Paddleboarding: vodní zábava pro každého

Chtěli byste si zasportovat, pobavit se a ještě udělat něco dobrého pro svou kondici? Zkuste novinku – paddleboarding neboli pádlování na prkně. I když se to nezdá, sportovat můžete i na stojaté vodě.

Titulka pro: Paddleboarding: vodní zábava pro každého
Zobrazit fotografii v galerii

Příznivci paddleboardingu říkají, že ho může zkusit každý – jak celá rodina, tak i vy, kdo zrovna nemáte po ruce kamaráda či přítele. Více o tomto sportu pro volný čas nám prozradil Jan Rott z firmy Paddleboardshop.

Co to vlastně je?

Přesný název zní Stand Up Paddleboarding (dále jen SUP) a jde o „jízdu“ na speciálním plováku, nebo chcete-li prkně, společně s pádlem. SUP před mnoha lety původně vznikl jako pomocná výuka při surfování, ale později se oddělil a dnes jde o samostatnou disciplínu.

Kdo to může zkusit?

Kdokoliv, protože vtip je v tom, že si náročnost této pohybové aktivity určujete sami. Prvotním předpokladem je jen fakt, že umíte plavat. Vyzkoušet se dá třeba i na stojaté vodě, například rybníku, jezeře, ale i na řece a samozřejmě také u moře. Pokud jste z Prahy, i tady na Vltavě najdete řadu míst vhodných pro začátečníky, například v Modřanech u Freestyle Parku. Za běžného stavu vody se dají objevit jednoduché úseky rovněž například na Orlici, Berounce či Jizeře. „Pro ty, kteří hledají trochu adrenalinu, je k dispozici cvičná peřej Hubertus pod Karlovými Vary, přírodní kanál Paraplíčko u Železného Brodu a mnoho dalších,“ říká Jan Rott.

Jak je prkno velké?

Jeho délka se pohybuje ke třem metrům a je širší i stabilnější než prkno na surfing (pro začátečníky se doporučuje alespoň 80 cm na šířku). Pádlo je o něco delší než to, které je k vidění u kanoistiky, protože je třeba dostat se s ním do vody, i když na prkně stojíte. Doporučuje se, aby jeho délka přesahovala vaši výšku zhruba o 20 cm.
A co ještě budete potřebovat? Do rychle proudící vody byste si měli bez debat nasadit helmu, ale určitě nic nezkazíte, když děti a začátečníky tímto ochranným prostředkem vybavíte rovnou. Dále se pořiďte záchrannou vestou, tu byste měli mít vždy, a nejlépe i neoprenové boty.

Zkraje v klidu

Začínejte na takzvané klidné vodě. Ať už budete nastupovat z mělčiny, nebo z mola, zkoušejte svou stabilitu na prkně nejprve v kleče. Teprve až získáte tuto základní jistotu, pokračujte v takzvaném zákleku a směr jízdy udávejte pádlem. A až opět zvládnete i tuto dovednost, teprve potom si stoupněte a pádlujte ve stoje.

Kde jsou k dostání potřebné pomůcky?

Podstatné je prkno a pádlo. Pokud stojíte skutečně na začátku a ani nevíte, zda vás SUP bude opravdu bavit, nejprve si jděte prkno s pádlem půjčit. Půjčují se jak plastová, tak nafukovací prkna. Cena za půjčovné je například 150 Kč na hodinu, a pokud byste si kromě pomůcek chtěli zaplatit také instruktora, pak počítejte s částkou zhruba 300 Kč. Ovšem půjči si lze i prkno na víkend, na týden, na dovolenou…

Zaujalo nás

SUP je prima zábava právě na léto, ale mezi námi ženami – nejde jen o ní. Při pohybu na prkně totiž musíte zapojit velké skupiny svalů od nohou, přes břicho, trup až po paže. A to už se počítá! Více o SUP se můžete dozvědět například na facebooku facebook.com/paddleboardingCZ.


Připravila: Marcela
Foto: archiv Paddleboardshopu
30. 7. 2013


 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Titulka pro: Ideální sport = zumba

Ideální sport = zumba

K nejoblíbenějším sportům patří v poslední době zumba snad proto, že je plná hudby, tance...

Titulka pro: Módní trendy jara

Módní trendy jara

Jaro se už pozvolna blíží a obchody už nabízejí své jarní kolekce. Podívejte se, co...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

BĚHÁNÍ

Ahoj, já bych hrozně ráda začala chodit běhat, ale nějak se ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz