Domácnost

Stres z prostředí města a špatná strava mohou mít pro psa fatální důsledky

V městském prostředí působí na psy neustálý sled stresových situací. Až čtyřikrát vyvinutější psí smysly jsou permanentně vystavovány silnému hluku, znečištěnému ovzduší, nepřirozenému terénu a dalším negativním podnětům.

Následný oxidativní a fyziologický stres, který u psů vzniká, působí destruktivně na jejich organizmus. Navíc více než pětina chovatelů (22,08 %) dává podle exkluzivního průzkumu pro společnost Royal Canin psům zbytky lidské stravy. Když se tyto dva faktory zkombinují, hrozí psům nepříjemné zdravotní problémy.

Více než polovina obyvatel městských sídel vlastní alespoň jednoho psa, ukazuje exkluzivní průzkum, který si nechala zpracovat společnost Royal Canin. Ovšem městské prostředí není pro čtyřnohé společníky ani zdaleka ideální. „V hustě zalidněných oblastech působí na psy obrovské množství stresových faktorů. Pes má čtyřikrát vyvinutější čich i sluch než člověk a zároveň na větší vzdálenosti vidí značně rozmazaně a hůře rozlišují barvy. Orientace ve znečištěném prostředí plném hluku je pro psy velmi náročná. Život je pro ně neustálá překážková dráha. Čenich mají prakticky v přímém kontaktu s výfuky aut, musí se naboso pohybovat po nepřirozeně tvrdém a často chemicky ošetřovaném prostředí,“ uvedl MVDr. Ladislav Smatana a dodává: „Do tohoto nezdravého životního stylu se pak promítá i fakt, že podle posledního výzkumu více než pětina chovatelů krmí nebo dokrmuje psy lidskou stravou, které není trávicí systém psů přizpůsoben. Z toho všeho pak vznikají nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou poruchy trávení, poruchy imunitního systému, problémy s kůží a se zuby, v horším případě i degenerativní poruchy mozku, různá nádorová onemocnění a podobně.“ Nejlepší prevencí proti zmiňovaným potížím je podle Smatany vhodně vyvážená psí strava.

Nabízí ji společnost Royal Canin, která nově uvedla na trh speciální řadu krmiva s názvem Lifestyle Health Nutrition. Ta je uzpůsobena podle životního stylu, jaký psi vedou. Nabízí nově tři druhy produktů. Indoor Life pro psy, kteří tráví většinu času doma a vykazují minimum tělesné aktivity, Sporting Life pro ty, kteří naopak žijí velmi aktivním sportovním životem a zcela unikátní řadu Urban Life zaměřenou právě na zvířata žijící ve městském prostředí.

Unikátní novinkou je Urban Life, řada speciálně vyvinutá pro potřeby psů žijících v městském prostředí. „Do této řady krmiva je přidáván hydrolyzovaný rybí protein, který psy uklidňuje, podporuje zdravou mozkovou funkci a odbourává fyziologický stres, který vzniká v neočekávaných situacích, jako je střet s cizím psem, s cizím člověkem a podobně. Takzvaný oxidativní stres, který je způsobován zejména znečištěným prostředím, tlumí antioxidanty,“ uvádí Smatana a dodává: „Na základě klinických testů je prokázáno, že už po čtrnácti dnech užívání krmiva Royal Canin Urban Life se v krvi takzvaných městských psů výrazně snižuje hladina stresového hormonu kortizolu. Psi pak mnohem lépe vyhodnocují stresové situace, jsou klidnější a vyrovnanější.“

Řada Indoor Life je přizpůsobena psům, kteří vykazují nízký výdej energie. Podle průzkumu téměř 35 % psů majitelé pouze venčí. Oproti tomu řada Sporting Life je určena pro psy s vysokým výdejem energie. Výzkum uvádí, že více než 18 % psů zapojují majitelé do sportovních aktivit (běh, kolo), 5,3 % psů se věnuje speciálnímu psímu sportu (agility, frisbee atd.). 

Podle Smatany je důležité uvědomit si, že zatímco člověk ocení pestrou stravu, pes miluje stereotypy. Rozhodně psovi a jeho trávicímu traktu nikterak neprospěje „obohacování“ stravy o lidské pokrmy, což podle průzkumu dělá více než 22% dotazovaných. „Pes potřebuje nutričně vyváženou stravu doslova šitou na míru. Pokud bude pes odstávat pravidelně granule vhodné pro jeho rasu, věk, velikost a v neposlední řadě životní styl, nebude muset být ničím jiným dokrmován. I v hektickém městském prostředí pak povede zdravý a spokojený život,“ uzavírá Smatana.

Připravila: Katka
Foto: Canin
3. 12. 2014


Diskuze: příspěvků