Sportovní stipendium v USA?

Mnoho rodičů mladých sportovců se zabývá myšlenkou, jakou cestou se vydá jejich potomek, pokud se jednou bude muset rozhodovat o své budoucnosti.

Sportovní stipendium v USA?
Zobrazit fotografii v galerii

Rodiče často do mimoškolních aktivit svých dětí investují nejen nemalé finanční prostředky, ale především spoustu svého času. Na druhou stranu si ve většině případů uvědomují, že profesionální sport je splněným snem pouhého zlomku sportovních nadějí. Jak tedy pokračovat v daném sportu na výkonnostní nebo vrcholové úrovni a zároveň si nechat pootevřená vrátka v podobě kvalitního vzdělání a být připraven na život, kdy sport bude už pouze zábavou a pro udržení dobré fyzické kondice? 


Mezi dospívajícími studenty se v posledních letech stále více skloňuje možnost pomaturitního vzdělávání v zahraničí. Každý si moc dobře uvědomuje nutnost znalosti cizího jazyka pro svůj budoucí život a angličtiny především. Nabízí se tedy možnost studia na některé z amerických univerzit, které otevírají své dveře talentovaným sportovcům z celého světa v podobě sportovních stipendií. 


U této příležitosti jsme měli možnost krátkého rozhovoru s paní Ing. Monikou Mertovou, MBA, zakladatelkou agentury Stipendia.cz, která již téměř 15 let pomáhá sportovcům získat sportovní stipendium na univerzitách v USA. 


Kdy se u Vás zrodila myšlenka na založení agentury Stipendia.cz, dnes největší svého druhu v ČR? 

Abych se přiznala, tak již během mého studia v USA (Lynn University, FL - pozn. redaktora) jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych chtěla pomáhat studentům z ČR v jejich cestě na univerzity za oceán. Když jsem se touto cestou před mnoha lety vydala já, bylo tenkrát k dispozici velice málo informací a vše tedy o mnoho složitější. Tehdy jsem ovšem neměla ani tušení, jak moc popularity studium v USA u našich studentů získá. Díky tomu, že pravidelně informujeme prostřednictvím bezplatných workshopů o této možnosti studenty s přispěním našich významných partnerů, se dostalo studium za oceánem do podvědomí téměř každého mladého sportovce v naší malé zemi uprostřed Evropy. 


Co byste poradila našim studentům? Kdy a jak začít?

Asi nejdůležitější rada pro naše studenty - Pokud chcete studovat vysokou školu v USA, začněte včas a a s dostatečným předstihem. V případě, že budete chtít získat sportovní nebo jiné stipendium, doporučujeme se rozhodnout již během prvního pololetí třetího ročníku studia střední školy. Pokud ovšem vaše kroky budou mířit na ty nejprestižnější univerzity, je potřeba začít ještě mnohem dříve... 


Co je podmínkou pro přijetí na univerzitu v USA? 

Základní podmínkou je úspěšné dokončení studia na střední škole, což ovšem neznamená, začít se o studium v USA zajímat až po maturitě. Dále je potřebná znalost anglického jazyka ke složení zkoušek SAT (popř.ACT) a TOEFL. Čím lepší výsledek u zkoušek, tím větší šance být přijat na akademicky kvalitnější univerzitu. Dalším faktorem vstupujícím do přijímacího procesu je průměr známek ze střední školy, ze kterého se vypočítává tzv. GPA a v neposlední řadě, pokud se budete ucházet o stipendium, tak mít dobré výsledky v daném odvětví. 


Pokud budeme mluvit o sportovním stipendiu, které jste měla možnost využívat během studia v USA. Jaká je potřeba sportovní úroveň pro získání tohoto druhu stipendia? 

Záleží na sportovním odvětví, které naši studenti dělají, a s kterým se budou o stipendium ucházet. Je celkem logické, že hráči amerického fotbalu a např. baseballu, což jsou klasické americké sporty, to budou mít mnohem složitější se v USA prosadit, než u sportů, které v USA takovou tradici nemají. Já osobně jsem měla možnost využívat plné tenisové stipendium a nutno dodat, že český tenis má na amerických univerzitách zvučné jméno dodnes. Spolupracujeme s celou řadou našich kvalitních tenistů a tenistek, kteří pravidelně slaví úspěchy v amerických univerzitních soutěžích. Díky tomu již také trenéři univerzitních týmů mají přehled o výkonnosti českých hráčů a kvalitě našich soutěží. Sport na univerzitách v USA je sice čistě amatérský, ale kvalita soutěží a samotného zázemí je obrovským lákadlem pro studenty-sportovce z celého světa. 


A jaká je požadována akademická úroveň našich studentů? 

Jak jsem již zmínila, je potřeba složit zkoušku SAT (popř. ACT), kterou musí složit každý uchazeč o studium v USA, včetně amerických studentů, a zkoušku z anglického jazyka TOEFL, která je povinná pro všechny studenty, kteří nestudují střední školu v anglickém jazyce min. 2 roky. Z našich dlouholetých zkušeností však mohu potvrdit, že studenti jsou díky kvalitě našeho vzdělávání na středních školách ve většině případů dobře připraveni na pomaturitní studium v zahraničí. Veškeré podrobné informace a odkazy na testy můžou zájemci najít na našich webových stránkách www.stipendia.cz. Dnes již dokonce organizujeme speciální přípravné kurzy na tyto testy, takže jsme schopni pro naše studenty zajistit ty nejlepší podmínky pro to, aby měli možnost snadno uspět v mezinárodní konkurenci. 


V čem vidíte výhody studia na univerzitě v USA? 

V mnoha případech se studenti rozhodnou pro studium na univerzitě v USA kvůli možnosti kombinace studia a sportu na té nejvyšší úrovni, což u nás v některých případech není možné. Dalším faktorem je, že si stále více mladých lidí uvědomuje nutnost znalosti angličtiny pro jejich budoucí profesní život, ať už jejich budoucí kroky povedou kamkoliv. V neposlední řadě studium v USA dává našim mladým lidem možnost poznat jiné kultury a navázat nové kontakty, kterých často využívají po zbytek života. Nutno dodat, že naprostá většina našich klientů se po ukončení studia vrací zpět do ČR, kde můžou pokračovat v navazujícím studiu nebo mohou využít svou přidanou hodnotu na trhu práce. Vrací se nám mladí soběstační lidé, kteří měli možnost nasát trochu zdravého amerického sebevědomí, které českým studentům občas chybí. 


Jak vidíte, jde o složitý proces a aspektů ovlivňujících správné rozhodnutí je opravdu hodně. Veškeré informace najdete na webových stránkách agentury www.stipendia.cz. Paní Moniku Mertovou můžete kdykoliv kontaktovat, ráda se s vámi podělí o zkušenosti a poradí ohledně studia v USA.


Připravila: Katka
Foto: 

DISKUZE K ČLÁNKU

3

je to jen pro bohaté děti

ODPOVĚDĚT

4

Je to náročné i složité.

ODPOVĚDĚT

3

Je to určitě finančně náročné.

ODPOVĚDĚT

1

Dobrý den, paní Musilová, studium na univerzitách v USA je v některých případech finančně náročné i pro samotné studenty z USA, natož pak pro studenty z bývalého "Východního bloku". Obrovským lákadlem je však propracovaný stipendijní systém, který dává možnost studovat talentovaným mladým lidem, kteří by si to jinak nemohli dovolit... Velice často se nám pro naše klienty daří zprostředkovat pro jejich studium na univerzitě v USA plné stipendium, jehož součástí je zcela hrazené školné a poplatky, ubytování a strava. Sportovci mají k dispozici celý realizační tým včetně trenérů, sportovní zázemí a vybavení. Pavel Merta - Stipendia.cz

ODPOVĚDĚT

6

stipendium v zahraničí je hezká věc, ale ne všechny děti mají na to, studovat v zahraničí, mohou mít sportovní talent, ale nemusí mít hlavu na jazyky, a bez řeči nemají šanci, a ty co jsou nadané na jazyky, zase nemusí být dobrými sportovci

ODPOVĚDĚT

2

souhlasím,to jste napsala hezky

ODPOVĚDĚT

2

Ano, možnosti jsou dneska velké, ale máte pravdu, že ne pro každého...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Zimní dovolená na Floridě: Užijte si pláže, nákupy a Disneyho svět zábavy

Zimní dovolená na Floridě: Užijte si pláže, nákupy a Disneyho svět zábavy

Zažijte nevšední zážitky v jednom z nejproslulejších států USA.

Titulka pro: Vyšší plat a lepší místo. Nikdy není pozdě!

Vyšší plat a lepší místo. Nikdy není pozdě!

Kdo by nechtěl lepší místo a vyšší plat? K tomu je ale často potřeba mít...

Vydejte se studovat či pracovat do světa

Možná si říkáte, že pracovat a studovat cizí jazyk v zahraničí už není nic pro...

Titulka pro: Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Dobré vzdělání je základem budoucího dobrého uplatnění. Avšak i to něco stojí, a nemyslíme tím...

Titulka pro: Zahraniční studijní programy – otázky a odpovědi

Zahraniční studijní programy – otázky a odpovědi

Připadá Vám, že v poslední době začínáte poněkud stagnovat? Chtěla byste to radikálně změnit? V...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Ahoj holky, prosím o info… Ráda bych poprosila o info, kde ...

SVATBA

Holky, dělám si takový malý průzkum... leto se budeme brát ...

MIXER

Holky, chci se vás zeptat. Jak moc v domácnosti používáte ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz