Sport

Proč by vám doma neměl chybět závěsný posilovací systém

Pro profesionální sportovce i domácí kondiční trénink je skvělou pomůckou závěsný posilovací systém neboli TRX. Umožní trénovat komplexně a efektivně celé tělo, a to bez různých doplňků, jako jsou třeba činky. Posílíte s ním nejen hlavní skupiny svalů, ale i svalstvo stabilizační.

Historie TRX 

Závěsný posilovací systém je mobilní posilovací pomůckou, která využívá váhu vlastního těla, a nic dalšího k ní nepotřebujete. Vyvinuta byla původně pro americké vojenské jednotky a postupně se stala oblíbenou pomůckou nejen v armádě, ale i u policejních jednotek, profesionálních sportovců a u veřejnosti. Najdeme ji ve fitness centrech i domácnostech. 

Jednoduchý a skladný

Závěsný posilovací systém je velmi jednoduchý na použití a skladný, musíme jej ale mít kam zavěsit. Poslouží k tomu například větev stromu, dveře nebo skoba ve stropě, složit se dá do malé taštičky. Skládá se z nastavitelných popruhů na koncích opatřených madly pro ruce a nohy, nechybí karabiny pro zavěšení. Cvičení s tímto systémem je zábavné a efektivní, vhodné pro ženy i muže, zpestří pravidelný trénink a přináší viditelné výsledky. Pokud přemýšlíte nad vhodným dárkem pro někoho, kdo si rád dá „do těla“, nebo přímo pro vás, může to být skvělá volba. 

Je libo klasické TRX, nebo něco víc? 

Kromě klasického TRX jsou k sehnání i různé další posilovací systémy. Například DRX umožní připojit i doplňky jako gymnastické kruhy nebo míč. Multitrainer je mnohem variabilnější, součástí jsou adaptéry pro větší množství způsobů cvičení než u klasického suspension traineru. Možností je ale daleko víc. 

Jak probíhá cvičení na závěsném posilovacím systému? 

Část těla je na pevné či nestabilní podložce a druhá zavěšená v závěsu. I když se většinou cvičí s vlastní tělesnou hmotností, intenzitu lze nastavit změnou postoje oproti závěsnému bodu. Variantou může být zvýšená náročnost s použitím zátěžové vesty a odpor druhého cvičence (například tlačící rukou). 

Jak začít 

Součástí tréninku jsou běžné cviky jako dřepy, kliky, shyby a výpady, které ale získají naprosto nový rozměr. Se závěsným posilovacím systémem toho lze vymyslet hodně. Je to způsob, jak zpevnit břicho, hýždě, ruce, nohy a vůbec celé tělo, i když se cvičením teprve začínáte. Chce to nebát se a pro začátek se třeba poradit s někým, kdo má více zkušeností, nebo si zacvičit ve fitku s trenérem. Poté už budete vědět, jak na to, a můžete cvičit sami doma. 

KP

Zdroj: efitness.cz

Foto: efitness.cz


Diskuze: příspěvků