Domácnost

Peníze do výplaty můžete získat pomocí půjčky, nezapomeňte však porovnávat!

Přiznejme si to, asi každému z nás se někdy stalo, že nevyšel s výplatou. Jedná se o relativně běžnou záležitost, kterou obvykle způsobí špatně rozvržený rozpočet nebo jen nějaký nečekaný výdaj, ať už v podobně rozbitého auta či domácího spotřebiče nebo nedoplatku za energie.

I když se kvůli velkému tlaku může taková situace zdát jako neřešitelná, vždy existuje cesta ven, a není jen jedna.

Jestliže si průběžně tvoříte nějaký finanční polštář, pak máte nejspíš jasno – prostě do něj sáhnete, zaplatíte vše potřebné a od dalšího měsíce začnete chybějící částku opět doplňovat. Nicméně pokud žádné rezervy nemáte, nejspíš vám nezbude nic jiného než si vzít půjčku před výplatou. Jejich vyřízení je snadné a rychlé, takže budete mít peníze dřív, než byste řekli švec. Na druhou stranu raději nic neuspěchejte a nabídky navzájem porovnejte. Na co se ale dívat? 

Na prvním místě RPSN 

Spousta lidí při výběru půjčky slyší především na nízké úroky. Pravdou však je, že úroková sazba jako taková vám toho o výhodnosti úvěru moc neřekne. Můžete totiž narazit na nebankovní půjčku s velmi nízkým úrokem, ale poplatky budou tak vysoké, že by se vám mnohem více vyplatilo využít nabídku, kde úrok sice větší, ale na druhou stranu s ní nejsou spojené žádné nebo pouze minimální poplatky. 

Takovému nedorozumění se však hravě vyhnete, pokud budete sledovat RPSN, což je zkratka pro roční procentní sazbu nákladů. Podobně jako úroková sazba se i RPSN uvádí v procentech za rok, takže platí, že čím je nižší, tím je půjčka výhodnější. Kromě samotného úroku však RPSN zahrnuje, nebo by alespoň mělo zahrnovat, také veškeré poplatky, které s sebou daná půjčka přináší. Díky tomu je skutečně spolehlivým ukazatelem toho, která půjčka se vám vyplatí více, takže vám výběr podstatně usnadní. 

Pozor na splátkový kalendář 

Přestože je RPSN velice užitečným ukazatelem, pořád se jedná o velmi obecný parametr, který vám sice napoví, zda se vám půjčka vyplatí, ale o vaší schopnosti půjčku splácet vám toho mnoho nepoví. Velmi důležité je totiž i to, kolik budete muset každý měsíc poskytovateli vracet. Vy sami byste měli vědět nejlépe, jak velkou část svých měsíčních příjmů můžete věnovat splátkám, a pokud si nejste jistí, určitě si to předem spočítejte, abyste se kvůli nepřiměřeným splátkám nedostali ještě do větších finančních potíží, než se kterými jste si půjčku brali. 

Také mějte na paměti, že nikdy nemůžete spoléhat nebo se odvolávat na to, co jste si našli na webových stránkách poskytovatele nebo v jeho brožurách. Když dojde na půjčky, tak platí pouze to, co se píše ve smlouvě a přes to nejede vlak. Z toho důvodu byste si měli smlouvu nehledě na okolnosti podrobně přečíst a na jakékoliv nesrovnalosti se zeptat, aby vás nepotkalo nepříjemné překvapení v podobě skrytých poplatků a sankcí.

KP
Foto: bezvamoney.cz


Diskuze: příspěvků