Domácnost

Potřebujete šetřit? Zkuste naše netradiční tipy, které jste třeba ještě neznali!

Šetřit, šetřit, šetřit! Ale jak? To je mnohdy to jediné, co máme v hlavě, když nás trápí nedostatek financí. Musíme se uskromnit, snížit náklady na jídlo, na provoz domácnosti, na oblečení, na zábavu, prostě na všechno!

Jenže jak na to, zejména když máme malé děti? A taky když už jsme doma zavedli všechna běžná doporučení k šetření?

Na šetření se musí hlavou, a to vždy! 

Všechna doporučení k šetření vycházejí z počítání, o tom žádná. Některé nákupy jsou levnější a dostaneme za ně stejné zboží v podobné kvalitě, to už víme. Někdy dostaneme i část nákupní ceny zpět. Nebo když budeme plánovat jídelníček, a tomu uzpůsobíme nákup potravin, utratíme méně a méně toho pak i vyhodíme, to také už víme. Už jsme ušetřili třeba i tisícovku měsíčně na levnějších energiích od dodavatelů, kteří je dodávají s lepšími podmínkami. Při čištění zubů zavíráme vodu a nenecháváme ji volně téci, na radiátorech máme termostaty, takže i topení je optimalizované. Oblečení nakupujeme v lepších second handech, dětem kupujeme kousky o něco větší, aby déle vydržely. Ale kam se s šetřením vydat dál, když to pořád ještě nestačí? Když třeba víte, že si nutně budete muset vzít půjčku, třeba tu bez doložení příjmů – a je potřeba si udělat rezervy na její budoucí splácení? 

K šetření se dopracujme i vlastním úsilím, nejen levnějšími nákupy! 

Teď už budeme muset odhodit kousek naší přirozené lenosti a začít přemýšlet o tom, co si můžeme doma připravit sami tak, abychom to nemuseli kupovat. Ne, nebojte se, rozhodně nejde o to, abyste si šili vlastní oblečení, to se opravdu nevyplatí a není to pro každého! Zkuste ale popřemýšlet nad tím, co si doma sami vyrobit můžete, a za minimální peníz. A to jednak z nově koupených surovin, jednak třeba formou recyklace z použitých věcí. 

Důsledná domácí recyklace je teď i moderní! 

Není tím myšleno třídění odpadu, to už snad děláme každý z nás automaticky. Jde naopak o vícenásobné využití věcí, které máme doma. Mnohdy vyhazujeme něco, co by se dalo ještě dobře využít a na čem se dá slušně ušetřit. Inspirací najdete spousty třeba u hnutí Zero Waste, kteří se mimo jiné domácími recyklacemi již delší dobu zabývají. 

Věděli jste třeba, že z obnošených bavlněných triček jsou ty nejlepší houbičky na nádobí a hadříky na úklid? Stačí je šikovně splést anebo prošít (několik vrstev na sobě) a máte hotovo. Z jednoho trika uděláte houbičku i hadřík – a nákup za pajcku je doma (když bereme v úvahu cenu kvalitní viskózové houbičky). Do roka to zopakujete několikrát. 

Nádoby od přípravků na úklid můžeme použít znovu tak, že s prázdnou lahví zavítáme do stáčírny nebo tzv. bezobalového obchodu, kde nám prodají mycí prostředek (a jiné prostředky) do naší lahve. A samozřejmě výrazně levněji. 

Zůstávají vám nesnědené zbytky jídla? Pátrejte na internetu po zajímavých receptech na jejich využití. Je škoda vyhodit třeba včerejší bramborovou kaši, když z ní jdou udělat tak dobré placky! Vařené maso snadno přetvoříte na pomazánku a všichni vám s ní utrhnou ruce. 

Vypadá to, že salám či šunka už do rána nevydrží? Zapečte je večer na pečivu (nebo z mouky a pomazánkového másla udělejte placku), pečte je posypané sýrem, pokud to jde. Po vychladnutí dejte do lednice. Ráno jen rozehřejte, třeba v mikrovlnce, a bude luxusní snídaně. Ani nepoznáte, že vlastně šetříte. 


Polotovary a hotové výrobky nechte v regálech 

Pokud jste byli zvyklí kupovat polotovary anebo hotové výrobky rovnou k snědku, tak na to zapomeňte. A týká se to třeba i ochucených jogurtů, různých pribináků, termixů a smetánků, pochoutek, pomazánek a salátů k pečivu. 


Všechny tyhle věci si totiž můžete vyrobit doma a nezaplatíte za to ani polovinu ceny toho, co běžně berete v regálech. To už stojí za trochu námahy, nemyslíte? Stačí najít recepty, koupit základní suroviny a pár stovek měsíčně je zase doma. 


Speciální výživa? 

Třeba obilné mléko si vyrobíte za pár korun! Ano, je to snadné. Ale protože je speciální teď moderní, jsou její produkty mnohem dražší, než je skutečná výrobní cena. Jak tedy na výrobu obilného mléka? Vezměte vodu a to zrno, ze kterého mléko chcete. Snadnější je příprava přímo z mouky, například jahelné, kukuřičné, pohankové, sójové, rýžové či třeba cizrnové. 


Do vody dejte trochu oleje, mouky a svařte je, po dobu asi pěti minut. Celou dobu důsledně míchejte, nejlépe metličkou. Poté ponorným mixérem nebo v klasickém mixéru namixujte, přeceďte přes jemné sítko, případně i s použitím gázy. Zchlaďte (pozor, ať se neudělá škraloup) a šup s ním do lednice. Litr vás vyjde maximálně na pakatel. Množství vody a mouky je třeba vyzkoušet podle vašich požadavků na hustotu rostlinného mléka a podle typu mouky – každá zahušťuje jinak. Zkuste začít na litru vody, lžíci oleje a dvou lžících mouky. Oleje se nebojte, do mouky se dokonale vsákne a vašemu tělu umožní zpracovat vitamíny A, E, D, a K. 


Tak drahé bylinky a některá zelenina! 

Chcete mít bio zeleninu, ale nemůžete si dovolit její nákup v obchodě? A máte terasu nebo balkon? Stačí pár větších truhlíků (investice na několik let), zemina a semínka. Na balkoně se dají vypěstovat okurky, rajčata, papriky, ale i kořenová zelenina (ředkvičky, mrkev). A samozřejmě bylinky a všechny druhy salátů. Budou vždy bio a pár kroků od kuchyně. A levnější! 


Zalévat je můžete i použitou vodou, ve které jste třeba omývali ovoce nebo jinou zeleninu. Pokud byste se chtěli vydat na cestu malého balkonového zahradničení, ale nemáte teď z čeho koupit truhlíky, můžete využít nebankovní půjčku bez registru


Když navíc budete na balkoně i kompostovat, budete vždy mít hnojivo organické a zadarmo. Stačí k tomu třeba vermikompostér anebo větší děrovaná nádoba, která bude větrat. 


Co třeba domácí drogerie a kosmetika? 

Víte, že vlastně vůbec nemusíte kupovat drahé aviváže? Stačí voda, ocet a trocha vonné esence, případně voda a kyselina citronová. 


Ani šampon vás nemusí stát příliš mnoho peněz. Dokonale ho totiž nahradí žitná mouka. Stačí hrstka mouky, naředit ji na řídkou kašičku a tu nanést na vlasy, lze i na suché. Pak je vymýt. A je odmaštěno, umyto. Podmínkou je, že kaše musí být opravdu řídká. Místo suchého šamponu ve spreji za mnoho peněz používejte kukuřičný škrob za pár korun. Vpravíte jej do vlasů, necháte jím nasát mastnotu a pak rozčešete. 


Líčíte se? Tak se večer odličte vodou s olivovým olejem. Stačí do menší lahvičky nalít dvě třetiny převařené vody (můžete uchovávat déle, ale v tom případě vařte vodu alespoň 20 minut) a třetinu panenského olivového oleje. Před použitím protřepat. Odlíčení bude snadné a super levné. 


Vyplatí se říct si o pomoc 

Pokud máte nízké příjmy a vaše děti chodí do školy, můžete například požádat o pomoc s placením jejich obědů. Pomoc poskytuje projekt s názvem Obědy pro děti, ti spolupracují přímo se základními školami. Vaše dítě dostane obědy na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu až k němu a pomoc nemohla být zneužita. 


Na městských úřadech najdete i sociální pracovníky, kteří vám udělají souhrn toho, na jakou pomoc od státu máte nárok. Nebojte se je oslovit a požádat o tuto službu. Je to jejich práce. 


Když šetříte, většinou se dopracujete k vyšší kvalitě 

Všimněte si, že když se vydáte cestou šetření, a tedy i domácí výroby, tak výsledky, které budete nabízet sobě a své rodině, budou mnohem kvalitnější a zdravější než to, co za drahé peníze koupíte už hotové v obchodech. 


Třeba v suchých šamponech ve spreji jsou propan, butan, alkohol, konzervanty a stabilizátory – nic lákavého, že? Viděli jste někdy, co všechno je třeba v pribináku? Vy tam dáte jen tvaroh, smetanu a cukr s trochou vanilky. Víte, že aviváž zatěžuje životní prostředí a že pro kůži vůbec není to pravé ořechové? S octem či kyselinou citronovou to rozhodně nehrozí. Když se odlíčíte vodou a olejem, bude vám za to kůže vděčná. Když na odličování jdete chemickými pleťovými přípravky, už to tak zdravé není… 


Pokud vaříte doma a ze základních surovin, jídlo ve většině restaurací už vás pak nijak nenadchne. Tak vás ani nebude mrzet, že na večeře v restauracích nezbývají peníze. Díky tomu se dostanete do pohody a i šetření půjde zase o něco lépe. 


KP

Foto: 123RF samo trebizan


Diskuze: příspěvků