Péče o šperky

V poslední době se stalo, obzvl. mezi námi ženami, velmi populární korálkování a tvorba šperků a ozdob, které pak rády nosíme jako originální módní doplněk.

Titulka pro: Péče o šperky
Zobrazit fotografii v galerii
Do tvorby se můžete pustit samy, nebo se můžete zúčastnit mnoha kurzů, které jsou v nabídce různých obchodů, ateliérů a studií, kde se naučíte zvládat základy i pokročilé techniky. A pokud si ani na jedno z toho netroufáte, pak vám nezbývá než se zdobit bižuterií a šperky koupenými v obchodech, nebo zavítat například na www.fler.cz, což je virtuální tržiště pro všechny, kteří se rádi kochají a obklopují originálními uměleckými výrobky. Ale je úplně jedno, do které skupiny patříte - zda do „tvořilek“, nebo do „zdobilek“. Jedno máte nejspíš společné - bižuterii a šperky nosíte rády.Ale ono to není jen tak. Aby vám dlouho vydržely, musíte je opečovávat. A tak si vyšetřete chviličku času a hezky si je uspořádejte, uložte, přerovnejte a také je vyčistěte, přeleštěte…
 

Správná péče

 

Zlato a stříbro

Zlato i stříbro, i když se to možná na první pohled nezdá, jsou velmi měkké kovy, a tak se vám snadno mohou poškrábat nebo zdeformovat.„K leštění šperků ze stříbra a zlata používejte pouze hadříky ze stoprocentní bavlny. Papír, polyester nebo hrubé textilie často obsahují dřevěná nebo umělá vlákna, která by mohla šperk snadno poškrábat,“ vysvětluje šperkařka Petra Koutná, která pod značkou Doskopet na Fler.cz vyrábí a prodává šperky ze stříbra a drahých kamenů.
 

Čím je leštit?

Možná si s kamarádkami předáváte velmi populární radu: „Vyčisti to zubní pastou!“, ale opak je pravdou. Zubní pasta totiž obsahuje abraziva, která jsou součástí některých leštidel, ale pokud šperk od abraziva nevyleštíte opravdu důkladně, spíše mu ublížíte.
„Jediné, na co je zubní pasta opravdu účinná, je čištění patiny na stříbře, ale jinak zapomeňte na babičkovské recepty a pro domácí čištění používejte buď speciální leštidla na šperky (roztoky, vatičky nebo speciální napuštěné leštící hadříky),“ varuje Petra Koutná. Vždy se ale podívejte na etiketu, zda chemikálie v nich obsažená nemůže poškodit drahé kameny, které jsou součástí šperku. Například perly, lapis lazuli, malachit, opál, korál, tyrkys a některé další nesmí přijít do styku s chemickými leštidly, jinak riskujete jejich vyblednutí.
 

Pozor na chemické látky i líčidla!

Šperky si totiž s chemií nerozumí, a tak kdykoli uklízíte, sportujete, jdete si zaplavat nebo myjete nádobí, sundejte si náramky a prstýnky. Především drahé kovy, ale i některé drahé kameny nebo sklo jsou citlivé na chemikálie a především pak na odbarvovače a laky. Při styku s nimi tak může dojít k nenapravitelné škodě.Opatrná byste měla být také při používání parfémů, laků na vlasy a na nehty i dekorativní kosmetiky. Všechny tyto zkrášlující prostředky totiž obsahují chemikálie, které poškozují jak kovy, tak drahé kameny. Proto si šperky nasazujte až na úplný závěr líčení a úprav vlasů a nehtů. Stejně tak je po sundání vždy jemně očistěte od stop make-upu nebo mastnoty – uchováte je tak déle jako nové. Naušnice je navíc nutné pokaždé očistit nejen z estetických, ale také z hygienických důvodů.
 

Profesionální péče

Chcete-li svým šperkům dopřát maximální péči, svěřte je do rukou odborníka. Ve zlatnictví vám šperk zkontrolují, opraví a samozřejmě vyčistí a vyleští, aniž by váš šperk ztratil barvu nebo lesk. 
 
Autor: Šárka
Foto: archiv virtuálního tržiště www.fler.cz,náramek Rose, značka Koralinka
7. 8. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já o šperky pečuju, jak nejlépe umím. Samozřejmostí je, že na ně mám dřevěné krabičky , takže jsou v suchu a nepráší se na ně. Takže šperky, které nemám na sobě, tak hned uklidím do krabičky. Už se mi totiž i stalo, že mi je dcera vzala a někam zašantročila :-D .

ODPOVĚDĚT

0

Ano, jak zde píšete, já raději péči svých šperků vždy přenechám nějakým profesionálům. Nemám vyloženě jedno zlatnictví, kde si nechávám šperky ošetřovat, ale zkouším jich hned několik, abych mohla porovnat kvalitu práce. dámské šperky pak kupuji také po různu, ale v poslední době mi docela sedí šperky-beny :-)

ODPOVĚDĚT

1

Děkuji moc za velice přínosný článek. Já jsem si právě nedávno kupovala nové šperky, které byly starožitné, ze stránek antikart a byly docela dost zanešené, pravděpodobně oxidací. Vaše návody mi pomohli prakticky vyčistit asi 80% těchto šperků, takže to beru jako veliký úspěch!

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pečovat o šperky

Jak pečovat o šperky

Zásnubní prsten nebo řetízek k narození potomka. Většina žen běžně nosí šperky, které pro ně...

Jak pečovat o šperky

Blíží se Valentýn a dost možná to budete vy, kdo dostane od partnera malou krabičku...

Titulka pro: Jak vybrat správný šperk?

Jak vybrat správný šperk?

Šperky jsou jednou z vášní většiny žen. Každá žena chce být krásná. Jak se orientovat...

Decentní, nebo extravagantní? Šperk o vás vypovídá mnoho!

Decentní, nebo extravagantní? Šperk o vás vypovídá mnoho!

Jen málokteré ženě nezaplesá srdce při pohledu na krásný prsten, třpytivý náhrdelník či třeba náramek...

Titulka pro: Udělejte si radost originálním africkým šperkem

Udělejte si radost originálním africkým šperkem

Obchody jsou plné bižuterie. Ale také vám někdy připadá, že je to pořád to samé...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

NESPAVOST

Kdo s tím máte taky problém, poraďte prosím, co vám ...

STŘÍBRNÉ NÁUŠNICE

Ahoj, vybírám kvalitní a originální náušnice, poraďte ...

VENDYSKA

Nemáte někdo filtr na pitnou vodu od firmy Dionela? Chceme si ho ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz