Rodina

Jak na nejčastější problémy při sexu

Soulad v intimním životě je základem dobře fungujícího partnerského vztahu. Jenže co když to v sexu skřípe? Mezi nejčastější problémy, které v našich ložnicích musíme řešit, patří například předčasná ejakulace, ženská anorgasmie nebo potíže s erekcí. Každé trápení má však své řešení.

Předčasná ejakulace

Problém postihuje muže všech věkových kategorií a může se objevit prakticky kdykoli a bez varování. Občas se může jednat jen o momentální projev vyšší míry vzrušení, ale jestliže se tato situace opakuje a muž není dlouhodobě schopen svou ejakulaci ovládnout, jedná se už o klinický problém, který vyžaduje lékařské řešení. Ve výsledku trpí předčasnou ejakulací i partnerky. Muž totiž dosáhne vyvrcholení a je sexuálně uspokojen (i když je to v rekordně krátkém čase), jenže partnerka nemá šanci vlastní uspokojení stihnout.

Život bez orgasmu

Bezmála 42 % českých žen přiznalo, že se jim alespoň čas od času stane, že se do vytouženého finiše v podobě orgasmu vůbec nedostanou. 8 % z nich dokonce nevyvrcholí během milování nikdy. Příčiny anorgasmie jsou většinou psychologického rázu – její příčinou může být nevhodná sexuální výchova nebo nesprávně podané poučení o sexuálních otázkách. V krajním případě je dokonce výsledkem předešlého traumatizujícího sexuálního zážitku, například znásilnění. U většiny žen je ale často na vině jen úzkost, přepracování a stres, který zažíváme všichni téměř dennodenně. Neschopnost ženy dosáhnout orgasmu se samozřejmě dotýká i jejího partnera, který pak často trpí pocitem, že ve své roli selhal a nesplnil, co od něj partnerka po intimní stránce očekávala. Potíže s anorgasmií se tak mohou negativně promítnout do celého partnerského života, podobně, jako je tomu u předčasné ejakulace. Problémy se dají řešit v sexuologické poradně.

Bolestivé milování

Hranice mezi rozkoší a bolestí může být někdy opravdu tenká. Co když se ale rozkoš úplně vytratí a zbude už jen bolestivý pocit při milování, který jim nedovolí, aby si intimní chvilky s partnerem skutečně užily, ačkoli milování s partnerem má samozřejmě být primárně příjemnou záležitostí. Důvodů, proč si některé ženy stěžují na bolest při styku, je několik. Nejčastější bývá nedostatečná lubrikace. Bolest při styku však může být opět důsledkem stresu. V napjatých situacích totiž tělo reaguje smrštěním svalstva, takže není tak uvolněné, jak by při milování mělo optimálně být. Ovšem pozor, někdy mohou být nepříjemné až bolestivé pocity při milování i důsledkem kvasinkové infekce nebo alergie.

Připravila: Věra Hájková,

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/what-can-cause-orgasm-problems-in-women/, www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/why-does-sex-hurt/, nejennachvili.cz
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků