Kariéra

Jak dosáhnout úspěchu: pomůže pozitivní myšlení i odpočinek

Sbírání kytiček

I když pro každého znamená úspěch něco jiného, sníme o něm všichni. Ať už chceme lepší práci, dodělat školu nebo zaopatřit své děti, první krok pro úspěšný život je pro všechny stejný – pozitivně myslet.

Dodržujte rady odborníka na osobní rozvoj Dalibora Špoka nebo autora bestselleru o zvycích bohatých Toma Corleyho a třeba i vy se posunete. A jak úspěchu snáze docílit?

Buďte dobře naladěni

Člověk, který přemýšlí pozitivně, je dobře naladěn. A je více pravděpodobné, že se v životě stane úspěšným. Podle studie Toma Corleyho, autora bestselleru Rich Habits, až 94 % úspěšných lidí kontroluje své emoce. První krok je jednoduchý, stačí si jen přestat stěžovat. „Můžeme se stát aktivními tvůrci své radosti, jen musíme umět nacházet, co je pro takové umění podstatné, a co nikoli,“ objasňuje psycholog Dalibor Špok.

Řiďte svou pozornost

Úspěšní lidé se zaměřují na přítomnost. Jedině tak mohou efektivně rozdělit své síly a dosáhnout pozitivních výsledků. Corley uvádí, že nejméně 70 % bohatých si zadává cíle do budoucna, které si pečlivě plánují. Když se na práci či cíl dovedeme plně soustředit a vše si správně rozložíme, uteče nám cesta k úspěchu rychleji. Tím pádem nás bude i více bavit.

Chlubte se

Ne nadarmo se říká, že ve sdílení radosti je polovina úspěchu. Komu by neudělala radost pochvala za dobře odvedenou práci. Myslete na sebe a chlubte se i maličkostmi. Uvidíte, že se budete cítit dobře. Pokud rodina nemá čas vás poslouchat, nevadí. Uznání od přátel působí obdobnými blahodárnými účinky, třeba na sociálních sítích.

Budujte dobré vztahy

Bez přátel a kamarádů to v životě nejde. Úspěšní lidé to mají vždy na paměti a kdykoli je to možné, snaží se okruh svých známých rozšiřovat a utužovat. V knize Rich Habits objasňuje Corley jejich jednoduché pravidlo – za každou minutu co sám mluvím, pět minut naslouchám druhým. Budování plnohodnotných vztahů s okolím samozřejmě nějaký čas trvá, při cestě za úspěchem se nám tato energie ale několikanásobně vrátí.

Naučte se odpočívat

I ti nejúspěšnější lidé na světě mají své koníčky. Zatím co počítačový magnát Bill Gates si rád odpočine u dobré knížky, amerického miliardáře Warrena Buffeta uklidňuje hra na ukulele. „Je důležité umět i zastavit a vydechnout. Jakýkoli cyklus práce musí probíhat v rytmu napětí a uvolnění,“ upozorňuje Špok. Neustálá práce vede pouze ke strnutí organismu, stresu a únavě. A kýžený úspěch se nám tak může pomyslně vzdalovat.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Rich Habits, Thomas C Corley, Andrews McMeel Publishing 2010, psycholog Dalibor Špok
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků