Pozor na chyby, kterých se dopouštíme ve Wordu.

Kdo využívá počítač jako svůj pracovní nástroj, pak díky němu jistě vytváří i textové dokumenty. To je běžná věc, možná si řeknete. Ale i přesto při této činnosti stále chybujeme.

Titulka pro: Pozor na chyby, kterých se dopouštíme ve Wordu.
Zobrazit fotografii v galerii

Většinu překlepů za vás pohlídá systém, s pravidly českého pravopisu je to poněkud horší, ale i tady v mnoha případech pomůžou šikovné webové příručky. Ovšem to není vše, v čem můžete udělat chybu. Na co pozor, to vám nyní prozradíme společně s Kateřinou Vrchotovou z Počítačové školy Gopas.


(Ne)šikovný mezerník

Některé znaky nepatří na konec řádku. Co s tím? Nezřídka přidáváme další a další mezeru, až se řádek „přelije“. Přitom pomoc je mnohem snazší a také vizuálně přitažlivější: použijte tvrdou mezeru: současný stisk kláves CTRL, Shift a mezerníku.

Mezerník však není spasitel, například byste ho neměli používat pro odsazení začátku odstavce nebo zarovnání odrážek. „Na začátku odstavce použijte klávesu Tab (tabulátor), případně si pomozte posunem značek na pravítku. S odrážkami se vyrovnáte (a je vyrovnáte) v nabídce Odstavec, volby zmenšit nebo zvětšit odsazení,“ radí odbornice.


Příliš mnoho „enterů“

Také děláte mezeru mezi řádky klávesou enter? Podle odborníků to není správně. Jak tedy na to? Například velikost mezery mezi odstavci, pod nadpisy, odrážkami a podobně lze nastavit v dialogu pro formátování odstavců. „Chcete-li toto nastavení použít pro všechny budoucí dokumenty, klepněte před uložením na tlačítko Nastavit jako výchozí a odsouhlaste pro všechny dokumenty založené na šabloně Normal,“ uvádí Kateřina Vrchotová.

A co když se dostanete na konec stránky a rádi byste text pěkně sladěný, tedy s tím dalším chcete začít na další stránce? A to i tehdy, když v textu ještě provádíte změny, které by ho mohly posunout? Využijte funkci Konec stránky, nebo klávesovou zkratku CTRL+ENTER.


Buďte styloví

Mnozí lidé se domnívají, že čím více vyšperkují svůj text, tím lépe pro příjemce. Není to pravda – příliš mnoho různých typů písma, jeho velikostí, odlišných řádkování a podobně vede spíše k chaosu, čtenář se špatně orientuje.

Což platí i tehdy, když do svého rukopisu vkládáte různé kopie textu odjinud, a zapomenete na sjednocení formátu. Jak na to? Například vedle textu se zobrazí ikonka Možnosti vložení, a když na ni klepnete, otevřete nabídku s volbami formátování vkládaného textu. Další řešení nabízí používání takzvaného štětce - volby Kopírovat formát. Nebo můžete vybrat text a v nabídce Styl zadat jeho typ.
 

Méně může být více

Mnohé dokumenty téměř vyžadují vkládání obrázků. To je sice pravda, avšak otázka zní – jak velkých? Pro samotnou orientaci postačí náhledy, není důvod kopírovat do dokumentu několik MB ve vysokém rozlišení. Jen si představte, jak dlouho se pak takový dokument, například s deseti „mega“ obrázky, bude příjemci otevírat.


Když je dokument delší

Může se stát, že právě vy budete vytvářet mnoha stránkové dokumenty. Aby se v nich příjemce vyznal, je třeba přidat obsah. Jak ho děláte? Také ručně přepisujete nadpisy kapitol a čísla stránek? To není zrovna praktické. „Naučte se pracovat s formátováním stylů, automatický obsah bez nich nejde vytvořit. Formátování stylů je přednastavené, ale můžete ho měnit podle svého – jen pamatujte na střídmost při využívání různých typů a barev písma,“ doporučuje Kateřina Vrchotová. Samotný obsah pak vložte na záložce Reference, kde klepnete na tlačítko Obsah. Kdykoliv provedete nějaké změny v dokumentu, při kterých se změní umístění kapitol, můžete údaje v obsahu automaticky aktualizovat.
 

S kopírováním opatrně

Děláme to patrně všichni. Občas si na webu přečteme zajímavou informaci, která se hodí pro naši práci (nebo zábavu?), a tak ji zkopírujeme do svého textu. Ale – pokud použijete jako základ cizí soubor, jenž jen trochu upravíte, ve vlastnostech zůstane informace o původním tvůrci. Což nevadí, pokud text posíláte kamarádovi, jen tak. V práci si na to však dejte raději pozor.


Připravila: Marcela
Foto: archiv Počítačové školy Gopas
3. 11. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Práce o svátcích a o víkendech

Práce o svátcích a o víkendech: co je vaše povinnost a na co máte nárok?

Vloni na podzim, přesněji na státní svátek 28. 10., měly poprvé zavřeno velké obchody. Což...

Titulka pro: Novinky v zákoníku práce

Novinky v zákoníku práce

Jaké výhody a nevýhody můžete očekávat od ledna 2012? Novela zákoníku práce přináší řadu změn,...

Titulka pro: Martin Sobotka – Herec, který chodí poctivě na konkurzy!

Martin Sobotka – Herec, který chodí poctivě na konkurzy!

Herec Martin Sobotka je známý především z dabingu. Účinkuje také v muzikálech. Aktuálně ho můžete...

Titulka pro: Léto a brigády: na co si dát pozor?

Léto a brigády: na co si dát pozor?

Přivydělat si pár korun se hodí každému. A kdo má v létě více času nebo...

Pracovní kolektiv

Tipy pro úspěšný start v nové práci

Prošli jste úspěšně výběrovým řízením, získali nové místo, ale čeká vás ještě jeden stresující zážitek...

Práce snů – jaké jsou ty nejdokonalejší pracovní pozice?

Práce snů – jaké jsou ty nejdokonalejší pracovní pozice?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jaká je vaše vysněná práce? Pokud si myslíte, že...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz