Kosmetika

Pozor na pigmentové skvrny

Sbírání kytiček

Přišel čas dovolených a většina z vás se už těší, až na tu svou dovolenou vyrazí. Nezapomeňte se dostatečné chránit před sluncem a dejte si pozor na vznik pigmentových skvrn.

Pigmentové skvrny se bohužel obvykle objevují na obličeji, rukou a ostatních na první pohled viditelných částech těla, které byly vystaveny slunci, a může být obtížné je skrýt. 

Proč hyperpigmentace vzniká:

Hyperpigmentace vznikají při nadměrné tvorbě kožního barviva melaninu v určitých místech kůže. Projevují tmavšími skvrnami na pokožce. Mohou být zabarvené od světle hnědé až po černou barvu, a jsou nejrůznějších tvarů a velikosti. 

Existuje několik typů hyperpigmentací, nejčastější jsou však tyto: 

Pigmentové skvrny, jako například stařecké skvrny, vznikají následkem expozice pokožky slunečnímu záření. Objevují se proto hlavně na těch částech těla, které jsou často vystavovány slunci, jako je obličej, ruce a paže. Většinou jde o malé, tmavě zabarvené skvrny na kůži. 

Melasma nebo chloasma se také často nazývá jako „těhotenská maska“, protože se objevuje u 90 % těhotných žen. Je důsledkem hormonálních vlivů v těhotenství nebo během užívání antikoncepce, a projevuje se ve formě tmavých a nepravidelných skvrn, někdy rozsáhlých, na obličeji nebo na pažích. 

Pozánětlivé hyperpigmentace vznikají při hojení ran nebo většího poranění na kůži a zanechávají plochou světlou skvrnu. Často tímto problémem trpí ti, kdo mají akné, ale příčinou mohou být i různé kosmetické procedury jako je dermabraze, ošetření laserem nebo chemický peeling. 

Existují i další faktory, které mohou být důvodem ztmavnutí některých míst na kůži – mateřská znaménka, jizvy, sluneční neboli aktinické keratózy a rakovina kůže – ty se však nepovažují za formu hyperpigmentace. Poraďte se s dermatologem nebo lékárníkem, jestliže si nejste indikací jisti, pokud se vám objeví na pokožce nové skvrny, nebo když začnou krvácet, svědit, anebo se změní jejich velikost nebo barva. 

Příště se podrobněji podíváme na důvod vzniku pigmentových skvrn. 

Připravila: red.

Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků