Rodina

Jak zvládnout žárlivost

Není to zrovna nejlepší vlastnost, ale přesto jí řada z nás podléhá. V duši začne hlodat červík pochybnosti, dusíme v sobě vztek, nejistotu a hněv. Neprospívá to ani našemu zdraví, natož pak partnerskému vztahu. Vypořádat se s ní není jednoduché, ale jde to.

Čím začít?

Pokud žárlíte, uvědomte si, že ten, kdo má největší problém, jste vy. Abyste mohla s touhle vlastností bojovat, je důležité si přiznat, že vás ovládá. Jakmile o tom začnete mluvit, uděláte první krok k řešení. V klidu si s partnerem sedněte a vysvětlete mu své pocity. Řekněte mu, co vás vede k tomu, že žárlíte. Dost možná totiž vůbec nemá ani tušení, co se ve vaší duši odehrává a vůbec nechápe, proč vyvádíte. Tímto rozhovorem mu dáte zároveň příležitost k tomu, aby změnil své chování, které vás zraňuje. Dejte si pozor, abyste ho nezačala obviňovat. Výčitky totiž k dialogu nevedou.

Překonejte nejistotu

Bývá společným rysem žárlivců, kteří sami sobě nedůvěřují a potřebují být neustále ujišťováni o tom, že jsou milováni. Recept je jediný. Přestaňte se nenávidět a přijměte se takoví, jací jste. Hlídání partnera, obviňování a rozbíjení talířů nemají smysl! Nejistotu zkuste odstranit po malých krůčcích. Zkuste to třeba takhle: „Manžel přišel domů pozdě a ani mi nezavolal. Nebudu se ptát, kde se zdržel a vyčítat, proč se neozval. To napětí musím vydržet.“ Stále si to opakujte a uvidíte, že úzkost by měla přibližně do 20 minut pominout. Jindy si přidejte nový úkol. Až bude třeba manžel někde večer s kamarády nebo na firemním večírku, nečekejte na něj, až přijde. A ráno nevyzvídejte podrobnosti, kdo tam byl a co se dělo. On bude překvapen tím, že nejste jako „stíhačka“ a vy si takhle zvyknete na to, že se občas sice cítíte nejistě, ale není to nic tragického.

Mějte na paměti

  • Nejednejte s partnerem jako s věcí, která vám patří. Láska je především svoboda nechat druhého žít.
  • Středem vašeho života není jen váš manžel či přítel. Mějte své koníčky a přátele. To samé dopřejte i partnerovi.
  • Nesnažte se k sobě druhého připoutat. Neposílejte deset SMS zpráv za hodinu s dotazem, zda vás miluje. Spolehlivě ho tak otrávíte.
  • Pokud vás popadne záchvat žárlivosti, pokuste se chvilku mlčet a počkejte, než začnete něco řešit. Klidně odejděte z místnosti, běžte ven, cvičit, nakupovat nebo zavolejte kamarádce. Tak získáte čas a vyhnete se prvnímu vzteklému nebo lítostivému výstupu.
  • Ovládla jste se a „nevybouchla“, když manžel přišel pozdě z práce? Výborně, nezapomeňte se odměnit, byl to přece úkol nad lidské síly.
  • Cítíte, že svůj problém nezvládáte? Nebojte se vyhledat odbornou pomoc, v tomto případě psychologa nebo psychoterapeuta. Váš vztah za to stojí!

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/how-to-not-be-jealous
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků