Hobby

Pohybem ke zdraví

Samozřejmě, že to víme, všude se to píše, hodně se o tom mluví, ale přesto jen velmi málo z nás se tím řídí.

O své zdraví se musí skutečně starat každý sám a pohyb je v tom nejlepším pomocníkem, udržuje nás v kondici, působí preventivně, zlepšuje kvalitu našeho života. „Dostatek pohybové aktivity pozitivně ovlivňuje metabolismus, napomáhá snížení cholesterolu a hladiny krevního cukru,“ vysvětluje MUDr. Miloš Matouš ze zdravotnického centra GeRI. Neméně důležitým faktorem je vliv pohybu na funkci srdce a oběhového systému, důležitými zdravotními aspekty jsou snížení krevního tlaku a zpomalení, nebo až zastavení procesu aterosklerózy koronárních tepen. Samozřejmostí je také ovlivnění samotného pohybového aparátu a kostí, konkrétně vyrovnání svalové dysbalance, příznivé ovlivňování výživy kloubů a zabraňování progrese vzniku osteoporózy. Celkově lze jednoznačně říci, že dostatečná pohybová aktivita je výbornou prevencí proti předčasnému stárnutí a prostředkem k udržení mobility do pozdního věku.
 
Co cvičit?
Cokoli, co vám dělá radost a co máte rády. Vždyť cvičení je nejen o kondici, ale také o relaxaci a aktivním odpočinku, zlepšení psychické pohody… Velký zdravotní přínos mají samozřejmě aerobní aktivity, které pomáhají zvyšovat kondici, zvyšují psychickou odolnost, přinášejí radost z pohybu a také pomáhají v boji s nadváhou.
 crossový trenažér Kettler

crossový trenažér Kettler

 
K aerobním aktivitám patří běh, jízda na kole, jízda na kolečkových bruslích, plavání nebo běh na lyžích, ale vhodná je i svižná chůze. Bohužel v podzimních dnech mohou sychravé počasí, déšť, chladno nebo mírná zima s minimem sněhu vaše tréninkové plány překazit. Pokud se však pohyb již stal součástí vašeho životního stylu, můžete vyrazit do sportovních klubů a fitness center a zacvičit si jinak.
 
Někdo se přihlásí na hodinu aerobiku, spinningu či zumby apod., jiní dávají přednost individuálním aktivitám a cvičí v posilovně, nebo využívají možností různých crossových či veslovacích trenažérů  – širokou nabídku nabízí například firma Kettler. Jejich výhodou je, že si je můžete pořídit také domů, přičemž jednotlivé typy nabízejí aerobní aktivity, které máte v oblibě a kterým se věnujete v přírodě. Můžete na nich absolvovat chůzi, běh i sprint (běžecké trenažéry); jízdu na kole simulují rotopedy, ergometry a cyklotrenažéry, pořídit si můžete také veslovací trenažéry nebo crossové trenažéry, které umožňují klouzavý pohyb připomínající běžecké lyžování.
Jak vidíte, důvodů, proč v zimě lenošit, moc není. Trenažéry jsou pomocníci, se kterými si skvěle udržíte kondici, výborně si zacvičíte a hlavně, co je důležité pro nás ženy, i během zimy udržíme ručičku váhy stále na stejném místě.
 
Připravila: Šárka
Foto: archiv firmy Kettler
14. 10. 2010
 
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků