Zdraví

Slow Life: princip žít lépe ne rychleji

Sbírání kytiček

Slow life je filozofie, která se snaží omezit stres a uspěchaný způsob života. Namísto toho se soustředit na jeho kvalitu, zážitky a na věci, které jsou opravdu důležité.

Jde o životní styl, díky kterému lze najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem, mezi virtuálním světem a reálným životem, a mezi bezesporu důležitými materiálními hodnotami, a ještě důležitějším duševním zdravím. Není potřeba dělat věci rychleji, ale lépe. Najděte své hodnoty, odstraňte ze svého života rušivé vlivy. Přestaňte spěchat a vymezte si na každý úkol potřebné množství času. Upravte svůj domov a zbavte se všech věcí, které vám už nepřinášejí radost.

Slow life zdůrazňuje potřebu trávit čas s rodinou a přáteli, pobývat v přírodě za jakéhokoliv počasí, najít si čas na sebe samého a své koníčky. Je to způsob života, který nás učí prožívat i ty nejobyčejnější a nejjednodušší věci, a uvědomovat si krásu v každodenních momentech.

Calm, joy a energy jsou tři slova, která nám pomáhají popsat naše emoce, momentální rozpoložení, náladu i potřeby.

Calm – zklidnění

Pokud uvažujete, že máte všeho po krk a potřebujete prostě restart, je důležité vaše kroky neuspěchat. Hledejte odpovědi sami v sobě. Zklidnění a zjednodušení každodenní rutiny a shonu mohou být tou správnou cestou. Není potřeba se soustředit na všechny úkoly, jejichž splnění od nás okolí očekává. Vyberte si prostě to, co rezonuje s vaším já.

Energy – síla

Na této cestě ke zklidnění budete potřebovat paradoxně spoustu energie, které se často v každodenním shonu opravdu nedostává. Energie může však být pozitivní i negativní, obě nás posouvají vpřed. Kterou byste ale vědomě volili raději? Správné odpovědi nejsou dobré ani špatné. Nejedná se o energii ve smyslu okamžité reakce, ale ve smyslu věnování vlastní, osobní energie správným věcem, o kterých sami rozhodneme.

Joy – přítomný okamžik

Přemýšlíte alespoň občas o tom, co vám přináší do života radost? Co vás rozzáří, nabíjí energií a čeho si ceníte? Pro někoho je to večer strávený s přáteli, pro někoho večer s dobrou knihou. Radost je pro každého jedinečná, nenapodobitelná a její kouzlo spočívá v přítomném okamžiku. Zkuste trávit více času tím, co vám slouží, má pro vás hlubší smysl a pomalu se zbavovat toho, co vám neprospívá nebo už dosloužilo.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: slowlivingldn.com/what-is-slow-living/, prettyslow.life/what-is-slow-living/, www.slow-life.cz/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků