Stop jizvám

Věděli jste, že jizva vzniká už 48 hodin po uzavření rány? Jizva je přirozeným projevem hojení pokožky a nelze jí nikdy úplně předejít. Správnou péčí však docílíte tzv. normální jizvy, která je hladká, bledá a méně viditelná.

Titulka pro: Stop jizvám
Zobrazit fotografii v galerii

Každá hodina je tedy důležitá a je potřeba o svou pokožku pečlivě dbát, abyste předešli vzniku nevzhledné tzv. abnormální jizvy. Taková jizva není jen zdravotní komplikací, ale často působí i na psychiku člověka, zvláště pokud je na viditelném místě.

Jizva může vzniknout po operativním zákroku, ale i po zranění, které se nezdálo být nijak závažné, např. při pádu z kola, kdy je následkem „jen“ odřené koleno. Aby vznikla abnormální jizva, nemusí být rána nijak hluboká nebo chirurgicky ošetřená, může vzniknout v důsledku infekce v ráně, vlivem dědičných předpokladů nebo i v období puberty, těhotenství či menopauzy.

Pokud jste krátce po úrazu, kdy byla vážněji narušena pokožka, nebo se chystáte na operativní zákrok, např. i plastickou operaci, měli byste vědět několik základních pravidel, jak pečovat o rány, abyste vzniku abnormální jizvy předešli. A pokud máte několik let starou jizvu hypertrofickou (často vzniká v místech napětí kůže a pohybů, např. klouby, je tuhá a zčervenalá) nebo keloidní (vyvýšená temně červená až fialová jizva viditelně přesahující hranice traumatu), pak i pro vás máme řešení neinvazivního vyhlazení této abnormální jizvy.

Jak ošetřit poranění nebo jinou povrchovou ránu a jak o ni dále pečovat?

 1. Vydezinfikujte postižené místo (doporučujeme použít jodovou dezinfekci Betadine, která nepálí. Dejte jen pozor, zda nejste alergičtí na jód.) V případě hluboké rány neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.
 2. Použijte přípravek, který napomůže rychlejšímu hojení rány. Na trhu je k dostání několik přípravků s obsahem kyseliny hyaluronové, jež je tělu vlastní a podporuje hojení. Můžete vyzkoušet např. přípravek Cicatridina ve formě spreje nebo masti. Ránu je třeba tímto přípravkem ošetřovat již od prvního dne nejméně 2x denně, aby nebyl proces hojení přerušen.
 3. Jakmile je rána zacelená, což může být u menších poranění i 3 dny, začněte s užíváním přípravku STRATADERM gel, který zajistí dlouhodobou péči a předejde vzniku abnormální jizvy. V této fázi hojení je třeba dosáhnout toho, aby byla jizva normální. Tedy hladká, bledá bez pocitu pnutí nebo svědění. Celá kúra by měla trvat nejméně 2 měsíce.


Co se děje po zranění nebo v případě, že rána vznikla chirurgicky?

Lidský organismus je schopen zajistit si léčbu povrchových zranění sám. Často je však proces hojení ovlivněn schopností organismu regenerovat, což ovlivňuje délku hojení i výsledný efekt, kterým může být i abnormální jizva. V jednotlivých fázích hojení rány nám mohou pomoci běžně dostupné zdravotnické prostředky.

 1. Zánětlivá fáze trvá obvykle tři dny. Hlavní úlohu zde hrají bílé krvinky, které likvidují mrtvou tkáň a zabraňují možné infekci. Při použití přípravku na urychlení hojení ran s  kyselinou hyaluronovou je tato fáze urychlena, zvyšuje se aktivita bílých krvinek v místě poranění. Kyselina hyaluronová dokáže absorbovat velké množství přebytečného výpotku z rány a zároveň brání vysychání spodiny rány a buněk. Zjednodušeně řečeno zabrání vzniku strupu, ale ochrání ránu před infekcí a zkrátí dobu prvního scelení rány.
 2. Během proliferační fáze se vytvářejí nové cévy a vyplňuje se místo poranění tzv. granulací. Obnovují se kolagenová vlákna a rána získává pevné zacelení. V této fázi přípravek na podporu hojení přispívá k rychlejší tvorbě kolagenu i procesu vyplnění a dá vzniknout tzv. „trojrozměrnému“ lešení kolagenových vláken tak, aby mohla vzniknout plnohodnotná náhrada chybějící tkáně místo jizvy.
 3. V závěrečné fázi dochází k obnově epitelu a nově vzniklá granulační tkáň je pokryta vrstvou dlaždicových epiteliálních buněk.
 4. Prodloužená léčba zkrátí dobu celkového hojení jizvy. Průměrná délka hojení normální jizvy je 7 měsíců. Abnormalita se tedy nemusí projevit ihned po pár týdnech od vzniku rány, ale i v pozdějších měsících, kdy tzv. vyzrává. Zvláště pokud je jizva na velmi namáhaném místě, může se délka hojení ještě prodloužit.

   STRATADERM

  Cca od 3. dne u malého poranění nebo u větší a hlubší rány po 1 - 2 týdnech od jejího vzniku je vhodné používat STRATADERM gel. Působí na jizvu podobně jako tlaková masáž, urychluje její vyzrávání, zabraňuje zbytnění, podporuje hydrataci a chrání ji před mikroby a nečistotami. Jeho nespornou výhodou je, že dokáže léčit i několik let staré jizvy, čímž se vyhnete invazivním metodám léčby (chirurgické odstranění, injekčně podávané steroidy, kryoterapie, laser apod.), kdy není zaručen výsledek a tyto metody mohou být i bolestivé a často finančně náročné.


Jak STRATADERM používat?

Jizvu důkladně omyjte a osušte. Přípravek aplikujte ve velmi tenké vrstvě a nechte řádně zaschnout. Při správném použití zaschne přípravek během 3 - 4 minut po aplikaci. Poté ho můžete překrýt jakýmkoliv kosmetickým přípravkem, make-upem, přípravkem s ochranným faktorem proti UV záření, tlakovým obvazem nebo ortézou. STRATADERM nanášejte jednou denně, na odkrytá místa 2x denně nebo dle doporučení lékaře. Pro dosažení nejlepších výsledků nechte gel působit 24 hodin denně. Doporučená doba používání přípravku je dva až tři měsíce podle typu jizvy.

Jak velké balení STRATADERM gelu budete potřebovat?
STRATADERM je k dostání v několika velikostech, které jsou přesně dávkovány podle toho, jak velkou jizvu budete léčit. Při aplikaci 2x denně po dobu 90 dnů na lineární jizvu o délce 2 - 4 cm spotřebujete balení velikosti 5 g, na jizvu o délce 5 - 7 cm pak 10 g. Tubu o velikosti 20 g zakupte na lineární jizvu o délce 10 - 12 cm. Pokud vaši pokožku trápí široká jizva o velikosti 6 x 12 cm, budete potřebovat balení o obsahu 50 g.

Připravila: Katka
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

5

Nepříjemný důsledkem většiny operací, a to i těch plastických, jsou nevzhledné jizvy. Ačkoli možnosti plastické chirurgie jsou už dnes velmi rozsáhlé a stopy po zásazích do těla už nejsou zdaleka tak patrné jako v dřívějších dobách, zcela bez patrných pozůstatků chirurgického zákroku zůstanete málokdy

ODPOVĚDĚT

2

No, ani HemaGel není všemocný. Proč nevyzkoušet něco jiného.

ODPOVĚDĚT

1

zase nejaka reklama ??

kdovi jak to fungujeeee

ODPOVĚDĚT

4

Díky za rady a tipy na hojení jizev...
mě po operaci žlučníku jizva zůstala...
Dost velké problémy mi dělá hojení jizev po spáleninách,
což se mi v kuchni při vaření často stává...vyzkoušela jsem hodně
přípravků a nejlépe se mi poranění bez nějakých jizev zhojí po
použití Propolisu...

ODPOVĚDĚT

2

drobné jizvičky lze dobře léčit HemaGelem

ODPOVĚDĚT

1

I s mojí jizvou nešlo nic....

ODPOVĚDĚT

1

na mou jizvu po výměně kyčelního kloubu nezapůsobí žádný zázračný přípravek

ODPOVĚDĚT

1

mno je to dané taky typem kůže,genetikou...ikdyž rány ošetřuji,stejně se mi jizva udělá a dcera je na tom ještě hůř,keloidních jizev se prostě nezbavíme

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak ošetřit rány

Jak ošetřit rány

Děsíte se okamžiku, kdy budete muset ošetřit poranění? Co teprve ošetřovat malé dítě. Hlavně při...

 Vzniká první česká pacientská organizace pro lidi s nehojícími se ranami

Vzniká první česká pacientská organizace pro lidi s nehojícími se ranami

Lidi s nehojícími se ranami bude zastupovat a sdružovat první pacientská organizace. Jejím iniciátorem je...

Soutěžte o 3 dárková balení HemaGel na cesty

Soutěžte o 3 dárková balení HemaGel na cesty

Léto je tu v plné parádě a s ním i čas vymodlené dovolené. Ať už...

Nejrychleji čas utíká o prázdninách. Urychlete proto hojení drobných ran vašich dětí Foto: Mesitran

Nejrychleji čas utíká o prázdninách. Urychlete proto hojení drobných ran vašich dětí

Léto a prázdniny jsou asi nejoblíbenějšími částmi roku nejen našich dětí. Vždyť právě teď se...

HemaGel První Pomoc

Soutěž o HemaGel První pomoc

Trávíte-li volný čas aktivním způsobem, vystavujete se zvýšenému riziku úrazů. Odřeniny či řezné rány snadno...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CO POD STROMEČEK PRO CHLAPY

Ahoj holky, mám doma sporťáka… Kde nakupujete dárky na ...

HRAŠKA

Ahoj máte někdo zkušenost s hraškou? Používáte ji?

ORANGE OPTIK

Dobrý den, v Písku na ulici Kollárova máme Orange Optik, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz