Rodina

O základní etiketě pohřbu

Sbírání kytiček

Je to neveselé téma, ale i navzdory tomu by měl mít každý z nás základní přehled o tom, jak se správně chovat na pohřbech, podobně jako na svatbách, narozeninových oslavách, křtinách a dalších významných událostech, které jsou odjakživa spjaty s lidským životem.

Právě pro vážnost události jako je pohřeb je důležité dbát na to, abyste se vyhnuli jakékoliv možnosti nepříjemného faux pas. 

Na co si dát tedy největší pozor? 

 • 1. Rozhodně se nejedná o módní přehlídku, zvláště pokud budou přítomni starší členové rodiny, je naprosto nevhodné, jakkoliv provokovat, odhalovat se nebo naopak událost podcenit a přijít např. v džínách nebo svetru. Nikdy nic nezkazíte černým oblekem s košilí a černou nebo tmavou kravatou, vyhněte se rozhalence, motýlkům a výrazným barvám. Buďte tradiční

 • 2. Pohřeb začíná již před vybranou pohřební síní. Nikdy nic nezkazíte tichým a uctivým chováním. To ale neznamená, že byste se měli bát s kýmkoliv mluvit. Pokud jste byl zesnulý váš blízký přítel, je vhodné nabídnout s předstihem několika dní pomoc rodině. 

 • 3. Upřímná soustrast se nikdy nepřeje! Vyjadřujeme ji partnerovi, či partnerce a nejbližší rodině pozůstalého. Pokud byste se na pohřeb dostavit nemohli je nejvhodnějším způsobem dopis, nikdy nekondolujte po telefonu nebo prostřednictvím SMS, e-mailu apod. 

 • 4. Není vhodné přijít s prázdnou. I pokud jdete na pohřeb „pouze“ známému, měli byste přinést jednoduchou květinu, postačí i růže, nebo karafiát. Již není pravidlem sudý počet, ale pokud chcete, můžete tento zvyk dodržet. V dnešní době můžete také vybírat z mnoha druhů pohřebních květin, které si můžete nechat navázat podle vaší představy, například z květin, které měla zesnulá nebo zesnulý nejraději. 

 • 5. Smuteční hostiny se účastněte výhradně pouze na pozvání rodiny. Pokud jste zvaní, měli byste se zúčastnit. Na hostině byste se vždy měli představit. Obecně by se měla nést ve veselejším tónu než pohřeb samotný, protože funguje jako prostor i pro radostné vzpomínky na zesnulého. I zde jsou ale témata, kterým byste se měli vždy vyhnout, například téma dědictví a majetku je zcela nevhodné. Rovněž není vhodné přehnat to s alkoholem. Jsou to jednoduché body, pomohou však ulehčit celý proces nejen vám, ale i ostatním.

 • KP
  Foto: Freeimages

  Přidat na Seznam.cz

  Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

  Diskuze: příspěvků