Péče o zahradu a balkony na jaře

Jaro je tady a na zahradě nás čeká spousta práce. Nastává čas kypření, hnojení a ořezávání. Sází se ovocné stromky a poprvé letos vytáhneme z kůlny sekačku na trávu.

Péče o zahradu a balkony na jaře
Zobrazit fotografii v galerii

Zahrada tak může být naším útočištěm před špatnými zprávami v souvislosti s koronavirovou epidemií. Práce na čerstvém vzduchu je v těchto dnech prospěšná pro větší pohodu na těle i na duchu. 


Péče o trávník

V první řadě si naši pozornost zaslouží trávník. Po zimě potřebuje provzdušnit a zbavit odumřelých zbytků stébel, kamenů nebo krtinců. Na to se nejlépe hodí pružné vějířovité hrábě s tenkými hroty, kterými pročistíme celou plochu trávníku. Hrabeme stále ve stejném směru a pak celý trávník pohrabeme ještě jednou, kolmo k původním tahům při prvním hrabání. 


Když z povrchu odstraníme tuto nepotřebnou vrstvu, voda a živiny se v budoucnu lépe dostanou ke kořenům a tráva lépe poroste. Na sběr odpadu se hodí pojízdný vozík s velkým košem, kam vše nepotřebné pohodlně nasbíráte a jednoduše vyhodíte,“ radí Petr Wagner z e-shopu Astoreo, který se specializuje na řadu moderních doplňků do domácnosti včetně zahradnického vybavení. S prvním sekáním je lepší počkat, až stébla narostou alespoň na osm centimetrů, přičemž nůž sekačky nastavíme do nejvyšší pozice. 


Stromy potřebují prořezat 

Pokud jsme to nestihli v zimě, měli bychom dokončit prořezání ovocných stromů a keřů. „Nejlépe pomocí teleskopických nůžek, které si můžeme prodlužovat podle potřeby a nemusíme neustále přesouvat žebřík, abychom dosáhli, kam potřebujeme. Práce s nimi je rychlejší a zároveň bezpečnější, protože se nemusíme na žebříku naklánět,“ doporučuje Wagner. 


Na začátku jara prořezáváme jabloně, hrušně, maliníky, rybízy nebo angrešty. Choulostivější druhy jako broskvoně a další peckoviny s prořezáním počkají až na teplejší měsíce. Mladé stromy, které hodně rostou, potřebují výchovný řez, kterým se snažíme vytvořit pevnou a zároveň vzdušnou korunu. Díky tomu budou v létě více rodit. Plně rostlé stromy potřebují řez udržovací, aby se plozením příliš nevyčerpaly. Počátkem jara je také ideální čas stromy na zahradě pohnojit 


Probudíme záhony 

Po zimě je rovněž na čase připravit záhony. Očistíme je od napadaných listů a mechu. Dalším krokem je prokypření půdy a první pletí. Je výhodnější si nasadit rukavice a začít boj s plevelem už nyní, ještě než se mu stačí utvořit semena. Do půdy bychom měli přidat kompost, aby více rodila. Také bychom si měli promyslet, kam jakou plodinu zasadíme, protože je výhodné je střídat. Neustálým sázením jednoho druhu na stejné místo se půda vyčerpává. 


Na záhony můžeme začít vysazovat bylinky a také kořenovou zeleninu, pokud jsme ji už nezasadili na podzim. „U zeleniny může být časné vysazování ven riskantní, protože by sazenice mohly spálit ranní mrazíky. Dával bych ji ven až po svátku třech zmrzlých, tedy Pankráce, Serváce a Bonifáce. Do té doby bych sazeničky doporučil předpěstovat ve fóliovnících a sklenících,“ doporučuje Václav Koudelka. 


Užívejme si krásu květin 

Pokud jsme už na podzim zaseli cibulky s tulipány a hyacinty, můžeme se právě teď v březnu kochat jejich krásou. Nyní vysazujeme též květiny, které se umějí vypořádat i s chladnějším počasím. Typické jsou pro toto období macešky nebo petúnie, jež se dají pořídit ve spoustě barevných variací. Macešky si více libují v chladu, takže je zasaďte spíše do mírného stínu. Petúnie snesou i přímé letní slunce. Zasadit si je můžeme i na balkoně, kde vydrží až do konce léta. 


Pozornost si na jaře zaslouží také trvalky, které jsme na zimu přikryli chvojím. Pokud byly suchá zima, je dobré jim dodávat vláhu ještě předtím, než začnou kvést. Můžeme odstranit chvojí, stejně jako napadané listí, a přisypat trvalkám trochu kompostu. Nezapomeneme na rostliny na skalce, u kterých bychom měli zkontrolovat, jestli pevně sedí v půdě. Někdy se může stát, že z ní vypadnou kvůli mrazu nebo hrabajícím hlodavcům. 


Jaro na balkoně 

Pokud nemáme vlastní zahradu, můžeme se do zahradničení pustit i na balkoně. Prvním krokem je úklid dlažby, stěn, zábradlí i nábytku, pak se pustíme do osazování květináčů. Pokud máme balkon orientovaný na sever, bude se na něm dařit prvosenkám a begóniím. Jejich květy můžeme obdivovat už teď na jaře. Hodně světla na jižně orientovaných balkonech ocení kromě už dříve zmiňovaných petúnií také převislé surfinie. Nemusíme zapomínat ani na zeleninu. Pěstování v květináči vyhovuje různým odrůdám cherry rajčat nebo paprikám.


Zdroj a foto: Astoreo

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Už aby bylo jaro

ODPOVĚDĚT

2

Na zahradě je práce pořád. Mně to ale nevadí, protože je to pro mě relax. Navíc když za sebou vidím, jak je zahrada pěkná, tak z toho mám o to větší radost. Na zahradě máme zahradní domeček a v něm máme uložené veškeré nářadí. I když už toho máme hodně, tak stejně každou chvíli zjistíme, že nám něco chybí :-D Skoro všechno si objednáváme z https://www.chemicor.cz/ , protože na tak velký prodej potřeb pro zahradu jsem ještě nikde jinde nenarazila.

ODPOVĚDĚT

2

My také sklízeli zahrádku a zorali pole... Teď je úplně idální doba na to, když skoro žádná práce není... Naštěstí jsme něco s manželem měli našetřeno a tak se nás to celé tolik nedotklo. Rozhodli jsme se, když máme tolik času, zotavit trochu i zahrádku. Nakoupili jsme si vybaveníčko z http://vybavzahradu.cz/ a jsme s nima maximálně spokojení...

ODPOVĚDĚT

4

kvete mě celá zahrada i broskvička,zasela jsem ředkvičky a brambory snad se dílo podaří

ODPOVĚDĚT

6

My máme štěstí, že jsme krapet výš, meruňky zatím nekvetou.
Ve skleníku už budu tento týden trhat ředkvičky i salát a špenát je pěkný.

ODPOVĚDĚT

3

Také jsem si opravila foliak. Dnes u nás také chumelilo. Musíme vydržet. Je teprve březen. Jsem na Vysočině. Horší je to ve středočeském kraji. Tam krásně kvetly broskve a meruňky. Mráz je spálil. Květy jsou hnědé.

ODPOVĚDĚT

3

Manžel prořezával a provzdušňoval. Já pracovala ve skleníku, už trháme první ředkvičky a salátu se také dobře daří.

ODPOVĚDĚT

4

Já mám jarní práce na zahradě hotové, už jen dělat záhony a sít...Jen by mělo napršek, už je sucho...

ODPOVĚDĚT

8

ZAHRADU JSEM SI UŽ UKLIDILA A POLÍČKO ZORALA A DNES ZAČALO SNĚŽIT A JE PO RADOSTI

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mama Shelter Prague: Nejlepší terasa v Praze opět otevřena!

Mama Shelter Prague: Nejlepší terasa v Praze opět otevřena!

Hledáte místo, kde si užít jaro a léto? Pak pro vás máme jasnou odpověď! Naše...

Titulka pro: Kde tráví léto Martin Zounar

Kde tráví léto Martin Zounar

Oblíbený herec a moderátor žije se svou partnerkou Simonou a dcerkou Claudií v pražské čtvrti,...

Bezrámové zasklení

Získejte vlastní oázu klidu, klidně uprostřed sídliště

Čím je zima delší, tím víc se člověk těší na to, až přijde jaro a...

Jak na zahradu na balkoně

Jak na zahradu na balkoně

Také každé léto obdivujete rozkvetlé balkony vašich sousedů, ale sami si netroufáte? Seberte letos kuráž...

Titulka pro: Zahradní párty si žádá stolování na jedničku!

Zahradní párty si žádá stolování na jedničku!

Teplejší počasí a alespoň malá zahrádka nebo terasa či balkon doslova vybízí k posezení venku....

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz