Volný čas

Péče o auto v zimě: Jak předejít nepříjemnostem

Cestování autem v nejchladnějších měsících roku je náročnější nejen kvůli nízké teplotě. Na co byste měli myslet, abyste se společně se svým čtyřkolovým miláčkem neocitli v nouzi?

Určitě jste už dávno vyměnili letní pneumatiky za zimní, které jsou důležité při jízdě na sněhu a ledu, zajišťují kratší brzdnou vzdálenost a slibují udržení zvolené stopy při teplotách přibližně od 7 °C níže. Ovšem pokud patříte mezi sváteční řidiče, dost možná, že jste na další opatření tak trochu zapomněli. Co byste ještě měli udělat?

Baterie a chladící kapalina

Díky špatnému stavu baterie nemusíte nastartovat. Požádejte servisního technika o rychlou kontrolu, nebo sami zrevidujte stav baterie voltmetrem. Při vypnutém zapalování vyčistěte kontakty baterie a změřte její napětí. V optimálním případě byste měli naměřit hodnotu mezi 12,4 a 12,7 V. Stejně tak si nechte zkontrolovat stav chladící kapaliny.

Nemrznoucí kapalina do ostřikovačů

Naše zimy jsou nevyzpytatelné, ale těžko se spoléhat na to, že se teploty budou pohybovat spíše nad nulou. Zamrznutí kapaliny v systému může způsobit popraskání rozvodových hadiček nebo čerpacího systému. Pokud stále máte v nádržce zbytek letní směsi, dolijte ji, je-li nádrž plnější, odstříkejte. Poté odstříkněte několikrát přední i zadní sklo, aby se nemrznoucí kapalina dostala do celého systému, až k tryskám. Také se vyplatí mít v autě alespoň menší zásobu pro případ, že vám kapalina při jízdě dojde.

Olej

Málokdo mění olej v motoru s ohledem na sezónu. Přesto i olej má vliv na to, jak dobře ráno nastartujete. Orientovat se můžete podle označení, například SAE 15W-40, SAE 5W-40 a podobně. Čím je první udávané číslo nižší, tím tekutější bude olej při nízkých teplotách a tím rychleji zajistí správné promazání celého motoru.

Sněhové řetězy

V autě byste měli mít sněhové řetězy. Pokud přes noc nasněží a budete parkovat v kopci, můžou se stát nepostradatelnými také ve městě. Jakmile najedete na udržovanou vozovku, řetězy sundejte. Nepřehlédněte: maximální povolená rychlost při jízdě s řetězy je 50 km za hodinu.

Co ještě mít v kufru

Zamrzlé těsnění u dveří automobilu není nic neobvyklého. Mějte s sebou silikon ve spreji nebo v lahvičce s aplikační houbičkou, pak ho snadno nanesete na gumové těsnění. Stejně tak se hodí rozmrazovač zámků a skel. Kufr totiž ve velkých mrazech většinou otevřete snáze než dveře. Mezi další šikovné pomocníky patří škrabka na okna, smetáček na sníh a pracovní rukavice.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.autotrader.com/car-shopping/8-simple-winter-car-care-tips-246739, www.consumerreports.org/car-maintenance/winter-car-care-tips-frigid-weather/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků