Akce

Pro pejskaře

Sbírání kytiček

Mít čtyřnohého kamaráda je skvělé – dělá vám společnost, když není nikdo doma, užijete si spousty legrace a máte parťáka na procházky přírodou… Ale každý pes, ať je malý, nebo velký, vyžaduje péči.

A k té běžné každodenní, která je pro vás samozřejmostí, byste měli přidat i péči o chrup. Z veterinárních prohlídek uskutečněných v druhé polovině loňského roku vyplynulo, že přibližně dvě třetiny psů na území ČR nemají zdravý chrup a trpí problémy způsobenými nedostatkem zubní hygieny. Situace je o to vážnější, že vyšetřováni byli převážně mladí psi, u nichž by se stomatologické problémy ještě neměly projevovat.

Jak to u pejsků je?
Stomatologické problémy se u psů projevují podobně jako u lidí. Na začátku většiny z nich je nahromaděný zubní plak, který přechází i pod dáseň a způsobuje vznik zubního kamene. Později se může objevit zánět dásní doprovázený zápachem z tlamy a zvýšenou krvácivostí dásní. Nejtěžším stupněm těchto onemocnění je zánět závěsného aparátu zubu, tzv. periodontitis. Tento zánět již vážně ohrožuje samotné setrvání zubu na svém místě a infekce se z něj může rozšířit do dalších orgánů.
 
Co se s tím dá dělat?
Problémy způsobené špatnou zubní hygienou jsou u psů běžné, to potvrzuje i MVDr. Zbyněk Lonský: „Když psa opravdu bolí zuby nebo dásně, začne odmítat potravu a to už jde do tuhého. Veterinární ordinace jsou plné psích mazlíčků, jejichž zuby majitel zanedbal. Dle statistik má více než 80 % psů ve věku 20 – 27 měsíců některé z příznaků onemocnění dásní. Pokud majitel příznaky přehlíží, dochází progresivně ke zhoršování stavu a případná léčba je obtížnější a ekonomicky náročnější.“ Ideální prevencí stomatologických problémů je pravidelné čištění zubů zubním kartáčkem a pastou pro psy. Alternativou či vhodným doplňkem ke kartáčování je pravidelné podávání dentálních pochoutek. Kousáním dentálních pamlsků dochází v tlamě psa k samovolnému otírání plaku z povrchu zubů a osvěžení dechu.
 
Kde se můžete poradit?
O správné péči se můžete samozřejmě kdykoli poradit se svým veterinářem, řadu informací najdete v odborné literatuře a na internetu, ale čas od času se také můžete setkat s pojízdnými vetinárními poradnami. V loňském roce, v rámci Měsíce zdravého chrupu, tak měli majitelé psů možnost nechat prohlédnout zuby svých mazlíčků zdarma. Poradna Pedigree měla 30 zastávek a v průběhu července a srpna navštívila 22 měst po celé republice. Veterinární medici vždy „rozbalili“ svou žlutou ordinaci v parku nebo na jiném příjemném místě, takže pejsci neměli stres z lékařského prostředí a nechali si líbit i prohlídku tlamy. O zubní prohlídku a konzultaci mělo zájem hodně pejskařů, ve srovnání s rokem 2009 měla poslední akce o 27 % vyšší účast. Majitelé psů ocenili, že odborníci psy bezplatně vyšetřili a poskytli jim cenné rady, jak se účinně starat o psí chrup. Pro zajímavost, nejzdravější zuby měli psi z Brna (62 % vyšetřených psů mělo zdravé zuby) a v nejhorším stavu měli zuby psi z Opavy (jen 10 % psů mělo zdravé zuby).

Více informací o tom, jak se starat o zuby svého psa, najdete na www.peceopsa.cz.

Připravila: Šárka
Foto: Pedigree
3. 2. 2011
 
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků