Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu z nejlepších možností nabízí sport a byla by velká škoda ho opomenout.

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?
Zobrazit fotografii v galerii

Dříve byly děti aktivnější, samy si chodily hrát a sportovat na plácek třeba před panelák. Jenže doba se změnila. Některé děti mají strach, že nenajdou kamarády a samotné je to venku nebaví, další se bojí například bezdomovců a rodiče zase mnohdy trpí všeobecným strachem – co když se jim tam něco stane?! Je-li to i váš případ, pak by bylo nejlepší, kdybyste potomka zapsali do některého sportovního oddílu, kde bude pod odborným dohledem a vedením.


Proč je dát na sport

Sportování podporuje nejen zdatnost, ale i samostatnost. Učí vaše potomky nevzdávat se „na první dobrou“, zvládat neúspěch a prohry. Přitom se rozvíjí sociální kontakty a dobré návyky. Včetně těch, že chování fair–play se v životě vyplatí, a pomoc slabšímu není ostuda.

Podle průzkumů společnosti SAZKA mnohé rodiče odrazují od zapsání dítěte na sport určité bariéry. Jinak řečeno – i my dospělí musíme nejprve překonat "překážky".
Tou NEJ je otázka peněz: rodiče si mnohdy myslí, že na sport pro potomka prostě nemají tolik, kolik je potřeba. Vadí však i vzdálenost od domova a s tím spojená časová náročnost (kdo nemá ani jednu babička či jiného člověka na občasné hlídání či doprovod, ví, o čem je řeč), dále pak přístup trenérů a vůbec kvalita tréninků. „Klíčovým problémem pro zápis dítěte do sportovního oddílu jsou však finance,“ připomíná Veronika Marková ze společnosti SAZKA.


Teorie a praxe

Zůstaneme-li pouze u peněz, neškodí připomenout si průměrné měsíční výdaje rodin. Na sport dětí „jde“ 624 Kč, což je bohužel méně, než kolik utratí někteří z nás za cigarety a alkohol. Ovšem na vině jsou také nedostatečné informace. Někteří rodiče nemají ani ponětí, kolik co stojí, a jiní zase finance jen odhadují, přičemž je většinou nadhodnocují. Názorným příkladem budiž jedna z nejlevnějších sportovních aktivit – atletika, jejíž reálné roční náklady se pohybují kolem 4000 Kč, avšak asi 40 procent dotazovaných rodičů se domnívá, že jde o částku několikanásobně vyšší.

A jaké jsou skutečné náklady na další sporty pro naše nejmenší, když s nimi začínají?

  •  Fotbal: 5000 Kč,
  • Florbal: 7500 Kč,
  • Tenis: 10 000 Kč,
  • Volejbal: 4500 Kč,
  • Basketbal: 5000 Kč.

 

Kde se dozvíte více

Abyste měli o finančních nákladech třeba i jiných sportů opravdu jasno a mohli se lépe rozhodnout, mrkněte na webovky: Sportvokoli.cz. Tady najdete srozumitelné tabulky se soupisem nutné výbavy ke každému sportu a také orientační výši příspěvků. Důležitým aspektem pro volbu aktivity je rovněž její časová náročnost. I na to web pamatuje a nabízí předpokládané množství tréninkových hodin včetně pravidelných soustředění.


Co je dobré ještě vědět?

Řešení se najde rovněž tehdy, když si opravdu nemůžete dovolit dávat peníze na sport pro své potomky - protože je zkrátka nemáte. Například SAZKA ve spolupráci s Českou Olympijskou nadací dlouhodobě podporuje sportování děti ze sociálně znevýhodněných rodin.Připravila: mar
Foto: iStock
31. 8. 2016
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Když má rodina víc dětí, tak je to finančně náročné.

ODPOVĚDĚT

1

Nikdy bych neřekla, že to, aby dítě mělo pohyb je pro rodiče finančně náročné! Moje děti tedy chodí tančit do Cool Dance - https://www.cooldance.cz zač jsem ráda, ale rozumím, že ne každý je třeba z Prahy nebo ne každý si může dovolit nějaký kroužek. Koupit ale kolo nebo brusle někde v bazaru a jít denně ven, nebo třeba koupit jeden míč a jít si s ním hrát nestojí opravu nic jenom pohodlnost maminky, takže když slyším, že nato nejsou peníze úplně šílím!

ODPOVĚDĚT

5

kroužky a sporty jsou finančně náročné pro rodiče,ale něco by měli děti dělat

ODPOVĚDĚT

3

Děti by určitě měly mít dostatek pohybu...vnoučata se věnují každé nějakému sportu...

ODPOVĚDĚT

2

rodiče by měli své potomky vézt ke sportu, pohyb je zdravý, a děti budou méně vysedávat o PC

ODPOVĚDĚT

3

Vnučka si vybrala tenis a tanec. Obojí ji baví a už má i po třech letech výsledky, tak snad ji to bude bavit i dál. Pokud jí to baví a má i výsledky, tak rodina náklady neřeší.

ODPOVĚDĚT

3

Děti potřebují v dnešní době pohyb čím dále více, protože vysedávají u počítače a her - takže kroužky se sportovním zaměřením několik hodin týdně jsou pro jejich zdraví to nejlepší

ODPOVĚDĚT

2

kroužky jsou některé finančně náročnější,ale je třeba,aby děcko pohyb mělo a hlavně nějakou zodpovědnost,mělo by si vybrat samo,co ho zajímá

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Střídavá péče pod pokličkou

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

Ria tampóny SPORT

Soutěž o speciální tampóny vhodné pro sportovní aktivity

Značka Ria jako první přichází s inovací, která nabídne komfort všem aktivním ženám, i když...

Titulka pro: Děti potřebují více pohybu!

Děti potřebují více pohybu!

Pohyb je přirozenou součástí života každého zdravého dítěte. Nebo lépe řečeno – měl by být. 

Preventan Sport

Preventan® sport

Preventan®, česká řada doplňků stravy na podporu imunitního systému, přichází s novinkou Preventan® Sport pro...

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly sneakers! Seznamte se!

Ugly znamená v českém překladu ošklivý.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

VÍŘIVKA

Dobrý den, našla jsem v akci tuto vířivku ...

KREATIVNÍ HRAČKA

Zdravím, poradíte nějakou kreativní hračku, která ...

LEHKÝ ŠKOLNÍ BATOH

Dobrý večer, poradíte prosímjaký batoh koupit pro syna, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz