Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu z nejlepších možností nabízí sport a byla by velká škoda ho opomenout.

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?
Zobrazit fotografii v galerii

Dříve byly děti aktivnější, samy si chodily hrát a sportovat na plácek třeba před panelák. Jenže doba se změnila. Některé děti mají strach, že nenajdou kamarády a samotné je to venku nebaví, další se bojí například bezdomovců a rodiče zase mnohdy trpí všeobecným strachem – co když se jim tam něco stane?! Je-li to i váš případ, pak by bylo nejlepší, kdybyste potomka zapsali do některého sportovního oddílu, kde bude pod odborným dohledem a vedením.


Proč je dát na sport

Sportování podporuje nejen zdatnost, ale i samostatnost. Učí vaše potomky nevzdávat se „na první dobrou“, zvládat neúspěch a prohry. Přitom se rozvíjí sociální kontakty a dobré návyky. Včetně těch, že chování fair–play se v životě vyplatí, a pomoc slabšímu není ostuda.

Podle průzkumů společnosti SAZKA mnohé rodiče odrazují od zapsání dítěte na sport určité bariéry. Jinak řečeno – i my dospělí musíme nejprve překonat "překážky".
Tou NEJ je otázka peněz: rodiče si mnohdy myslí, že na sport pro potomka prostě nemají tolik, kolik je potřeba. Vadí však i vzdálenost od domova a s tím spojená časová náročnost (kdo nemá ani jednu babička či jiného člověka na občasné hlídání či doprovod, ví, o čem je řeč), dále pak přístup trenérů a vůbec kvalita tréninků. „Klíčovým problémem pro zápis dítěte do sportovního oddílu jsou však finance,“ připomíná Veronika Marková ze společnosti SAZKA.


Teorie a praxe

Zůstaneme-li pouze u peněz, neškodí připomenout si průměrné měsíční výdaje rodin. Na sport dětí „jde“ 624 Kč, což je bohužel méně, než kolik utratí někteří z nás za cigarety a alkohol. Ovšem na vině jsou také nedostatečné informace. Někteří rodiče nemají ani ponětí, kolik co stojí, a jiní zase finance jen odhadují, přičemž je většinou nadhodnocují. Názorným příkladem budiž jedna z nejlevnějších sportovních aktivit – atletika, jejíž reálné roční náklady se pohybují kolem 4000 Kč, avšak asi 40 procent dotazovaných rodičů se domnívá, že jde o částku několikanásobně vyšší.

A jaké jsou skutečné náklady na další sporty pro naše nejmenší, když s nimi začínají?

  •  Fotbal: 5000 Kč,
  • Florbal: 7500 Kč,
  • Tenis: 10 000 Kč,
  • Volejbal: 4500 Kč,
  • Basketbal: 5000 Kč.

 

Kde se dozvíte více

Abyste měli o finančních nákladech třeba i jiných sportů opravdu jasno a mohli se lépe rozhodnout, mrkněte na webovky: Sportvokoli.cz. Tady najdete srozumitelné tabulky se soupisem nutné výbavy ke každému sportu a také orientační výši příspěvků. Důležitým aspektem pro volbu aktivity je rovněž její časová náročnost. I na to web pamatuje a nabízí předpokládané množství tréninkových hodin včetně pravidelných soustředění.


Co je dobré ještě vědět?

Řešení se najde rovněž tehdy, když si opravdu nemůžete dovolit dávat peníze na sport pro své potomky - protože je zkrátka nemáte. Například SAZKA ve spolupráci s Českou Olympijskou nadací dlouhodobě podporuje sportování děti ze sociálně znevýhodněných rodin.Připravila: mar
Foto: iStock
31. 8. 2016
 

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Tak si myslím, že vybrat nějaký ten sport dětem je určitě něco, co velice smysl dává. Je to možná trochu více časově náročně, ale to snad v případě dětí vůbec nevadí, nebo jo? My třeba naše děti dokopali k hokeji a tak jsme jim kupovali nové hokejky a další výbavu. Myslím si, že si nemáme na co stěžovat :-)

ODPOVĚDĚT

1

Kroužky a další zájmové sporty můžou být někdy pro rodinu finačně náročnější. Je pravdou, že my jsem s tímto problémem dlouhá léta také bojovali. Ale pak nás manžel Filip zajistil a naše dítě si konečně našlo to své. Stalo se vrcholovým rychlokánoistou. A velmi ho to baví. Nestojí to moc peněz. Často mu obměňujeme brýle. Nakupujeme výhradně na https://www.hotovebryle.cz/sportovni/

ODPOVĚDĚT

1

Když má rodina víc dětí, tak je to finančně náročné.

ODPOVĚDĚT

2

Nikdy bych neřekla, že to, aby dítě mělo pohyb je pro rodiče finančně náročné! Moje děti tedy chodí tančit do Cool Dance - https://www.cooldance.cz zač jsem ráda, ale rozumím, že ne každý je třeba z Prahy nebo ne každý si může dovolit nějaký kroužek. Koupit ale kolo nebo brusle někde v bazaru a jít denně ven, nebo třeba koupit jeden míč a jít si s ním hrát nestojí opravu nic jenom pohodlnost maminky, takže když slyším, že nato nejsou peníze úplně šílím!

ODPOVĚDĚT

6

kroužky a sporty jsou finančně náročné pro rodiče,ale něco by měli děti dělat

ODPOVĚDĚT

4

Děti by určitě měly mít dostatek pohybu...vnoučata se věnují každé nějakému sportu...

ODPOVĚDĚT

3

rodiče by měli své potomky vézt ke sportu, pohyb je zdravý, a děti budou méně vysedávat o PC

ODPOVĚDĚT

3

Vnučka si vybrala tenis a tanec. Obojí ji baví a už má i po třech letech výsledky, tak snad ji to bude bavit i dál. Pokud jí to baví a má i výsledky, tak rodina náklady neřeší.

ODPOVĚDĚT

4

Děti potřebují v dnešní době pohyb čím dále více, protože vysedávají u počítače a her - takže kroužky se sportovním zaměřením několik hodin týdně jsou pro jejich zdraví to nejlepší

ODPOVĚDĚT

3

kroužky jsou některé finančně náročnější,ale je třeba,aby děcko pohyb mělo a hlavně nějakou zodpovědnost,mělo by si vybrat samo,co ho zajímá

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Titulka pro: Děti potřebují více pohybu!

Děti potřebují více pohybu!

Pohyb je přirozenou součástí života každého zdravého dítěte. Nebo lépe řečeno – měl by být. 

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SLADKÉ ALE ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Jak řešíte, když dostanete chuť na sladké, ale kvůli ...

PRALINKY

Prosím pěkně .. potřebovala bych doporučení na kvalitní ...

EROTICKÝ ESHOP

Zdravíčko, prosím vás, jakým způsobem tady ty eshopy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz