Společnost

Pavla Beretová: pravda může být relativní

Sbírání kytiček

Se Stanislavem Majerem vyšetřovala vraždy v seriálu Místo zločinu Ostrava, s Martinem Myšičkou jezdila na chatu do Osady, s Jiřím Vyorálkem vytvořila partnerskou dvojici ve Stínech v mlze. Po roli šéfky genetického ústavu ve Vedlejším produktu se teď Pavla Beretová poprvé objeví v jednom filmu s Jiřinou Bohdalovou.

V dramatu Svatá hrajete redaktorku společenského magazínu. Za jakých okolností byste byla ochotná uvažovat o tom, že by to reálně bylo vaše zaměstnání?

Redaktorka je pro mne představa mimo mou fantazii. Dokážu si představit být moderátorkou, dělat rozhovory, ale živě, ne pracovat se slovem na papíře.

Jaký vztah má vaše novinářka k hlavní hrdince?

Jednoduše bych ho nazvala zkoumavým. Ona zkoumá a ve výsledku skrze Olgu Térovou, poznává taky něco v sobě.

Jak je pro vás důležité předávat příběhy, třeba ty rodinné nebo ty z nedávné minulosti?

Příběhy jsou důležité, ale cenné, jen když se vypráví s odstupem. Kdo ho má, může vyprávět. Lidé si odjakživa vyprávěli příběhy. Sdílení je silný nástroj.

Absolutní pravda, nebo lež, která může vykonat dobro?

Slova absolutní se bojím. Absolutní je jen to mezi těmi slovy. Otázka pravdy a lži je ošemetná. Pravda může být taky relativní, zároveň by se nemělo s ní zahrávat, nebo jí ohýbat. To platí pro dnešní dobu obzvlášť. Asi ve výsledku musí každý sám pečlivě zkoumat, jestli je pravdivý a autentický, protože jenom potom může konat dobro. Je to složité a myslím, že i filosofům by se z toho zavařila hlava. Jsou to silné pojmy, pravda, lež, dobro. Už jen je rozebrat a správně pochopit by bylo nadlouho.

Co je pro vás neodpustitelné?

Asi nic. Nebo neschopnost odpustit.

Jaké téma filmu by za vás mělo v divácích zarezonovat?

Za mě by bylo nejlepší, kdyby v nich vzbudilo právě tyhle otázky. Nechtěla bych, aby si brali odpovědi, ale tázali se sami sebe. Tam někde uvnitř každého jsou ty správné odpovědi.

Jak moc vás samotnou zajímají novodobé dějiny, dějiny 20. století?

Nejsem historik ani politolog. Zajímám se, je to důležité, aby se chyby neopakovaly. V tom mi to přijde nejdůležitější. Bylo by krásné, kdybychom se poučili. Úplně to tak teď nevypadá.

Připravila: Vendula Krejčová

Zdroj informací: Česká televize, Vendula Krejčová
Zdroj fotografií: Jaroslav Fikota
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků