast na mezinárodní soutěži.

O přesvědčení nejsem dost dobrá
Zobrazit fotografii v galerii

Právě probíhal závod, ze kterého se první tři vítězky měly kvalifikovat, a já skončila třetí. Cítila jsem se šťastná, byla jsem odměněna za léta dřiny. Tak moc jsem se těšila, že zažiju mezinárodní atmosféru a nové prostředí. 


Poslední týden před závodem jsme intenzivně trénovali od rána do večera. Zhruba ve druhé polovině týdne si mě moje mamka zavolala. 


„Annie, rozhodla jsem, že ještě nejsi dostatečně připravená na tak důležitý závod. Místo tebe bude soutěžit gymnastka, která v kvalifikaci skončila na čtvrtém místě.“ 


„Ale mami...“ snažila jsem se jemně cosi namítnout, ale mamka mě tvrdě zastavila. „Žádné diskuse, řekla jsem a to platí!“ 


Stála tam přede mnou veliká autorita a já se nedokázala vzepřít. Jediné, co jsem v podobných situacích uměla, bylo rozbrečet se, cítit se ublíženě a nešťastně. Měla jsem několik zkušeností se svojí mamkou, když se jí odporovalo, bylo to vždy zlé. Pokaždé popřela a zpochybnila to, co jsem říkala, že cítím. A vysvětlila mi, že to necítím a že se mýlím. 


A tak se děti naučí potlačovat své pocity

Mnohdy si rodiče myslí, že co řekli, zabralo, ale oni jenom v dítěti vyvolali strach. Jak mocně se nám do našeho podvědomí zapíší podobná slova, jsem začala objevovat až o skoro třicet let později. Jak nás tyto skryté programy a přesvědčení ovlivňují, je skutečně neuvěřitelné. A na základě uvedeného prožitku jsem nevědomě přijala program:


Ještě nejsi dost dobrá


Byl to program strachu ze selhání, kterým velmi intenzivně mamka žila. A tím mi předala pocit, že bych měla být dokonalá. Dnes vím, že možné selhání a nezdar jsou jenom zkušenostmi, které nás posouvají dopředu. 


Často rodiče nevědomě pronášejí ke svým dětem různá prohlášení a neuvědomují si, že z toho můžou dětem vzniknout zhoubná přesvědčení. Obzvláště malé děti věří naprosto všemu, co jim rodiče o nich řeknou. 


Nyní jsem se rozhodla destruktivní program a své přesvědčení změnit. Navždy. Jedná se o rozsáhlý proces, mám pocit, že měním můj vnitřní vesmír. A taky ano, měním mohutně můj vnitřní svět a mění se i ten vnější. 


„Jsi pro mě v pořádku takový, jaký jsi.“ 


Ta věta má sílu. Přestože většina rodičů má o svých dětech jiné představy, měl by ji každý rodič říct svému dítěti. Dítě v dospělém věku by mělo zase říct svému rodiči. „Moc to bolelo, že jsi tu pro mě nebyl. Děkuji ti za život a o ostatní se postarám sám.“ 


Pochopila jsem, že svalováním viny na rodiče za „svůj zpackaný život“ s nimi zůstáváme svázáni nezdravým způsobem. Mystické nauky věří, že si naše duše vybírá rodiče a že opravdu není na místě jakkoliv se na rodiče zlobit, oni jenom přesně hrají roli, kterou my pro svůj vývoj potřebujeme. 


Své děti vedu k postoji, že za svůj život nesou zodpovědnost. Že jejich život nikdo zvenčí neřídí a vše, co prožívají, si samy vytvořily. 


Povídku najdete v knize Pohádky mého života. 


Více informací na  www.pohadkymehozivota.cz 

Autor: Annie D. Fox 

Foto: PixabayDISKUZE K ČLÁNKU

4

knížka by mě také zajímala

ODPOVĚDĚT

2

určitě se po té knize podívám

ODPOVĚDĚT

2

asi si knížku koupím

ODPOVĚDĚT

2

Hezká povídka.

ODPOVĚDĚT

3

vliv rodičů je opravdu patrný celý život, a ne každý se s ním dokáže vyrovnat, jak už tady bylo popsáno v příběhu ženy, kterou ovládala její matka

ODPOVĚDĚT

4

Je to tak,já si také uvědomuju, že jsem v tomto chybovala.

ODPOVĚDĚT

5

To je veliká pravda, taky jsem doma slyšela, že ne to nebo ono nemám, ale sousedovic dcerka, ta je skvělá... dnes vím dobře, odkud pramení můj pocit méněcennosti, ale je těžké s tím bojovat, tak se snažím nedávat najevo své problémy, ale často to nejde... své děti jsem vedla od mala k tomu, aby držely při sobě a měly svůj názor, přesto je dcerka samostatná a syn pořád vyhledává její podporu a pomoc

ODPOVĚDĚT

4

Souhlasím, také ten problém znám...

ODPOVĚDĚT

4

DALŠÍ DOBRÉ ČTENÍ

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mao Herngren: Miss těžká váha

Moa Herngren: Miss těžká váha

Nový román o nadváze, ale hlavně o té nejdůležitější váze v životě - o rovnováze.

Annie D. Fox: O hodnotě peněz

Annie D. Fox: O hodnotě peněz

Zaujaly vás povídky Annie D. Fox? Dnes pro vás máme další.

Soutěž o knihu Anni D. FOX Pohádky mého života

Soutěž o knihu Annie D. FOX Pohádky mého života

Annie D. Fox, vlastním jménem Anna Dzurenda, popisuje své životní zkušenosti a lekce, které s...

O pozdě vyřčené pravdě 1. díl

O pozdě vyřčené pravdě 1. díl

Dnes pro vás máme první díl povídky O pozdě vyřčené pravdě od Annie D. Fox.

Pohádky mého života

Pohádky mého života

Annie D. Fox, vlastním jménem Anna Dzurenda, popisuje své životní zkušenosti a lekce, které s...

O pozdě vyřčené pravdě 2. díl

O pozdě vyřčené pravdě 2. díl

Dnes pro vás máme druhý díl povídky O pozdě vyřčené pravdě od Annie D. Fox....

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz