Gastro

Sladká muškátová vína Samos

Sbírání kytiček

Oslaďte si dlouhé a studené večery výtečnými sladkými muškátovými víny Samos. Víny, která pochází ze slunného, věčně zeleného ostrova Samos a patří mezi nejlepší muškátová vína na světě.

Kdo byl na dovolené na krásném ostrově Samos, tohle víno určitě nepřehlédl a při zpívání cikád a šumění moře ho popíjel v jedné z malebných řeckých taveren. Mnoho lidí ale samoská muškátová vína nezná, i když patří mezi nejlepší muškátová vína na světě.

Samoská sladká vína byla známá již ve starověkém Řecku. O samoském Nectaru, jednom ze 4 druhů sladkého samoského muškátu, se říká, že takhle musel chutnat i nectar – nápoj bohů na starověkém Olympu.

Na 98 % z téměř 1800 ha vinic se pěstuje samoský muškát (odrůda Muscat blanc á petits grains), který patří do velké, výrazné a voňavé rodiny muškátů. Samos se na rozdíl od mnoha řeckých ostrovů může pochlubit bohatou přírodou a vinohrady na příkrých svazích. Jsou položeny na pracně vytvořených terasách („pezoules“) severních svahů. Tato orientace zabraňuje přezrávání hroznů. Keře, které se příliš nezatěžují, jsou na poměrně vysoko položených vinicích, až v 800 m.n.m. Jméno ostrova pochází od názvu Sami, což bylo místo původu krále Angeuse a znamená „vysoké místo“.

Vinařství, které pěstuje tento zlatý mok, se jmenuje EOSS – Unie vinařských družstev Samos. Až 60 % produkce se vyváží do Francie, což svědčí o oblíbenosti samoských vín mezi Francouzi, kteří jsou ctiteli dobrého vína a dobrého jídla. Byla to dlouho jediná oblast mimo Francii, která měla nárok na označení AOC. Mimochodem dezertní víno právě ze Samosu a z uvedeného vinařství je jediným zdrojem mešních vín pro Vatikán.

Sladká samoská muškátová vína se každoročně dostávají mezi elitu světa do prestižní francouzské publikace 1000 Vins du Monde, kde získávají ocenění nejvyšší – zlaté medaile. Vyrábí se 4 druhy: Nectar, Anthemis, Grand Cru a Vin Doux. Tajemství jejich výjimečnosti tkví ve výrazné chuti a barvě. Vína se podávají chlazená a nejlépe se hodí k moučníkům a dezertům.

SAMOS Anthemis

SAMOS ANTHEMIS

SAMOS ANTHEMIS
Znamenité muškátové víno, které zraje více než 5 let ve dřevěných sudech až do tmavě jantarové barvy. Chutná po medu, medových plástech, máslových bonbónech, zachovává ovocnou příchuť s náznakem kokosu a čokolády. Vůně je protkaná bylinkami a muškátem s nádechem karamelu. Slovo „Anthemis“ je název, kterým byl ostrov Samos nazýván ve starodávných dobách pro své nádherné květinky. Podává se chlazené a hodí se k dezertům, zatímco po jídle je to ideální společník k lehkému doutníku. 0,75 ml 390 Kč.
 

SAMOS GRAND CRU

SAMOS GRAND CRU

SAMOS GRAND CRU

Výborné likérové víno. Svůj původ má ve vybraných „terroirs“ a představuje ztělesnění Vin Doux Naturel. Jeho barva je podobná topasu a jeho aroma zvýrazňuje individuální charakter muškátu. Chutná po medových plástech a medu s jemnou příchutí limetky. Je to chuť svěží a vyrovnaná. Naprosto extraordinerní je víno ve vůni. Ta je muškátová, ale je v ní i země a zároveň svěžest horského samoského povětří. Hodí se k lehkým ovocným dezertům, ale můžeme ho vyzkoušet i k tvrdým sýrům jako například ementálu, goudě. 0,375 ml 200 Kč, 0,75 ml 330 Kč.
 

SAMOS NECTAR

SAMOS NECTAR

SAMOS NECTAR

Víno, které se získává z rozinek sušených na slunci, s výrazným a harmonickým buketem s příchutí ořechů. Zraje v dubových sudech nejméně po dobu 3 let, kde získává hutnost, výraznou plnost i silně zlatě jantarovou barvu. Chuť působí plně a robustně. Med obalený jemnými pryskyřičnými tóny. Je skutečným nektarem. Hodí se k pokrmům jako například foie gras, kachna na pomerančích a samozřejmě k dezertům. 0,375 ml 315 Kč, 0,75 ml 510 Kč s DPH.
 

 

SAMOS VIN DOUX

Nejpopulárnější z likérových vín Samos. Díky tomuto vínu zná Samos a jeho vína celý svět. Jeho vzhled i chuť ho dělají neodolatelným pro milovníky vína, kteří oceňují hlavně jeho světle zlatou barvu a neodolatelnou chuť po meruňkovém džemu, přezrálém melounu a máslových bonbónech. Uhlazená chuť se rozprostírá ve sladké opojení a koresponduje s vůní. Kombinace melounu s prosciutem a Vin Doux je vynikající a naprosto dokonalá. 0,75 ml 230 Kč.

Více informací naleznete na www.samoswine.cz

Připravila: Katka
Foto: archiv firmy
31. 1. 2012

 

 

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků