Domácnost

Silvestr: na kolik vás může vyjít?

Sbírání kytiček

Vánoce jsou pro mnohé z nás finančně nejnáročnějším svátkem v roce, ale ani jimi letošní útraty za radost ještě nekončí. Čeká nás přece Silvestr! A co za to?

Zajímavé údaje ohledně posledního dne v roce přináší průzkum Ery, z něhož se mimo jiné můžete dozvědět, že:

Utrácíme programově

Až 75 procent dotazovaných potvrdilo, že letos plánují za jídlo a pití utratit stejnou sumu jako loni, tedy v průměru 500 Kč za osobu. Jenže to není všechno. Třetina respondentů počítá i s nákupem zábavní pyrotechniky, více jde o muže. Co nás zaujalo? Za petardy a ohňostroje lidé nechají v obchodech ještě o něco více, než za pohoštění – jde o 531 Kč na osobu. A protože jsme pohodlní, nejčastěji si zábavnou pyrotechniku pořizujeme v supermarketech, což potvrdilo 60 procent dotazovaných.
Doporučujeme: Pokud si troufáte na větší „prskavky“, při nákupu trvejte nejen na účtence, ale i na českém návodu. Výrobek doma uschovejte před zraky dětí a v den D ho raději použijte dříve, než si s přáteli přiťuknete první sklenkou – abyste nebyli pod vlivem alkoholu.

Rádi slavíme doma

Každý nemá potřebu strávit poslední den v roce v restauračních či zábavných zařízeních, což navíc i nejvíce „leze do peněz“. Proto nepřekvapí, když vám povíme, že přibližně 60 procent dotazovaných tráví Silvestra doma. Ovšem tady hodně záleží na věku. „Nejčastěji se jedná o lidi starší 27 let. Zhruba pětina oslovených plánuje na konec roku návštěvu u přátel nebo známých. Mladší ročníky se častěji chystají vydat do restaurací a barů nebo s partou na chalupu,“ uvádí Aleš Pospíšil z Poštovní spořitelny.
Doporučujeme: Pokud se rozhodnete doslova z hodiny na hodinu odjet na hory, udělejte to v případě, že máte kde přenocovat. A i kdyby se v některém hotelu či penzionu najednou neplánovaně uvolnil pokoj, počítejte s tím, že průměrné ceny (500 Kč za osobu) jsou na přelomu roku zpravidla dvojnásobné.

Stále milujeme sekty

Bez čeho si nedokážete představit oslavy na konci roku? Ženy odpovídají, že nesmí chybět šampaňské, přesněji bychom však měli napsat sekt, a chlebíčky, v čemž se částečně shodují s názory mužů – ani oni nechtějí být na Silvestra bez alkoholu. Ale ani bez přátel.
Doporučujeme: Nepodceňujte kvalitu pití, které hodláte konzumovat, klidně si jeho původ ověřte – praktický návod najdete například na webové stránce Unie výrobců a dovozců lihovin.

Předsevzetí patří k novému roku

Jakmile odbije půlnoc a přijde první den nového roku, dáváme si různá předsevzetí. Pravda, není to tak „horké“ jako dříve, ale stále si zhruba čtvrtina dotazovaných lidí říká, co chtějí změnit, zlepšit, dokázat… „U většiny to je závazek zhubnout. Toto přání vyslovují častěji ženy. Muži si kromě toho přejí zbohatnout,“ připomíná Aleš Pospíšil. Doporučujeme: V jakékoliv oblasti platí – k cíli vedou postupné kroky mnohem jistěji, než když zvolíte „radikální řez“. Rovněž se vyplatí věřit ve své schopnosti a myslet pozitivně – ať už v případě redukce váhy, nebo při úvaze o změně osobní finanční strategie. Tak ať se vám daří!


Připravila: redakce
Foto: iStock
30. 12. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků