Cestování

Pojistěte se na dovolenou

Sbírání kytiček

Vybíráte si dovolenou a už se nemůžete dočkat, až si zabalíte kufry a vyrazíte na dny plné zaslouženého odpočinku? Pak nezapomeňte na vhodné pojištění, ať se vaše dovolená nezmění v horor.

Cestovní pojištění by mělo být samozřejmostí ve chvíli, kdy se chystáte opustit Českou republiku, jinak by se vám mohl výlet za hranice všedních dnů pěkně prodražit. V první řadě je důležité myslet na to, jak bude váš pobyt v zahraničí vypadat. Pokud máte v plánu strávit týden na pláži nebo navštěvovat kulturní památky, bude vám stačit klasické cestovní pojištění. Jestliže ale hodláte strávit aktivní dovolenou plnou sportu či adrenalinových radovánek, měli byste se zamyslet nad dalším vhodným druhem pojištění.

Typ cesty
V pojišťovně se vás nejdříve budou ptát, bude-li vaše cesta turistická, pracovní či sportovní – zde pak budete ještě muset případně specifikovat, zda jde o sport standardní či rizikový. Smysl má pouze pojištění, které plně odpovídá programu a náplni cesty. Pojištění v ceně zájezdu nabízejí velmi často přímo také cestovní kanceláře. Pokud je chcete využít, informujte se předem přesně o jeho podmínkách.

Nezbytný základ
Tím je pojištění léčebných výloh, které pokrývá náklady související s náhlým onemocněním, úrazem či akutní bolestí. Jedná se zejména o náklady na ambulantní ošetření, léky a hospitalizaci, ale i na převoz nemocného nebo zraněného zpět do vlasti. Pojištění počítá i s nejhorší možnou variantou, tedy s repatriací tělesných ostatků v případě smrti.

Rozšíření
Pokud máte v plánu strávit aktivní sportovní dovolenou, je na místě úrazové pojištění. To finančně kompenzuje dobu nezbytného léčení, trvalé následky a smrt následkem úrazu. Jestliže se obáváte o své kufry, které se mohou – zejména na letišti – ztratit, poškodit nebo zničit, je také dobré sjednat si pojištění zavazadel. Pokud by k tomu skutečně došlo, dostanete od pojišťovny náhradu až do výše pojistného limitu. Chcete-li být připraveni opravdu na vše, sjednejte si také pojištění odpovědnosti za škodu, kterou můžete vy nebo vaše děti způsobit třetím osobám. Nemáte-li uzavřené celoroční havarijní pojištění svého auta, a chcete s ním vyjet na letošní dovolenou, určitě si sjednejte krátkodobé havarijní pojištění.

Vyberte si
Pokud váháte, u kterého pojišťovacího domu si služby sjednáte, porovnejte si nabídky. Nejjednodušší je využít stránky www.top-pojisteni.cz, kde si můžete pojištění vzápětí i uzavřít. Stačí zadat délku pobytu, cílovou destinaci, druh cesty, počet osob ve věkových kategoriích a zvolit jednotlivé složky pojištění. Na následující stránce pak získáte jednoduché a přehledné porovnání nabídek 13 pojišťoven. Po kliknutí na detail se dozvíte také rozsah pojištění vč. limitů plnění.

Jakým způsobem
Tradiční je uzavření pojistné smlouvy osobně u přepážky pojišťovny, a to i v den odjezdu. Další variantou je sjednání pojištění prostřednictvím internetových stránek jednotlivých pojišťoven. Využijete-li této možnosti, získáte většinou 10% slevu z celkové ceny pojistného. Pojistná smlouva vč. podmínek a dokladu o zaplacení vám pak přijde během několika minut na váš e-mail.

Asistenční služba
V případě každé významnější pojistné události volejte ze všeho nejdříve asistenční službu. Můžete ji kontaktovat 24 hodin denně z jakéhokoliv místa na světě a vždy s vámi bude hovořit česky. Asistenční služba pro vás vyhledá nejbližší vhodné zdravotnické zařízení, poskytne vám garanci platby, zprostředkuje konzultaci s vaším lékařem a dohled nad způsobem léčby, komunikuje s vašimi nejbližšími, zorganizuje váš návrat nejvhodnějším dopravním prostředkem domů. Číslo najdete na kartičce, kterou obdržíte spolu se smlouvou o vašem pojištění.

Náš tip pro děti
Jako rodiče máte možnost pro své ratolesti sjednat Oficiální cestovní pojištění zahrnující i extrémní sporty a to díky mezinárodnímu identifikačnímu průkazu žáka ISIC SCHOLAR. V případě nutnosti zákrok či hospitalizaci sjedná asistenční služba komunikující v češtině ihned. A vyjíždět s ním dítko může během roku i opakovaně bez nutnosti hlásit jednotlivé výjezdy do zahraničí. Jako student si můžete pojištění sjednat díky své ISIC kartě (mezinárodní identifikační průkaz studenta) a pokud vám ještě nebylo 26 let a jste držitelem mezinárodního průkazu mládežníka IYTC, můžete využít studentského benefitu a pojištění si pořídit také. Více informací najdete na www.isic.cz

Text: Zuzana

Foto: iStock

22.3. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků