Domácnost

Zdravé a jednoduché vaření: pomůže horkovzdušná fritéza i rýžovar

Sbírání kytiček

Trendem současné výživy je zdravé stravování a tomu nahrávají rovněž kuchyňské spotřebiče, které se vejdou snad do každé linky. Potěší jak strávníky, tak i kuchařky.

Fenoménu vaření propadá stále více lidí, ovšem ne každý chce trávit spoustu času u plotny. Současně bychom rádi, aby výsledek kulinárního snažení dopadl na jedničku a ještě byl nejen chutný, ale také zdravý. Které drobné kuchyňské spotřebiče těmto požadavkům vycházejí vstříc?

Horkovzdušná fritéza

Milujete hranolky? Zatímco v tradiční fritéze budou ponořené v oleji, u horkovzdušné je to jinak. „Ta připraví pokrm díky horkému vzduchu, jenž proudí uvnitř nádoby. Vyzkoušet můžete jak variantu s použitím minimálního množství oleje, například na jeden kilogram hranolků jedna lžíce, tak zcela bez tuku. Výsledek je zdravější, i když si nejprve musíte zvyknout na trochu jinou chuť,“ říká výživová poradkyně Ivana Bednářová BA. Další výhoda horkovzdušných fritéz spočívá v jejich multifunkčnosti; zvládnou také burgery, steaky, „upečou“ nejen krůtí prsíčka, toasty a pizzu či rovnou něco sladkého – cupcakes a muffiny počínaje a koláči konče. Při nákupu si všímejte velikosti fritovací vložky, počtu přednastavených programů a vůbec jednoduchosti obsluhy, zajímejte se o teplotní rozpětí, časovač nebo bezpečnostní pojistku.

Rýžovar

Každý druh rýže vyžaduje trochu jiný postup, kdo to má hlídat? Pokud doma rýži vaříte často, vyplatí se rýžovar. Tyto „hrnce“ obecně fungují na principu vaření v páře, připálení opravdu nehrozí. Vlastně nemusíte téměř nic řešit: do spotřebiče nasypete rýži, přidáte doporučené množství vody, zapnete a jdete se věnovat jiné práci. Rýžovar sám pozná, až bude hotovo, pak se přepne do režimu udržování teploty. A navíc, jak potvrzují zkušenější, rýže z něj připravená chutná jedním slovem skvěle. Hledáte další plus? Některé rýžovary usnadní práci také při vaření luštěnin a určitě v nich zvládnete rovněž polévky. U spotřebiče se mimo jiné zajímejte o nabízený objem, počet funkcí, ochranu proti přehřátí, automatické vypnutí a podobně.

Smoothie makery

Nápoje zvané smoothie jsou zdravé, samozřejmě pokud používáte kvalitní suroviny a ve finále je zbytečně nedoslazujete. Abyste si co nejvíce usnadnili jejich přípravu, na pomoc spěchají smoothie makery. Fungují jednoduše a rychle: do nádoby nasypete suroviny, zmáčknete tlačítko a za chvíli si můžete nápoj odnést. I v té mixovací nádobě, samozřejmě s víčkem (třeba do práce). Existují makery v jednoduchém provedení, zejména na ovoce, či sofistikovanější, které perfektně zvládnou další oblíbené suroviny, včetně zeleniny a ořechů. V některých přístrojích lze připravit také dětské přesnídávky, dipy a omáčky. Při nákupu si všímejte příkonu, počtu nožů i materiálu, z něhož jsou vyrobené. Ptejte se, co vše přístroj dokáže rozmělnit, a pokud chcete smutýčka pít mimo domov, důležitá je i náhradní nádoba a její obsah. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: výživová poradkyně Ivana Bednářová BA, Sencor, Tefal
Zdroj fotografií: Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků