Obyčejně aneb Příběh o kokosu

Jsme bohatí. Žijeme v dostatku, a ačkoli se mnou možná nebudete úplně souhlasit, tvrdím, že mnohdy máme i nadbytek. A přesto stále málo. No není to paradox?

Obyčejně aneb Příběh o kokosu
Zobrazit fotografii v galerii

Je i není. Otázkou zůstává, co přebývá a čeho se nám naopak tak úplně nedostává. A také, jak by asi vypadal ideální stav. Situace, kdy bychom s čistým svědomím a zcela nezištně mohli prohlásit, že teď jsme opravdu spokojeni. Bez skrytého záměru oslnit bývalou spolužačku nebo účelově vytočit závistivou sousedku. 


Život není peříčko...

Jako bychom měli stále nutkání s něčím, za něco nebo proti něčemu (i někomu) bojovat. Často se cítíme ohroženi, občas nemilováni, mnohdy nepochopeni a sem tam zklamáni. Nebo klamáni? Rčení, že život není peříčko, případně procházka růžovou zahradou, známe asi úplně všichni. Tak jsme si to přeci nastavili a tak s tím taky … souhlasíme?!


Doba je podivná. Ani špatná, ani dobrá, ani veselá, ani smutná. Doba je prostě přesně taková, jakou jsme si ji vytvořili. Je naše.


K dokonalosti jen krůček

Každý další den se dozvídáme o nových možnostech, jak si zjednodušit život. Co si pořídit, čím se vybavit, co zdokonalit. Jak být ještě úspěšnější, výkonnější, obdivovanější. Díky čemu budeme vypadat mladší, přesvědčivější, schopnější. A nemusíme nutně zůstávat jenom na povrchu! Vždyť v nabídce je dnes už opravdu ledacos. Ezoterické semináře praskají ve švech a nejrůznější alternativní směry už několik let zažívají obrovský boom. Vše samozřejmě ve jménu šťastnějšího života. 


Nakonec, proč ne? 

Já jen – jak je tedy možné, že těch ‚happy‘ lidí zas až tak moc nepřibývá? A někdy mám dokonce takový nepříjemně vtíravý pocit, že je tomu zrovna naopak.


V téhle souvislosti se mi vybavila scéna z poslední letní dovolené. Ohromně natěšeni jsme se (já, manžel a naše dvě děti) na celých deset dnů ocitli v naprosté exotice a s nadšením objevovali její krásy i nečekaná úskalí. Vjemů bylo nepočítaně, legrace hodně, úsměvných situací celá řada a radosti, že jsme všichni pěkně spolu, tak akorát. 


Srážka s kokosem

Na jedné z procházek palmovým parčíkem nedaleko bělostné mořské pláže jsme narazili na kokos, a to doslova. Synek, právě lízající kaktusovou zmrzlinu, nestihl s dostatečným předstihem zmapovat terén, a o nečekaně velký ořech zakopl. Zmrzlina skončila rozplácnutá zčásti na tričku, částečně na písčité pěšině... Jediné, co mohlo nastalou situaci aspoň trochu zachránit, bylo řádné vypořádání se s kokosákem. 


Nové dobrodružství

Vůbec ale nešlo o pomstu nebohému plodu! Impulzem k akci bylo nové nadšení a vidina zajímavého dobrodružství, a to nejen pro syna. Manžel se totiž záhy a s elánem chopil iniciativy a slíbil dítěti, že společně ořech očistí, rozlousknou a ochutnají. Protože čerstvě utržený (= upadnutý) kokosový ořech bude jistě chutnat dočista jinak, než ten vysušený, co si občas pořídíme v obchodě u nás doma.


Pobaveně a s láskou jsem ty dva sledovala. Neváhali vynaložit obrovské množství energie, aby – bez řádných nástrojů - maxi ořech pečlivě očistili a zbavili masité zelené slupky, pod níž se ještě ukrývala tvrdá hnědá skořápka. Dlouhé minuty se nejrůznějšími způsoby pokoušeli ořech rozlousknout a postupně si získali i malé publikum místních. Šlo o vcelku veselou taškařici, z níž nakonec moji dva chlapci vyšli jako jednoznační vítězové. Kokos se nakonec podařilo nejenom rozlousknout, ale i ochutnat, byť většina voňavého mléka vytekla díky poněkud neodborné manipulaci na zem. 


Jak chutná radost

Tenhle kokosový ořech chutnal jako žádný jiný, nikoli ale pro svou čerstvost. Jeho konzumaci provázely pocity radosti nad zdoláním nesnadného úkolu a nadšení z vítězství. Jsem si naprosto jistá, že kdyby jim v tu chvíli někdo jiný nabídl už naporcovaný kokos, třeba z místního obchodu, tihle moji dva dobyvatelé by návrh bez jediného zaváhání odmítli. 


A jak tahle kokosová příhoda souvisí s úvodními řádky? 


Zamýšlela jsem se nad tím, co nám v našich složitých, přesto stále zjednodušovaných životech, chybí. A naopak - co přebývá.


Dělejme "to" obyčejně

Možná, že už delší dobu postrádáme takové to zdravé a přirozené nadšení dělat úplně obyčejné věci. Obyčejně si povídat, obyčejně si vyjít ven, obyčejně pozdravit kolemjdoucího nebo se jenom obyčejně usmát na dítě v kočárku. Udělat úplně obyčejnou svačinu a obyčejně se zeptat, když nám něco není jasné. Obyčejně žít a obyčejně přemýšlet. 


Třeba je načase vzít trochu té obyčejnosti na milost. Pustit k šípku zaručené recepty na cokoli, moudré rady těch, co vědí, a dobré zkušenosti anonymních tváří z televizních obrazovek. Namísto toho se obrátit k sobě a svým blízkým, a společně zkusit budovat ty opravdu velké věci, které ovšem musí stát na úplně obyčejných, tedy zdravých základech.


Autorka: Lea Raif

Foto: Soukromý archiv


DISKUZE K ČLÁNKU

5

hezké...

ODPOVĚDĚT

5

Článek se mi líbil.

ODPOVĚDĚT

6

Zajímavý článek a poučný.

ODPOVĚDĚT

7

hezky se to čte

ODPOVĚDĚT

7

Ano, hezky se to čte, ale hůř podle toho jednat...
Možná by stálo za to se o to pokus v nastávajívím čase Adventu a Vánoc...
Je to skvělá příležitost udělat sebe i své milé obyčejně šťastné...

ODPOVĚDĚT

7

DOBRÉ ČTENÍ

ODPOVĚDĚT

5

poučné

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Přirozený vývoj: Ukázka z připravované knížky Lei Raif

Autorka příběhů na nejrůznější témata, numeroložka a příležitostná kartářka Lea Raif nám dnes nechá nahlédnout...

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Miladin příběh: Svůj život jsem darovala matce

Vztahy jsou zapeklitá věc, zvláště ty rodinné. A jde-li o vztah matka - dcera, bývá...

Hele, to nepomůže!

Hele, to nepomůže!

Věříme, že jste si oblíbili krátké tematické příběhy, které pro vás čas od času připravuje...

Ach ty domněnky...!

Ach ty domněnky...!

Dnes naše autorka Lea Raif přináší téměř komické vyprávění o tom, co dokáží lidské, a...

Příběh: Přítel je na mně závislý a mě to dusí

Příběh čtenářky: Přítel je na mně závislý a mě to dusí

Dnes pro vás naše autorka Lea Raif připravila krátký příběh čtenářky, která se nám svěřila...

Úvaha o štěstí

Úvaha o štěstí

Příležitostné cestování MHD může být někdy docela zábava. Tedy pokud zrovna nejste účastníky nepopulární odpolední...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ŠPERKY

Znáte někdo e-shop https://www.hotdiamonds.cz/ moc se mi ...

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz