Zdraví

Pozor na překyselení organismu

Sbírání kytiček

Organizmus je od přírody nastaven tak, aby v něm bylo stejné množství kyselin a zásaditých látek. Stačí však málo a kyseliny získají převahu.

Výsledkem je pak překyselení. Tento stav provází celá řada zdravotních problémů. Dost možná si pojem „překyselení těla“ spojíte s nadměrnou konzumací citrusů či jiných pokrmů kyselé chuti. Jenže to jste vedle. Skladba jídelníčku v tomto případě sice hraje podstatnou roli, ale chuť potravin s tím prakticky nesouvisí.

Kde se berou kyselé látky?

Kyselé látky v našem těle vznikají v průběhu tělesných pochodů a látkové výměny. Mluvíme například o kyselině močové, mléčné, uhličité, octové i solné. Tělo je vnímá jako přirozené a umí si s nimi poradit prostřednictvím zásaditých látek. Ty však vyrobit neumí, přijímá je pouze prostřednictvím potravy. A jsme u jádra problému. Míra kyselosti těla do značné míry závisí na skladbě jídelníčku a vašem celkovém životním stylu.

Otestujte se na kyselost

Množství kyselin ve vašem těle můžete jednoduše zjistit sama. Vzpomeňte si na hodiny chemie, kde jste testovali hodnoty pH různých látek pomocí lakmusového papírku. Přesně ten totiž potřebujete k tomu, abyste zjistila, zda nejste příliš „kyselá“. Měřicí proužky koupíte běžně v lékárně. Pak už jen stačí namočit papírek v moči a počkat na výsledek. Mějte na paměti, hodnota pH moči během dne běžně kolísá. Ideální hodnota pH je 7.

Které nemoci kyselost způsobuje?

  • artróza, poškození kloubů
  • alergie, astma, ekzémy
  • chronická únava, otoky
  • poruchy imunity
  • gynekologické problémy
  • zácpa a průjmy
  • cukrovka, nadváha
  • duševní nerovnováha

Cesta ke zdraví

Ukáže-li vám papírek kyselou hodnotu, a vy se rozhodnete s kyselostí zatočit, zaměřte se především na změnu životního stylu. Upravte jídelníček a dejte přednost konzumaci zásadotvorných potravin. Vzdejte se nezdravého kouření, popíjení alkoholu a kávy ve větším množství a mlsání sladkostí.

Jak změnit stravovací návyky?

1. Jezte zdravě

Vyvarujte se přejídání, konzumace cukrů, nadbytku bílkovin, alkoholu, nasycených kyselin a potravinových přísad. Jídlo si dopřejte v menších porcích několikrát denně.

2. Hodně pijte

Když má tělo málo tekutin, krev je hustá. V takovém případě se podstatně hůře zbavuje škodlivin a přebytečných kyselin.

3. Pořádně žvýkejte

Pokud stravu zhltnete, žaludek musí vylučovat více žaludečních šťáv a enzymů.

4. Zhluboka dýchejte

Kyslík se podílí na odkyselování těla. Snažte se proto strávit každý den nějakou tu chvilku na čerstvém vzduchu a okysličit krev. V takových chvílích dýchejte opravdu zhluboka, do bránice.

Kyselinotvorné potraviny

Maso, mléčné výrobky, uzeniny, bílá rýže, těstoviny, pečivo z bílé mouky, bílé víno, vejce, ryby, čokoláda, černý čaj, káva, perlivé nápoje a limonády, čočka, sladkosti z rafinovaného cukru, instantní polévky a ostatní jídla „z prášku“, dochucovadla potravin

Zásadotvorné potraviny

Ananas, avokádo, cibule, česnek, celer, rajčata, maliny, hrušky, houby, květák, kapusta, brokolice, mrkev, fíky, zázvor, špenát, okurky, ořechy v přírodním stavu, pomeranče, hrozinky, plzeňské pivo, hlávkový salát, olivy, med, česnek, cibule, mango, jablečný ocet, fazole, droždí, špenát, krůtí maso, bylinkové čaje.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Pryč s kyselostí, Kurt Tepperwein, Noxi 2011, www.healthline.com/nutrition/the-alkaline-diet-myth
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků