Zdraví

Proč se objevují pigmentace a tmavé skvrny

Hyperpigmentace způsobuje nadměrná tvorba melaninu – pigmentu, který dodává kůži, vlasům a očím přirozenou barvu. A který se objeví nerovnoměrně na některých místech na pokožce.

Co způsobuje hyperpigmentaci

Nadměrnou tvorbu melaninu mohou spustit různé faktory, ale mezi nejdůležitější patří UV záření, genetické faktory, věk, hormonální vlivy a různá poranění a záněty kůže.

Sluneční záření je pro vznik hyperpigmentací příčinou číslo jedna, protože právě sluneční paprsky jsou hlavním spouštěčem tvorby melaninu. Melanin působí v pokožce jako přirozená ochrana před UV zářením a jeho negativními vlivy. Díky melaninu se lidé na slunci opálí. Nadměrné opalování může však tento proces přirozené tvorby kožního barviva narušit, a může dojít až ke vzniku pigmentových skvrn.

Typy hyperpigmentace

Sluneční záření také více zhoršuje již vzniklé pihy, stařecké skvrny, melasma a pozánětlivé hyperpigmentace, které ještě více tmavnou.

Hormonální vlivy jsou hlavní příčinou melasma (neboli chloasma), které se vyskytuje zejména u žen. V tomto případě ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron stimulují nadměrnou tvorbu melaninu, když je pokožka vystavena slunečnímu záření.

Melasma vzniká především působením ženských hormonů. Postihuje velké množství těhotných žen, proto je označováno také jako „těhotenská maska“. Častěji se vyskytuje u osob s tmavší pletí. Hyperpigmentace může vznikat také jako příznak některých nemocí, jako jsou některá autoimunitní a gastrointestinální onemocnění, metabolické poruchy a nedostatek vitamínů.

Prevence

Pokud chcete předejít vzniku pigmentových skvrn je potřeba chránit se před slunečním zářením vhodným oděvem a používat přípravky s vysokým faktorem SPF. Tím zabráníte i tomu, aby se již vzniklé pigmentové skvrny ještě více nezhoršily.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/hyperpigmentation, my.clevelandclinic.org/health/diseases/21885-hyperpigmentation
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků