Zdraví

Prožijte den bez stresu

Sbírání kytiček

Máte pocit, že je váš život jeden velký „nervák“ a úprk za povinnostmi? Je nejvyšší čas se občas zastavit a dopřát si alespoň jeden v klidovém režimu.

Vypněte budík

Pořádný spánek je základem k tomu, abyste načerpala psychické i fyzické síly. Dovolte si jednou za čas ten luxus a vypněte zvonění budíku i mobil. Spěte třeba do desáté dopolední, a to bez výčitek svědomí! Pokud patříte mezi skřivany a ráno v peřinách dlouho nevydržíte, zalehněte hned po večerních zprávách. Rázem získáte několik hodin cenného spánku navíc.

Vyhněte se počítači

Blikající monitor si většina z nás užije v práci, tak proč si ho zapínat ještě doma. Mailování a chatování s přáteli sice není žádnou povinností, ale dlouhé sezení u počítače vaše tělo vyčerpává fyzicky i psychicky.

 

Kupte si kytky

Není vůbec od věci udělat si občas radost. A nemusí to být zrovna kabelka za tisíce. Stačí pár vašich oblíbených růží nebo chryzantém, které udělají váš den mnohem veselejší.

 

Uvařte si čaj

Ke skutečným chvílím pohody patří konvička lahodného bylinkového čaje. Ten má totiž nejen léčivé, ale i zklidňující účinky. Důležité je vychutnat si ho v klidu, zapomeňte na popíjení během uklízení, to vám moc nepomůže. Směsi na zklidnění se skládají nejčastěji z mateřídoušky, chmele, vrby, majoránky, levandule a maliníku.

 

Vsaďte na aromaterapii

Jako balzám na nervy umí působit i některé vůně. Týká se to především silic z meduňky, grapefruitu, jasmínu, nebo šalvěje. Pak už stačí jen zapálit svíčku, aromalampu, nalít do dlaní olej nebo se ponořit do voňavé horké lázně. Všechny starosti hoďte za hlavu a vychutnejte si svoji chvilku relaxu a pohody.

 

Zajděte na masáž

Na každodenní stres a napětí naše tělo odpovídá nejrůznějšími zdravotními potížemi. Jde nejčastěji o bolesti hlavy, ztuhnutí krční páteře či nespavost. Tyto potíže umí efektivně odstranit tradiční indická masáž hlavy, která vám navíc poskytne maximální relaxaci a uvolnění. Provádí se vsedě a procedura trvá zhruba tři čtvrtě hodiny. Najděte si chvilku sama pro sebe a dopřejte si klid a pohodu v masážním salonu.

 

Protáhněte tělo

Velmi účinným prostředkem k odbourání stresu je pohyb. Je úplně jedno, jestli si zajdete zacvičit aerobic nebo zamíříte do bazénu či na „obyčejnou“ procházku. Při fyzické aktivitě totiž vaše tělo vylučuje endorfiny – hormony zodpovědné za dobrou náladu. Navíc spálíte i nějaký ten kilojoul, což se pozitivně promítne na vaší váze. Další důvod k radosti!

 

Vydejte se do přírody

Možná se vám z teplého bytu nechce, ale pokud zrovna „nepadají trakaře“, dobře se oblékněte a vydejte se někam mimo šedivé ulice města. Procházka barevnou přírodou vás uklidní a pomůže vám pročistit si hlavu.

 

Zamlsejte si

Dodržovat životosprávu se musí. Ale když si jednou za čas zahřešíte, vůbec nic se nestane. Zajděte do cukrárny nebo si kupte kousek kvalitní čokolády, o které je známo, že uklidňuje nervy.

 

Pusťte si DVD

Není nad to vypnout telefon a uvelebit se u nějakého pohodového filmu. Určitě by to neměl být horor nebo psychologické drama, které by mohlo slabším povahám nervy spíše pocuchat. Vsaďte klidně na klasiku v podobě českých komedií nebo pohádek. Stejně dobře zafunguje i poslech příjemné hudby.

 

Pomilujte se

Podle odborníků je ranní sex zdraví velmi prospěšný. Odbourává stres, stimuluje krevní oběh, a tím prospívá vašemu srdci. Do nového dne vkročíte příjemně naladěná a uvolněná.

Text: Zuzana
Foto: iStock
30. 5. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků