Sport

Správné hubnutí? Nejen diety, ale i cvičení

Sbírání kytiček

Zákony energie se nedají ošálit – pokud potřebujete shodit nějaké to kilo a současně zpevnit svou figuru žádoucím směrem, je třeba pravidelně cvičit.

Abyste však dosáhli svého cíle v pohodě a v dobré kondici, přidejte ještě šikovné spalovače tuků nebo proteinové koktejly.

Přestože se najdou jedinci, kteří lidově řečeno slupnou, co vidí, a přesto nepřibírají, u většiny z nás platí zákon rovnováhy. Pokud přijímáte více energie, než vydáváte, nemůžete redukovat.

Nejprve přemýšlejte, potom jednejte

Říká se, že ten, kdo chce shazovat nadbytečné kilogramy bez cvičení jen úpravou jídelníčku, trápí svůj organismus. Aby tělo hublo, potřebuje přece svaly, které zase vyžadují tuk pro svou práci. Je to vlastně logické: kdo se snaží redukovat výhradně změnou stravy, aniž by přidal pravidelný pohyb, ten bude spalovat svalovou hmotu, kdežto tuk mu v těle zůstane (a navíc se organismus zbavuje vody).

Co z toho vyplývá?

Mnoho lidí při hubnutí řeší hlavně svou váhu. A protože máme chytré pomocníky, kteří váží s přesností desetin kilogramu, zdá se to být velmi motivující. Avšak je váha tím NEJ měřítkem, jímž byste se měli řídit? Když totiž začínáte hubnout, vaše hmotnost se zkraje spíše zvýší, byť dochází ke zmenšení objemu tuku. Ovšem tuk je lehčí než sval, proto mnohé jedince doslova vyděsí pocit, že nehubnou, nýbrž tloustnou. Proto je užitečnější zjistit si poměr svalů, vody a tuku v těle. A pokud se chcete opravdu něčím řídit, pak si průběžně měřte objem pasu.

Pohyb je naše přirozenost

Připomeňte si, jak dříve žili naši předci; ti byli zvyklí se každodenně hýbat. Moderní generace to má jinak, proto nezbývá než si znovu připomenout – pohyb je přirozená součást života, díky němuž bude organismus správně fungovat. A i když jste dosud pravidelně necvičili, nemusíte obrazně řečeno skládat ruce do klína. Lepší je začít s pohybem třeba i v pozdějším věku, nežli vůbec.

Připravily: mar, kat
Foto: archiv Nutrend
16. 4. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků