Hobby

Tarotový výklad na měsíc listopad 2017

Nadcházející měsíc lze už bez jediného zaváhání řadit mezi ty opravdové podzimní. Babí léto je pryč a zamračená obloha bývá častým průvodcem stále se zkracujících dnů.

Jak už sám název napovídá, zbylé listí padá ze stromů a příroda se připravuje na dlouhé období klidu. Spousta živočichů se ukládá k zimnímu spánku a často se objevují i první sněhové vločky. Listopad je jedenáctým měsícem gregoriánského kalendáře a má 30 dní

V původním římském kalendáři byl však listopad měsícem devátým; proto ho v mnoha jazycích známe pod názvem „November“, („novem“ = devět). 

Tento měsíc nás 4. 11. čeká úplněk v Býku a 18. 11. novoluní ve Štíru. První den v měsíci patří všem svatým a hned ten následující památce zesnulých. Na Dušičky se prý setkává svět živých a mrtvých a noc je zasvěcena duchům. 11. 11. přijíždí Martin na bílém koni a 30. 11., na svatého Ondřeje, přichází den vhodný pro nejrůznější kouzla a věštby.

Podle tradiční čínské medicíny jsou v listopadu nejvíce ohroženy plíce. Vhodnou bylinkou je třeba jitrocel kopinatý, který se doporučuje užívat v době nachlazení pro jeho antiseptické a dezinfekční účinky. Mimo jiné tlumí nepříjemný kašel a uvolňuje hleny.

Z listopadových pranostik vybírám:

Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.

Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.

Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.

Studený listopad – zelený leden.

Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.

V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.

Jaký listopad, takový březen.

Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.

BERAN (21.3. – 20.4.)

Milí Berani, máte před sebou vcelku příjemný měsíc. Čeká vás změna, klidně i zásadnějšího charakteru, a bude to rozhodně posun k lepšímu! Bez obav se pusťte do řešení svých záležitostí, soustřeďte se především na ty, co vás dlouhodobě trápí, a do kterých se vám dosud nechtělo. Často jsme ve finále překvapeni, jak ‚jednoduché‘ bylo situaci rozštípnout, a hlavně – jak moc se nám následně ulevilo. Listopad přeje navazování nových přátelství, případně oprášení těch starších. Je možné, že potkáte kamaráda z dětství nebo svou první lásku, v každém případě půjde o setkání příjemné, okořeněné kapkou milého sentimentu. Konec měsíce podpoří projekty dlouhodobějšího charakteru s vysokým potenciálem do budoucna.

BÝK (21.4. – 21.5.)

Milí Býci, listopadová nálada nebude jednoznačná. Zpočátku měsíce můžete mít sklon podlehnout podzimnímu splínu a většinou zatažená listopadová obloha vás v tom jen podpoří. Důležité v takovou chvíli je uvědomit si, že pocit vnitřního naplnění a pohody by neměl souviset s vnějšími podmínkami. Teorie je jasná, nicméně život přináší mnohé situace, v nichž není jednoduché si svou křehkou vnitřní rovnováhu udržet. Není to ale nemožné a listopadové karty vás v tom podpoří. Zhruba v polovině měsíce už byste se měli cítit veseleji, nabízí se i menší oslava či jiná neformální společenská událost. V každém případě byste si ji měli užít a oprostit se od předchozí neveselé nálady. Pro nezadané se koncem listopadu otevírá možnost zajímavého seznámení. Ve vašem životě se může objevit milý člověk, se kterým byste, dost možná, mohli prožít víc, než jen krátký milostný románek. 

BLÍŽENCI (22.5. – 21.6.)

Milí Blíženci, listopadové karty vám přejí. Alespoň z dlouhodobého hlediska vás tento měsíc může hodně posunout. Nebojte se klidně i trochu zariskovat, dejte prostor novým nápadům a neotřelým myšlenkám. V pracovní oblasti se bude dařit, a pokud jde o zázemí ve smyslu ‚hmoty‘, situace by se měla stabilizovat, anebo ve stabilním stavu setrvat. V tom nejlepším slova smyslu. Události kolem vás možná naberou rychlejší spád, než jste byli dosud zvyklí; snažte se mít situaci pod kontrolou, energii i potenciál k tomu máte. Nedopusťte, aby někdo jiný převzal pomyslné otěže vozu vašeho života a rozhodoval o tom, co je či není pro vás dobré. Koncem měsíce bude čas na krátké zastavení se. Dobře važte své další kroky a mějte na mysli, že především vy jste ti, o které tu běží.

RAK (22.6. – 22.7.)

Milí Raci, listopadové karty nenechají v klidu vaše city. Půjde však o měsíc veskrze příjemný, není vyloučena oslava či jiná společenská akce. Užívejte pohodu a poskytněte dostatečný prostor vlastním požitkům. Zkuste se tak trochu hýčkat, uvolněte se, a co půjde, hoďte za hlavu. Popřemýšlejte o tom, zda všechno, čemu věnujete svou pozornost a energii, má pro vás osobně smysl. Občas se jen marně snažíme na místech, která si naši pozornost vůbec nezaslouží. Energii vydávejte efektivně a pokuste se udržet – či spíše nastolit – rovnováhu mezi příjmem a výdejem (ve smyslu činů, nikoli hmoty). Setkat se můžete s dávným přítelem nebo člověkem, o kterém jste už dlouhou dobu neslyšeli. Možná si i znovu připomenete hezké chvíle a prostor dostanou i zmiňované emoce a sentiment nad uplynulými roky. Koncem měsíce přijde vaše chvíle. Chopte se iniciativy a urovnejte si záležitosti k obrazu svému. Karty vám v tomto smyslu víc než přejí.

LEV (23.7. – 22.8.)

Emoce, emoce a zase emoce – to je vaše listopadové téma, milí Lvi. Zkuste jim, a tím i sami sobě, věnovat tento měsíc více pozornosti, než jste obvykle zvyklí. Jste-li nezadaní a hledáte vhodný protějšek, v listopadu máte šanci. Karty naznačují možné setkání s milou osobou, která – podobně jako vy u ní – ve vás vyvolá důvěrné pocity sounáležitosti a příjemného erotického jiskření. Pozor však na přílišnou emoční vrtkavost, a i když je to mnohdy hodně těžké, pokuste se mít své emoce jakž takž pod kontrolou. Jste-li zadaní, můžete se těšit na (znovu) nastolenou pohodu a dost možná i oživení ve více směrech. Důležité pro vás i partnera bude uvědomit si, pro jaké hodnoty jste spolu, a co jeden na druhém obdivujete. Vytratí-li se ze vztahu vzájemnost a úcta, vytratí se i pohoda a radost. Listopad je vhodným měsícem pro partnerství a případné oprášení pozapomenutých hodnot. 


PANNA (23.8. – 22.9.) 

Milé Panny, ať už pro vás byl říjen jakkoli náročný, věřte, že v listopadu si oddychnete. Máte před sebou naprosto pohodový měsíc, resp. může být, pokud si tento „luxus“ budete chtít dovolit a také umět dostatečně užít. V listopadu ponechte dostatečný prostor vlastní kreativitě a zkuste více vnímat okolní svět prostřednictvím všech vašich smyslů. Využívejte sílu intuice a, ať je to pro vás jakkoli těžké, pokuste se jí i uvěřit. Každý z nás má podobnou schopnost vnímat záležitosti nejenom prostřednictvím vnějších vjemů, fakt a logiky, ovšem ne každý je ochoten věnovat tomuto směru dostatečnou vážnost. Je to škoda, protože bychom se tak mnohdy dokázali vyhnout spoustě nepříjemných životních lekcí. Pokud jste opuštěné Panny, i vám listopad nabízí možnost tento svůj stav změnit. Koncem měsíce pocítíte příjemné zadostiučinění a připomenete si, jak příjemné je mít pevné zázemí i dostatečnou rezervu na ‚horší‘ časy. 


VÁHY (23.9. – 23.10.) 

Milé Váhy, listopad vám dává možnost přehodnotit jistou záležitost. Nabídne situaci, kde se nejspíš budete muset zeptat sebe sama, nakolik se vám váš dosavadní postoj vyplácí. Některé situace kolem se mnohdy zdají jakoby zabržděné, a ať se snažíme jakkoli, nelze jimi pohnout. Častokrát pomůže právě zmiňovaná změna postoje, zbavení se utkvělé představy či nereálného očekávání. Nezřídka jsme brzdou jenom my sami, jen to v aktuální okamžik neumíme rozeznat. Z jistých a stálých vod se nám ne vždy chce odplout, protože máme obavu, že v těch divočejších se loďka převrhne. Jak ovšem všichni dobře víme, život je neustálý proud, změna a ustrnutí v jednom bodě nenabízí nic nového a lepšího. Konec měsíce nastaví veselejší tvář a vy budete mít chuť jít se pobavit. Vyslyšte to vábení a užijte si příjemné okamžiky, možností je vždy několik. 


ŠTÍR (24.10. – 22.11.) 

Milí Štíři, v listopadu byste mohli potkat milého člověka, se kterým vám to ‚bude klapat‘. Zdaleka ovšem nemusí jít o setkání s osobou opačného pohlaví a navázání partnerského vztahu ve smyslu žena – muž. Na cestě k vám je někdo, kdo vás dokáže správně nasměrovat a případně pomoci v určité záležitosti. Očekávat můžete dobrou radu, nabídku spolupráce či tip pro novou činnost se zajímavým potenciálem do budoucna. Ve druhé polovině měsíce pozor na přílišný výdej energie; naopak karty nabádají k období většího klidu, ‚složení zbraní‘ a čas pro sebe sama. Situace, se kterou se už delší dobu potýkáte, nemá v současném stavu stejně řešení; nejlepší proto bude na čas celou záležitost odložit a svou energii investovat jinde. Finančně by se mělo spíše dařit, vždyť nemusí hned pršet – stačí, když kape. 


STŘELEC (23.11. – 21.12.) 

Milí Střelci, listopad ve vašem případě nahrává intuici, podprahovému vnímání a kreativitě. V tomto pochmurném období se o vás mohou pokoušet podzimní splíny, jejichž pravou příčinu nelze úplně jasně identifikovat. Snažte se jim příliš nepodléhat a poloprázdnou sklenici vidět jako poloplnou. Pozitivní přístup k životu se pak odrazí i ve vašem okolí a všechny záležitosti vám budou připadat méně komplikované, veselejší a přístupnější nějakému řešení. Zamyslet byste se měli i nad tím, zda vás některé situace ve vašem životě příliš nezatěžují a také, zda byste se o své povinnosti neměli podělit ještě i s někým dalším. Konec listopadu přeje novým nápadům i jejich realizaci, učinění prvního kroku a položení pevných základů budoucímu projektu, ať už jde o záležitost pracovní či rodinnou. 


KOZOROH (22.12. – 20.1.) 

Milí Kozorozi, čeká vás důležitý a zajímavý měsíc. Počátkem listopadu pocítíte jisté zadostiučinění formou ohodnocení své dosavadní práce – ať už z hlediska financí či morálky. Bude se vám dařit a vytyčené úkoly bez potíží zvládnete. Docílíte uznání v oblasti, na které vám hodně záleží, a konečně i vy sami uvěříte ve své vlastní schopnosti a možnosti. Tento měsíc bude mít tendenci vás posunout o hezký kus dál, sešlápnout plyn a rozjet třeba nový (váš vlastní) projekt. Nápady se samy pohrnou a ani motivace vám nebude chybět. Jen dejte pozor, abyste tu rychlost ustáli a nenechali se vyhodit ze sedla. Těžko byste následně nasedali zpátky. Konec listopadu přinese další potěšení. Záležitost, která vás trápila, dospěla ke svému konci, a vy máte skvělý potenciál rychle se zotavit. Užívejte svou spontánnost, nebraňte se radosti a – zkrátka – dovolte si být svobodní. 


VODNÁŘ (21.1. – 20.2.) 

Milí Vodnáři, dobré období pokračuje. Máte před sebou veskrze úspěšný měsíc, a to napříč všem oblastem života. Počátek listopadu slibuje skvělé možnosti v oblasti financí a budování vlastního zázemí. Nepůjde to úplně samo, ale vaše snaha nebude muset být příliš intenzivní. Karty přejí šťastným ‚náhodám‘ a správnému načasování. Vaše energie bude nakažlivá a odhodlání cokoli úspěšně dokonči (nebo vyřešit ) nezdolné. Věnujte pozornost i novým možnostem a nápadům, které se nabídnou, protože kromě energie bude dobře fungovat i vaše kreativita a vizionářství. V listopadu budete mít mimořádnou schopnost rozeznat budoucí úspěšné projekty od jejich méně zdatných kolegů. A zase bude stačit relativně málo k tomu, abyste rozjeli velké věci. Buďte vidět a užívejte si své listopadové dary. 


RYBY (21.2. – 20.3.) 

Milé Ryby, listopadové karty hovoří o tom, že vaše snaha stojí na pevných základech; jen je v současné době potřeba ještě trochu vytrvat. Jste na dobré cestě, ačkoli v některých bodech můžete mít pocit zmaru a jisté bezmoci. Karty naznačují dobré vyhlídky, ovšem i zvážení aktuálního postoje. Méně je někdy více a pohyb proti proudu málo efektivní. Prospěšnější je proud využít, nikoli však s ním splynout. Pozor si dejte na nesmyslné hádky a případné zbytečné konflikty s okolím, stejně jako na vnitřní rozpolcenost a protichůdné touhy. Možná nastal čas přehodnocení vlastní míru úsilí v souvislosti s ovocem, které tato snaha nese. Ne vždy je vítězství nutné i žádoucí; někdy se totiž stane, že zdánlivá prohra vám otevře nové a zajímavější možnosti, a to poměrně záhy. Konec měsíce se už nese v radostnějším duchu prosperity a uvědomění si, že vaše cesta je opravdu tou, po které si přejete kráčet, i přes to, že občas klopýtnete.


Ilona Lea Kotková: vlastnimsmerem.cz 

Foto: iStock


Diskuze: příspěvků