Sháníte řemeslníka? Máme pro vás pár rad, na co si dát pozor

Čas od času jejich práci potřebuje každý. Jedna věc je samotné shánění dobrého řemeslníka a ta druhá – na co si dát pozor, abyste s jeho prací byli spokojení?

Řemeslníci
Zobrazit fotografii v galerii

Nejlepší vizitkou dobrého řemeslníka je osobní doporučení od někoho, kdo už jeho služeb využil a byl spokojený. Ale tohle je ideální situace. Pokud jste si sehnali odborníka sami, třeba přes internet, poradíme vám, co byste si měli pohlídat. I když jeho řemeslu nerozumíte „ani za mák“.


Začínáme u ceny

Poměr cena/výkon je nejčastěji zmiňovaný parametr, který lidé řeší. Když chcete vyjednávat o ceně, bez alternativních nabídek těžko uspějete. Nejde-li zrovna o drobnost (výměnu vodovodního kohoutku)., vyplatí se nechat si předložit nabídky od více firem, a až po jejich porovnání si vybrat tu, jež se vám zdá nejlepší.


Odbornost je zásadní

Řada prací v domácnosti vyžaduje odbornou kvalifikaci (zejména v případě elektřiny a plynu). Nikdo bez patřičného oprávnění by je správně neměl vykonávat. Pokud máte pochybnosti o odborné způsobilosti vašeho dodavatele, chtějte vidět jeho oprávnění či certifikaci.


Na co pozor?

Řemeslné práce nabízejí i takzvaní hodinoví manželé. „U nich se předpokládá, že budou vykonávat pouze drobné práce a opravy, na něž nepotřebují speciální znalosti a zkušenosti. Někteří to mohou zvládnout, ale větší rekonstrukce jim raději nesvěřujte,“ upozorňuje Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny


Co je psáno, to je dáno

Nespoléhejte se na ústní dohodu. Sepište smlouvu s termínem dokončení, délkou záruky a způsobem řešení reklamací. Může obsahovat i lhůty odstranění nedostatků a sankce za nesplnění termínů. Na internetu najdete řadu příkladů vzorových smluv o dílo. Součástí smlouvy by měl být také rozpočet. Až ho od řemeslníka získáte, pečlivě si prostudujte veškeré položky a ujistěte se, že jim opravdu rozumíte. Pokud ne, nechte si vše vysvětlit. Každý detail by měl být jasný a vyčíslený.


Důležitý materiál

Laici jen těžko odhadnou, jestli je řemeslníkem navrhovaný materiál skutečně ten nejvhodnější. Máte-li v okolí někoho, kdo o dané problematice ví více, požádejte ho o konzultaci. Ale mnohé můžete udělat i sami. Zajímejte se, zda existují i jiné alternativy.


Průběh prací

Dobrý řemeslník by vám měl předem, ještě než se pustí do práce, sdělit, jak a na čem bude pracovat. Rovněž je třeba, abyste se od něj dozvěděli čas, který daným úkonem stráví (alespoň orientační). Při větších rekonstrukcích nebo stavebních pracích se vám vyplatí najmout si dozor, který věci rozumí, a vše potřebné pohlídá za vás.


Když nejste spokojení

Co říká aktuální průzkum Raiffeisen stavební spořitelny? Jen 12 procent oslovených lidí označuje práci odvedenou řemeslníky u nich doma za velmi kvalitní. Pokud nedokážete kvalitu posoudit sami, zkuste opět pozvat odborníka nebo známého s většími zkušenostmi. Závady chtějte odstranit ihned a než nastane náprava, nic neplaťte. Kompromisem může být i sleva z ceny. A když řemeslník na vaše požadavky ohledně reklamace nereaguje? Můžete se obrátit na soud.


Připravila: mar

Foto:123rf

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Za mě určitě dobré rady, které jednou každému přijdou vhod. My si rekonstrukci domu vesměs dělali svépomocí, ale je pravda, že na některé věci se prostě vyplatí pozvat si odborníky. Třeba takové schodiště a zábradlí. Právě to jsme si nakonec nechali udělat od jedné firmy a myslím si, že ten výsledek je určitě lepší a spolehlivější, než kdyby to manžel dělal svépomocí.

ODPOVĚDĚT

0

No kolikrát my se už napálili. To vám řeknu, to vážně není jen tak vybrat solidního řemeslníka. Náhodou jsem však jednou natrefila na jednoho moc šikovného, je to elektrikář Praha 7, a u něho se mi naštěstí povedlo nenapálit. Po několika prevítech, co mě zkoušeli přechytračit, jsem našla toho pravého.

ODPOVĚDĚT

0

Na webu pro řemeslníky jsem objevila pojem geotextilie/a>. Trošku jsem si to nastudovala a zjistila jsem, že to nepoužívají jenom řemeslníci. Použití je celá řada. Třeba města a obce nakupují ve velkém, protože se tento materiál používá na skoro každou stavbu. Při brouzdání na internetu jsem se naučila další věci ze stavby.

ODPOVĚDĚT

0

Pokud budete shánět řemeslníka, nezapomeňte i na příchytky na trubky. Oni ti řemeslníci jsou sice šikovní lidé, ale jakmile jim nedáte co potřebují, tak se hrozně rychle naštvou. To není nic pro mě, malou rozklepanou holku, mě by to bohužel dokázalo i psychicky položit a nikdo z mého okolí znovu nechce.

ODPOVĚDĚT

1

S řemeslníkem máme bohužel i my velmi špatnou zkušenost. Už bych si asi nikdy nenajmula jednotlivce. Buď na vás zapomene, nebo dodá úplně jiný materiál, či si po vyhotovení díla z neznámých důvodů naúčtuje o 5 % více (prý to byla chyba…). To se mi u e-shopu se střešní krytinou s posypem nestane.

ODPOVĚDĚT

1

Všichni snad víme, že kvalitního řemeslníka je opravdu potřeba vybírat s ostražitostí. Takový nekvalitní řemeslník dokáže při rekonstrukci udělat více problémů než užitku... No a pokud sháníte někdo zajímavý a výhodný zdroj pro rekonstrukci (tím myslím třeba dveře, okna atd.) Mrkněte určitě sem !

ODPOVĚDĚT

1

Sehnat kvalitního řemeslníka je v dnešní době velký problém. Je jich málo a ti, co něco umí, mají práce, že neví, kam dřív skočit. Já jsem hrozně ráda, že je manžel šikovný a zvládl celý dům postavit sám s otcem. Akorát jsme si nechali udělat hliníková okna od Pramos a s topením a střechou mu pomohli kamarádi, kteří v tom pracují.

ODPOVĚDĚT

0

Také jsme si sháněli jednoho řemeslníka a nedopadlo to úplně nejlíp a zjistili jsme dokonce, že recenze na internetu byly nafejkované a nic z toho nebyla pravda. Nicméně jsme se rozhodli v tom pokračovat a hledali jsme dál. Našli jsme si nakonec oficiální firmu, která náš problém (izolaci střechy) vyřeší a nakonec se to nejlépe a nejkvalitněji povedlo firmě http://plocha-strecha.cz , která u nás má velký palec nahoru.

ODPOVĚDĚT

4

já mám také šikovného manžela,také jsme nepotřebovali žádnou pomoc a vše jsme si dělali sami.Bohužel manžel onemocněl a zůstal na inv.vozíčku,takže jsem se musela některé práce naučit sama.A co nezvládnu pomůže syn.

ODPOVĚDĚT

9

My máme špatnou zkušenost

ODPOVĚDĚT

4

Sehnat dobrou a korektní firmu je dost problém...

ODPOVĚDĚT

5

Řemeslníka, či jinou stavební firmu, je třeba si dobře ohlídat.

ODPOVĚDĚT

3

pěkný a poučný článek

ODPOVĚDĚT

8

mám šikovného manžela nepotřebujeme pomoc, vše si pomalu uděláme

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (14 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz