Určitě víte, že hřebíček se využívá hlavně jako koření, ale tušíte, že má i zdraví prospěšné účinky? Hodně na něj spoléhá například zubní lékařství, avšak jeho léčivé působení si můžete vyzkoušet na vlastní kůži sami.
Hřebíček jsou vlastně nerozvitá květní poupata hřebíčkovce vonného, což je exotický stálezelený strom dorůstající výšky 10 až 20 metrů.
Skryté tajemství
Zajímá vás, co hřebíček obsahuje? V první řadě jde o velké množství silic, dále pak třísloviny, flavonoidy, pryskyřice, olej a jiné složky. V celkovém součtu pak toto koření působí dezinfekčně a rovněž poskytuje i lokální znecitlivění (proto se také na něj sází ve zmiňované stomatologii). Možná je vám rovněž známá jeho aplikace do takzvaných čínských a vietnamských balzámů.
Dále se používá také do kloktadel ve formě tinktury a i jako inhalace, kdy dezinfikuje dýchací cesty a léčí záněty průdušek. Hřebíčkovým čajem nebo roztokem se vymývají nehojící se kožní rány a výtažky z tohoto koření doplňují antirevmatické přípravky. A podle ájurvédy má také pozitivně ovlivňovat práci srdce.
Pro pěkný úsměv
Pokud raději sázíte na prevenci, zkuste použít hřebíček na ošetřování dutiny ústní ještě v době, kdy vás žádný bolavý zub nebo zanícená dáseň netrápí. Hřebíček totiž působí antibakteriálně a proti vzniku paradentózy i zubního kazu.
Jak na to? Kupte si hřebíčkovou tinkturu nebo si ji doma připravte: 10 g hřebíčku a zhruba polovinu tyčinky skořice naložte do půl litru alespoň šedesátiprocentní lihoviny. Uzavřete a nechte 10 až 14 dnů luhovat. Pak výsledek přeceďte a uchovávejte v uzavřené lahvičce. Touto tinkturou potírejte zuby i dásně několikrát denně.
Vyrobte si s námi
Hřebíček se většinou užívá ve formě éterických olejů, které jsou k dostání například v lékárnách. Když do sklenice s vodou dáte i jen jednu kapku, rázem si vytvoříte domácí antibakteriální ústní vodu. A lidové léčitelství ještě doporučuje, abychom v době, kdy nás trápí bolest zubů, vložili hřebíček přímo do zubu (nebo namočili kousek vaty do zmiňovaného oleje a aplikovali ho na bolavé místečko).
Tip pro krásu
Řekli byste, že na účinky hřebíčku se můžou spolehnout i dámy, které dbají na svůj vzhled a dávají přednost přírodním přípravkům? Chcete-li je napodobit, vyrobte si nálev pro ošetření očního okolí: 5 hřebíčků přelijte zhruba ¼ litrem vařící vody, přikryjte a 10 minut luhujte. Do výluhu pak namočte vatový tampon, kterým ošetřujte zmiňované partie několikrát denně.
Připravila: Věra Hájková