Připravte zahradu na sezónu

Jaro nám už klepe na dveře a zahrada si zaslouží po zimě řádnou péči pro její restart. Podívejte se na následující tipy a probuďte zahradu ze zimního spánku. Péči si zaslouží trávník, stromy, keře, živé ploty, rybníky a jezírka, zavlažovací systém, záhony a v neposlední řadě skleník.

Připravte zahradu na sezónu
Zobrazit fotografii v galerii

„Na jaře se na zahradě neobejdete bez spousty nástrojů od hrábí, zahradnických nůžek až po rýče, lopaty, košťata a motyky. Ze zahradních přístrojů se hodí mít vždy po ruce vertikutátor, sekačku, křovinořez a pilku na větve nebo akumulátorovou pilu,“ radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.


Trávník 

Nejprve z trávníku je nutné odstranit veškeré napadané věci, jako jsou větvě listí nebo kameny. Pokud vás trápí plevel na vašem trávníků, postříkejte ho zelenou skalicí, vyhněte se ovšem dlažbě. Po užití zelené skalice trávník potřebuje alespoň 1 – 2 týdny odpočívat. Poté můžete provést vertikutaci. 


Sekání a stříhání 

Při sekání trávníku si dejte pozor na nože u vaší sekačky. Měli by být dobře nabroušené jinak trávu roztřepí. Takto poškozená tráva je náchylná k houbovým chorobám. Pokud váš trávník zasáhla houbová choroba i tak, je možné, že obsahuje málo pH. 


Nejen trávník, ale také stromy, keře a živé ploty potřebují na začátku jara sestříhat. Sestříhání je individuální podle odrůdy. Keře a živé ploty se nebojte zastřihnout více, během chvíle zase vyrostou. Ideální je 10 – 20 cm. 


Voda v zahradě – zavlažování, rybníky a jezírka 

Důkladně také zkontrolujte zavlažující systém, pokud je potřeba profoukněte kompresorem hadicový systém, díky tomu se vytlačí případné usazeniny. Usazeniny lze vyčistit i bez kompresoru. Stačí když budete pomalu vypouštět vodu, S tím také zároveň zkontrolujete, zda není hadice někde prasklá. 


Předtím než si do zahradního rybníku nebo jezírka nasadíte na jaře ryby je potřeba ho pořádně vyčistit a přidat startovací jezírkové bakterie. Po 14 dnech můžete nasadit ryby. Na 4 – 6 hodin denně zapnete jezírkovou UV lampu, ne však déle. 


Záhony a skleník 

V záhonech si rozmyslete, jak chcete rozmístit květiny a předtím záhon zryjte. Nezapomínejte ani na hnojivo. Ať už přírodní nebo například fosfátové sklo. Skleník vydezinfikujte pomocí dýmovnice. Ta slouží jako celková desinfekce, nejen proti škůdcům, které zde přečkávali zimu. Dále pokračujte umytím skel a rámu, použijte modrou skalici. Nezapomeňte vyzkoušet funkčnost větracího okna. Zkontrolujte také praskliny, lišty a gumy.


Připravila: Lucie 

Foto: Hornbach

DISKUZE K ČLÁNKU

0

To mně se v poslední době hrozně začal líbit jilm sibiřský. Nevím ani proč, ale asi si mě získal svojí velikostí v dospělosti a poměrně nízkými pořizovacími náklady. O péči se nemá cenu zmiňovat, ta musí být precizní od prvního okamžiku co si sazenici naložíte do auta nebo na vozík. Ale tohle je prostě něco pro mě. A jak to máte vy?

ODPOVĚDĚT

1

Považuji se už za starší paní, která bude přínosem v internetové diskuzi. Trávím zde hodně času a u plotny jsem stála tisíce hodin. Aby se vám polévka opravdu povedla, je v první řadě potřeba mít kvalitní zeleninu ze zahrádky. Dokonalá semena, která mi objednala přes ten internet dcera jako dárkový balíček můžete pořídit na semena.cz

ODPOVĚDĚT

0

Já se tak těším, až přijde zase jaro a budu moct vylézt na svoji milovanou zahrádku v zahrádkářské kolonii, o kterou se tak rád starám :-) Přes Vánoce mi vždy do dílny přibydou nějaké pracovní nebo ochranné pomůcky od https://www.ardon.cz/, protože manželka ví, jak mi udělat pod stromečkem skutečnou radost :-)

ODPOVĚDĚT

1

Dlouho jsme si nevěděli rady, kterou agrotextilii do našeho malého rodinného baráčku na rekonstrukci zahrady zvolit. Záleží na barvě? Kolik nás to bude stát? Je to realizovatelné? Přesně tyto otázky jsem neustále pokládala lidem z agrotexu. Profesionální, ochotný přístup se dostavil a my dnes máme luxusní zahradu.

ODPOVĚDĚT

1

Já se jara vždy taky nemůžu dočkat. Práce na zahradě mě hrozně baví. Letos musíme před zimou pročesat pořádně trávník. Je v něm hodně uschlé trávy, která tam akorát překáží a pak trávník nevypadá hezky. Koupili jsme si kvůli tomu kultivátor, tak snad díky němu trávník prokoukne. Narazili jsme na něj náhodou na https://www.naradinazahradu.cz/ , když jsme hledali jiné nářadí pro zahradu a při té příležitosti jsme ho koupili také.

ODPOVĚDĚT

1

na zahradě se ještě nedá pracovat, ale ve skleníku už ano

ODPOVĚDĚT

8

Na zahradě plno sněhu, ale pod ním mám vypleto, stačilo na to těch pár hezkých dnů minulý týden.

ODPOVĚDĚT

3

moc se těším na jaro na zahrádce už to začíná kvést

ODPOVĚDĚT

4

chodím na procházky a okukuji ty hezké zahrádky v okolí... jsou tam už sněženky a taky kvetou kočičky... těším se, až se zazelenají listy na stromech

ODPOVĚDĚT

2

juž se těším až budu pracovat na zahrádce

ODPOVĚDĚT

3

práce na zahradě je dobrý rellax, ale nesmí jí být hodně, ale i já se těším na sluníčko a až všechno rozkvete

ODPOVĚDĚT

7

Zdá se mi to, nebo je ta příroda opravdu už několik let posunutá o jeden až dva měsíce? Jaro ne a ne přijít

ODPOVĚDĚT

6

no vypadá to, že vánoční počasí bývá v lednu a jaro chodí až v dubnu, to je pravda

ODPOVĚDĚT

3

Dobré rady, letos je vše hodně zpožděné...koukala jsem na fotky z loňského března, co už mi touto dobou rostlo a kvetlo...

ODPOVĚDĚT

5

těším se na jaro, sadím jen v truhlíku na balkóně, to bude raz dva

ODPOVĚDĚT

5

No je čas na prostříhání peckovin, ale s trávníkem se ještě nic dělat nedá, mrzne a mrzne a dnes zase i sněžilo, kdyby už to jaro přišlo ... a nejen v kalendáři

ODPOVĚDĚT

1

Rady dobré, jen aby už nemrzlo.

ODPOVĚDĚT

3

Pravda, už je na čase začít s pracemi na zahradě.

ODPOVĚDĚT

2

U nás se ještě nedá na zahradě nic dělat.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (19 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Vyrazte s dětmi do ZOO. Víte, co která nabízí?

Konečně můžeme zase vyrazit ven! Přemýšlíte, kam se s dětmi vrtnout jako první? Co takhle...

Titulka pro: Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Zahrada jako z katalogu: Jak na to?

Také vždy obdivujete dokonale sladěné zahrady, které nabízejí nespočet útulných zákoutí a vždy vypadají, jako...

Titulka pro: OVOCNÁ ZAHRADA

OVOCNÁ ZAHRADA

Vůni čerstvého ovoce nemusíte hledat jen v letních ovocných sadech.

Titulka pro: Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Botanická zahrada v Troji vás zve 21. 3. k návštěvě zdarma!

Ať už patříte mezi milovníky květeny a rostlinek všeho druhu nebo si jen chcete zpestřit...

Fastfoody, třeste se! Češi už zase vaří. A zdravěji než kdy dřív!

Češi vždy milovali dobré jídlo. Skvěle vařili, tvořili vlastní recepty a po celém světě prosluli...

Titulka pro: Umělý živý plot

Umělý živý plot

Abyste nemuseli čekat řadu let, až se vysázená zeleň rozvine do potřebných rozměrů, zkuste umělý...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz