Sport

Paddleboarding: vodní zábava pro každého

Sbírání kytiček

Chtěli byste si zasportovat, pobavit se a ještě udělat něco dobrého pro svou kondici? Zkuste paddleboarding neboli pádlování na prkně. I když se to nezdá, sportovat můžete i na stojaté vodě.

Příznivci paddleboardingu říkají, že ho může zkusit každý – jak celá rodina, tak i vy, kdo zrovna nemáte po ruce kamaráda či přítele. Více o tomto sportu pro volný čas nám prozradil Jan Rott z firmy Paddleboardshop.

Co to vlastně je?

Přesný název zní Stand Up Paddleboarding (dále jen SUP) a jde o „jízdu“ na speciálním plováku, nebo chcete-li prkně, společně s pádlem. SUP před mnoha lety původně vznikl jako pomocná výuka při surfování, ale později se oddělil a dnes jde o samostatnou disciplínu.

Kdo to může zkusit?

Kdokoliv, protože vtip je v tom, že si náročnost této pohybové aktivity určujete sami. Prvotním předpokladem je jen fakt, že umíte plavat. Vyzkoušet se dá třeba i na stojaté vodě, například rybníku, jezeře, ale i na řece a samozřejmě také u moře. Pokud jste z Prahy, i tady na Vltavě najdete řadu míst vhodných pro začátečníky, například v Modřanech u Freestyle Parku. Za běžného stavu vody se dají objevit jednoduché úseky rovněž například na Orlici, Berounce či Jizeře. „Pro ty, kteří hledají trochu adrenalinu, je k dispozici cvičná peřej Hubertus pod Karlovými Vary, přírodní kanál Paraplíčko u Železného Brodu a mnoho dalších,“ říká Jan Rott.

Jak je prkno velké?

Jeho délka se pohybuje ke třem metrům a je širší i stabilnější než prkno na surfing (pro začátečníky se doporučuje alespoň 80 cm na šířku). Pádlo je o něco delší než to, které je k vidění u kanoistiky, protože je třeba dostat se s ním do vody, i když na prkně stojíte. Doporučuje se, aby jeho délka přesahovala vaši výšku zhruba o 20 cm.
A co ještě budete potřebovat? Do rychle proudící vody byste si měli bez debat nasadit helmu, ale určitě nic nezkazíte, když děti a začátečníky tímto ochranným prostředkem vybavíte rovnou. Dále se pořiďte záchrannou vestou, tu byste měli mít vždy, a nejlépe i neoprenové boty.

Zkraje v klidu

Začínejte na takzvané klidné vodě. Ať už budete nastupovat z mělčiny, nebo z mola, zkoušejte svou stabilitu na prkně nejprve v kleče. Teprve až získáte tuto základní jistotu, pokračujte v takzvaném zákleku a směr jízdy udávejte pádlem. A až opět zvládnete i tuto dovednost, teprve potom si stoupněte a pádlujte ve stoje.

Kde jsou k dostání potřebné pomůcky?

Podstatné je prkno a pádlo. Pokud stojíte skutečně na začátku a ani nevíte, zda vás paddleboarding bude opravdu bavit, nejprve si jděte prkno s pádlem půjčit. Půjčují se jak plastová, tak nafukovací prkna.

Zaujalo nás

Paddleboarding je prima zábava právě na léto, ale mezi námi ženami – nejde jen o ní. Při pohybu na prkně totiž musíte zapojit velké skupiny svalů od nohou, přes břicho, trup až po paže. A to už se počítá!

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Paddleboard shop
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků