Cestování

Pojištění na cesty slibuje klidnou dovolenou

Sbírání kytiček

Začínáte pomalu chystat kufry? Nebo se ještě rozmýšlíte, ke kterému moři se letos vydáte? Pro oba případy platí – nezapomeňte si přibalit také cestovní pojištění. Ale jaké?

Nejčastěji si pod cestovním pojištěním představujeme pojištění léčebných výloh, úrazové připojištění, dále připojištění zavazadel. Od věci není ani připojištění odpovědnosti, stejně jako připojištění storna cesty a pro milovníky aktivního pohybu v zahraničí i možnost pojištění rizikových sportů.


Začínáme u zdraví

Většina smrtelníků si hradí běžné zdravotní pojištění, případně za nás v určitých situacích platí stát. Díky našemu členství v EU pak toto zdravotní pojištění kryje zdravotní péči v rámci států EU. „Taková péče, jaká se Čechům dostává v ČR, jim bude poskytnutá i v zahraničí, v rámci území EU (včetně Islandu, Norska, Švýcarska a Lichtenštejnska). Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) však nenahrazuje cestovní pojištění. Na základě předložení EHIC má pojištěnec jednoho členského státu EU na území druhého členského státu nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči. V praxi to znamená, že se může nechat ošetřit ve zdravotnických zařízeních, která jsou financovaná z veřejných zdrojů. Za poskytnutou péči ale také bude hradit stejnou spoluúčast jako místní. Za největší kámen úrazu považuji orientaci v lékařských vyšetřeních – co je ve státech EU zdarma a co za poplatek. V západních státech například nejvíce zaplatíte za služby u zubaře,“ vysvětluje Ing. Tomáš Voharčík z www.top-pojisteni.cz.


Což jsou dost pádné důvody k tomu, abyste si zaplatili cestovní pojištění, jenž kryje léčebné výlohy. Vyhnete se tak úhradě nákladů například za ambulantní ošetření, nebo i léky (pozor! – bez pojištění léčebných výloh vám v rámci klasického zdravotního pojištění v zemích EU a výše zmíněných státech bude uhrazeno maximálně 120 eur za měsíc!) a platit. také nebudete převoz nemocného zpět do vlasti ani repatriaci v případně smrti pojištěného.


Co se vám ještě vyplatí?

Kromě pojištění léčebných výloh myslete rovněž na úrazové pojištění, které kompenzuje dobu nezbytného léčení například při pádu, zlomenině, při trvalých následcích a rovněž smrti následkem úrazu.


V destinacích mimo EU platí pro nepojištěného cestovatele plná finanční zodpovědnost za jakékoli ošetření u lékaře. Tato částka se přitom často pohybuje v řádu desetitisíců až statisíců korun!

Náš tip: Ve smlouvě si pohlídejte, do jaké výše se pojistné plnění vztahuje. Například u úrazového pojištění je obvyklá výše plnění od 100 000 do 400 000 Kč.


Od zavazadel k nešikovnosti

Abyste získali alespoň nějakou náplast na bolest, když dojde ke ztrátě zavazadel, zamyslete se, zda si nepřiplatit i za připojištění těchto věcí. Ovšem na „bolestné“ máte nárok také při zpoždění nebo poškození zavazadel, a to v rámci cest všemi možnými dopravními prostředky. Pokud se zavazadla nenajdou, je nutné si v místě dovolené obstarat to nejnutnější.A pečlivě si schovat účtenky, aby vám mohly být po návratu do ČR pojišťovnou zpětně proplacené.


Co je dobré také vědět?

Někdy je do tohoto připojištění zahrnuté i samotné zpoždění letu.

Náš tip: Běžně se za jeden kufr, batoh nebo cestovní brašnu, zkrátka za jedno zavazadlo, vyplácí suma od 10 000 do 20 000 Kč. A dojde-li ke ztrátě všech vašich zavazadel, pak se bez ohledu na počet bude jednat o kompenzaci ve výši od 20 do 50 000 Kč.

Výhodné může být také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na zdraví a na majetku, kterou si můžeme přeložit jako pojištění za nešikovnost nebo nešťastnou shodu náhod. Plnění od pojišťovny získáte v případě, že způsobíte jiné osobě újmu, ať už zdravotní nebo majetkovou. Například v obchodě vaše dítě převrhne regál se zbožím a prodejce bude trvat na úhradě vzniklé škody, nebo při nechtěném střetu s jiným plavcem v bazénu. Limity odpovědnosti při újmě na zdraví se pohybují v řádech milionů, podobně jako při újmě na věci. A ať se vám to líbí, nebo ne, na škodě se klient často podílí. Podobně jako u povinného ručení je zde spoluúčast, například 5000 Kč, což je však ve srovnání se škodou v řádech deseti nebo statisíců vlastně maličkost.

Kdo ví, co bude zítra?

Neplánujete nákup zájezdu na poslední chvíli, naopak chcete mít klid a tak ho máte dávno zaplacený? V tom případě jste už jistě mysleli na připojištění storna zájezdu. Například ze zájezdu za 20 000 Kč se částka pojistného pohybuje okolo 400 Kč, což je méně, než kolik zaplatíte za stornopoplatky při rušení cesty. V pojistných podmínkách jsou obvykle vyjmenované důvody, kvůli kterým lze využít pojištění storna – bývá to náhlá ztráta zaměstnání, vážné onemocnění, úraz člena rodiny nebo v důsledku živelné události.


Sport ano, ale s pojistkou

Holdujete pohybu rádi, často a s chutí? V tom případě ani na dovolené v zahraničí jistě nebudete zahálet. Jste v pohodě, protože pojištění rizikových sportů máte dávno sjednané? Nebudeme vás z něj vyvádět, jen připomeneme, že některé sporty jsou z tohoto pojištění vyloučené. Což platí například pro létání na rogalu, potápění s lahví, paintball nebo jízdu na vodním „banánu“. Jelikož seznam těchto pohybových aktivit je velice přesně definovaný jednotlivými pojišťovnami a také poměrně dlouhý, určitě jste si ho podrobně prostudovali. A pokud ne, udělejte to raději hned.


Rady k nezaplacení

  • Pečlivost se vyplácí. Opravdu důkladně si přečtěte, co podepisujete. Zaměřte se hlavně na výši plnění u úrazového pojištění, míru spoluúčasti v případě pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou na zdraví a na majetku druhé osoby, u připojištění storna zájezdu na podmínky, za nichž ho lze využít, výši krytí nákladů v případě ztráty, zpoždění nebo poškození jednoho zavazadla (případně i více) a milovníci adrenalinových sportů si musí pohlídat, zda právě jejich záliba je zahrnutá v jimi zvoleném pojištění.
  • Méně bývá více. Cestovní pojištění vás vyjde na několik desetikorun až stokorun za osobu a běžnou dovolenou, samozřejmě v závislosti na destinaci, době pobytu a zvolených připojištění. Srovnejte si jen ztrátu zavazadel a zjistíte, že dobrá pojistka se vám mnohonásobně vrátí.
  • Kopírujte. Nikdy nevíte, kdy můžete potřebovat kopie svých dokladů, proto si je raději opatřete ještě před cestou.
  • Porovnejte si nabídky. Běhat od jedné společnosti ke druhé a zjišťovat jejich nabídky asi nebudete. Rychlejší řešení nabízejí internetové srovnávače pojištění na našem trhu.
  • Na co myslet na cestě a v zahraničí. Při letecké přepravě si cenné a křehké věci (fotoaparáty, kamery, notebooky, šperky, peníze, léky a další) vezměte do kabiny a zavazadla uzamkněte nebo jinak znesnadněte přístup k jejich obsahu. Jakmile převezmete od přepravce svou „bagáž“, okamžitě ji zkontrolujte – při vykradení nebo poškození se hned vydejte k reklamační přepážce označené Baggage Claims v areálu letiště.

A během dovolené?

Když už se něco stane, vyplatí se mít po ruce funkční mobil a telefonní číslo na asistenční službu vaší pojišťovny, která je v provozu nonstop a poradí vám v kritických situacích – česky. Rovněž je dobré vědět, že nikdy byste neměli odevzdávat svůj cestovní odklad nebo občanský průkaz; k nahlédnutí ho poskytněte, ale to je všechno.


Připravila: Marcela
Odborná konzultace: Ing. Tomáš Voharčík, www.top-pojisteni.cz
Foto: iStock
3. 7. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků