Cestování

Po stopách Bohumila Hrabala

Babí léto je čas jako stvořený pro toulky přírodou. Naplánujte si na některý z víkendů výlet do Kerska na Nymbursku a vydejte se po stopách Bohumila Hrabala. Tento oblíbený český spisovatel zde žil a tvořil značnou část svého života. Ať už vyrazíte pěšky, nebo na kole, nebudete zklamáni.

Vydejte se třeba po tzv. Hrabalově stezce. Čeká vás asi 15 km dlouhá trasa po červené turistické značce a je vhodná jak pro pěší, tak i cyklistický výlet.


Výchozím objektem je restaurace Hájenka, která byla stejně jako celá osada v roce 1983 dějištěm filmu Slavnosti sněženek. Sem chodíval Bohumil Hrabal na pivo a i dnes si zde můžeme dát kance se šípkovou omáčkou nebo se zelím a zapít ho nymburským Postřižinským pivem.


Kousek od Hájenky je Lesní ateliér u Kubů. Kromě střídání mnoha výstav předních českých výtvarníků, fotografů či jiných umělců se v květnu na zahrádce ateliéru pravidelně koná slavnost Hrabalovo Kersko.


Dále po silnici následujeme červenou turistickou značku k minerálnímu Josefskému prameni. Od něj pak pokračujeme vlevo po červeném turistickém značení až na silnici. Tu přejdeme a jsme již na dohled chaty Bohumila Hrabala s popisným číslem 0315. Zde vznikla mnohá Hrabalova díla. Turistická značka nás pak povede dál k pískovcovému Menhiru, ke Kultovním kamenům až do osady Hradišťko. Tady na místním hřbitově najdeme hrob rodiny Hrabalových. Pokud budeme pokračovat po červené dál, dojdeme až do Nymburka, k vyhlášenému místnímu pivovaru. 


Postřižinský pivovar – jak se také Pivovaru Nymburk říká – je místo, kde spisovatel prožil své dětství a ranou dospělost (1919-1947). Správcem pivovaru byl totiž Hrabalův nevlastní otec Francin, který zde nejen pracoval, ale s celou rodinou i bydlel. Sem zasadil Hrabal děj svého snad nejznámějšího románu Postřižiny, jenž je plný pábení a prvorepublikové nostalgie. 


Za těch téměř devadesát let původní podoba pivovaru doznala podstatné proměny. Jedna věc ale zůstala nezměněna: stále se zde vaří dobré pivo. Pokud byste tedy chtěli celý výlet stylově zakončit, pak si v pivovarské pivnici, která je hned u vjezdu do areálu, dejte Postřižinské pivo. Ochutnat můžete mimo jiné jak světlou Pepinovu desítku, Francinův ležák nebo třináctistupňový pivní speciál Bogan, tak jemně nasládlý Tmavý ležák.


Pamětní deska Bohumila Hrabala

Na vrátnici můžete navíc požádat o zhlédnutí Hrabalovy pamětní desky, která je umístěna na budově sladovny v netradiční výšce „kam čůrají psi“, přesně tak, jak si to Bohumil Hrabal přál.


Bonusem výletu může být návštěva městského muzea se stálou expozicí Bohumila Hrabala, v budově za pěší lávkou přes řeku. Zde získáte ucelený přehled o životě spisovatele, včetně několika osobních věcí, jako je například kufříkový psací stroj Consul, na kterém mistr pracoval a který stával na jeho stole v chatě v Kersku.


Připravila: Zuzana

Foto: Archiv
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků