Domácnost

Štědrovečerní večeře – jaká letos převládá?

Sbírání kytiček

Vánoce jsou zanedlouho tady. Kromě dárků, stromečku a pohádek je symbolem Vánoc také slavnostní večeře. Kdysi oblíbeného kubu nahradil kapr, toho zase mnohde vytlačuje řízek, popularitu získává také losos.

Jaké tedy bude hlavní štědrovečerní jídlo českých rodin s dětmi letos? To zjišťoval portál www.modrykonik.cz mezi více než 2000 uživatelek.
 

Výsledky průzkumu Vánoční večeře

Svět se mění a všechny zvyky postupně s ním. Před dávnými časy jedla většina obyvatelstva na Štědrý den kubu, jídlo z krup a hub, postupně kapra s omáčkou. Pak ho nahradil smažený kapr se salátem, a i to nazýváme tradicí. A někomu se nelíbí, když se na stůl dostávají nové a populárnější chutě – ale změny zkrátka zastavit nejdou. I tak – bez kapra a salátu to nejsou Vánoce, tvrdí každá druhá dnešní hospodyně. Kapr a salát jsou stále nejoblíbenější kombinací. Zvolí je o něco více než polovina respondentek. Ryby se na vánoční tabuli objeví vůbec nejčastěji, když započteme i více než 10 %, které získala kombinace s lososem, objeví se na stole v 65 % rodin v průzkumu. Podobné chutě preferují také Rakušané, avšak stále častěji si o Vánocích pochutnávají i na candátovi.

 

Více než čtvrtina rodin (takřka 30 procent) si pochutná na řízku. Jiné druhy masa, například krocana, si v České republice dopřeje kolem 4 procent rodin s dětmi. Nadívaný krocan je přitom typickým vánočním jídlem pro většinu Britů, Američanů v USA, ale také například Řeků. Drůbež před rybami na štědrovečerní tabuli upřednostňují i naší němečtí sousedé, a to zejména husu nebo kachnu. Ve Francii zase naopak preferují na Vánočním stole mořské plody, ale také třeba tučná husí játra.

Za vánoční stůl zasedneme skoro všichni ve stejný čas

Slavnostní vánoční večeře se podle odpovědí skládá nejčastěji ze dvou chodů, tuto možnost si vybrala zhruba polovina dotázaných. Další čtvrtina bude mít k večeři 3 nebo více chodů. Většinou však není započítáno cukroví – takže vlastně téměř všude bude o jeden chod více.

Tři a více chodů o Vánocích není ve srovnání se zvyky jiných národů však vůbec hodně. Francouzi si potrpí na jídlo, a to obzvláště o Vánocích, proto si dopřejí na Štědrý večer i 10 nebo 12 chodů. Dvanáct chodů mělo též tradiční polské vánoční menu, přičemž každý chod symbolizoval jednoho z 12 apoštolů.

Výsledky průzkumu Vánoční dárky

 

Jak dále zjistil průzkum serveru www.modrykonik.cz, čas nejslavnostnější večeře v roce je u většiny českých rodin kolem 17. a 18. hodiny, a to téměř u 90 % rodin. Za hranicemi naší země jsou však zvyky odlišné. Dárky se například ve Velké Británii či USA rozbalují až v následující den ráno, tedy 25. V tento den se také společně jí hlavní jídlo Vánoc, obvykle podávané přesně v poledne. V tyto dny probíhají i vzájemné návštěvy rodin a známých.

 

Hlavní vánoční večeře je vzhledem ke slavnostnímu rázu jídel, cukroví a dalším laskominám také náročná na výdaje za potraviny. Z rodinného rozpočtu u více než poloviny tázaných českých rodin s dětmi odejde do 2 tisíc korun. Dvojnásobek této sumy, tedy přibližně čtyři tisíce korun, utratí za jídlo kolem 5 procent rodičů s dětmi v ČR. Větší investice představují pro rodiny dárky, za které utratí účastnice průzkumu tisícové částky. Nejčastěji udávaná rozmezí se ve výzkumu serveru www.modrykonik.cz pohybovala mezi 2000 až 4000 Kč (32 %) a 4000 až 7000 Kč (37,6 %). Každá čtrnáctá maminka utratí za dárky pro své nejbližší dokonce více než 10 000 Kč. Naopak pouze každá dvacátá domácnost vystačí s rozpočtem na dárky nižším než 2000 Kč.

Nejvíce dárků pod stromečkem naleznou pochopitelně děti. Ve více než 70 % rodin dostanou nejméně čtyři dárky. Jednotlivé dárky přitom svou hodnotou na tisícové sumy neútočí, většina z nich je v hodnotě do 500 Kč a jen každý pětadvacátý je za 2000 Kč či více.

 

KP
Foto: iStock, modrykonik.cz.
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků